Huobi Bitcoin Son Fiyatı
BTC $64994.35
1.53%
Huobi Ethereum Son Fiyatı
ETH $3174.83
3.85%
Huobi Avalanche Son Fiyatı
AVAX $38
7.01%
BNB Token Son Fiyatı
BNB $575.9
2.84%
Binance Kayıt Ol

Muhabbit

BLOCKCHAIN

Peru Merkez Bankası Başkanı, Bitcoin’e Olan İlgi Kaybolursa, Fiyat Dibi Görür!

Başkan, kripto paraların son derece değişken finansal varlıklar olduğunu belirtti.

Clock
Paylaş
Peru Merkez Bankası Başkanı, Bitcoin’e Olan İlgi Kaybolursa, Fiyat Dibi Görür!

Peru Merkez Bankası Başkanı Julio Velarde, yakın zaman önce yaptığı açıklamada, bankanın kripto para birimleri hakkındaki görüşlerini ve düşüncelerini paylaştı. 

Başkan açıklamasında, kripto paraların ekonomideki resmi muadillerine kıyasla bazı kusurları olduğunu belirtti.

728×90 muhabbit - Peru Merkez Bankası Başkanı, Bitcoin'e Olan İlgi Kaybolursa, Fiyat Dibi Görür!300x250 muhabbit - Peru Merkez Bankası Başkanı, Bitcoin'e Olan İlgi Kaybolursa, Fiyat Dibi Görür!

Velarde, ilk olarak Bitcoin ve diğer kripto para birimlerinin fiyat hareketlerine atıfta bulunarak, bunların “son derece değişken finansal varlıklar” olduğunu belirtti.

Başkan ayrıca fiyat hareketlerinin kripto para biriminin çekici yanı olduğunu çünkü yatırımcıların riski sevdikleri için satın aldıklarını açıkladı.

Velarde’ye göre, bu fiyat hareketlerinin nedenlerinden biri bu varlıkların içsel değerinin olmamasından kaynaklanıyor. Bu nedenle Velarde, insanların kripto paralara sahip olmaya olan ilgilerinin kaybolduğu senaryoda, fiyatın sıfıra kadar düşebileceğini belirtti.

Velarde ayrıca kripto para birimlerinin kullanımına ilişkin çevresel kaygıların olduğunu ve bunların enerji tüketimleri nedeniyle sorun teşkil ettiğini de açıkladı. 

“Kripto para birimiyle ilgili sorun şu anda iklim değişikliği. Bunlar çevreye dost değiller. Mesela Bitcoin madenciliğine devam etmek orta büyüklükteki bir ülkenin enerjisini tüketir.”

CBDC Çalışmaları Devam Ediyor

Peru Merkez Bankasının kendi dijital para biriminin tasarımı konusundaki çalışmalarına da değinen başkan, bankanın önümüzdeki günlerde Hindistan Merkez Bankası ve Uluslararası Para Fonu ile yapacağı görüşmenin ardından bir rapor hazırlayacaklarını belirtti.

Hindistan Kripto Para Muhabbit - Peru Merkez Bankası Başkanı, Bitcoin'e Olan İlgi Kaybolursa, Fiyat Dibi Görür!

Halihazırda gelecek planları arasında bulunan Peru’nun CBDC’si hakkında ise şu açıklamada bulundu:

“Yürümemiz gereken yolun, yönetmeliklerde belirli parametreler belirleyerek, büyümeye eşlik ettiğimiz bir yol olduğuna inanıyorum. Bu nedenle şu an için yeni ödeme coğrafyasının Peru’da nasıl olacağını bilmiyoruz.”

Hatırlanacağı üzere geçtiğimiz yıl kasım ayında açıklama yapan Velarde, bankanın ödemelere odaklanan bir CBDC üzerinde çalıştığını duyurmuştu. Bunun ardından da aralık ayında, kripto para birimi işlemlerini ve dijital varlık hizmeti sağlayıcılarını, ülkedeki faaliyetlerini düzenleyen bir yasa çıkarıldı.

Bitcoin Haberleri İçin: Bitcoin Haberleri

Kripto Para Haberleri İçin: Kripto Para Haberleri

Gelişmelerden ve son dakikalardan haberdar olmak, kripto para dünyasında aktif bir yer edinmek istiyorsanız Telegram kanalımıza bekliyoruz.

Paylaş

İlgili Başlıklar

Bu sayfada yer alan ilgili başlıkların kısayol başlıklar ve ilgili sayfalar