Huobi Bitcoin Son Fiyatı
BTC $63594.27
-4.20%
Huobi Ethereum Son Fiyatı
ETH $3116.12
-3.97%
Huobi Avalanche Son Fiyatı
AVAX $35.78
-5.69%
BNB Token Son Fiyatı
BNB $552.2
-4.40%
Binance Kayıt Ol

Muhabbit

BITCOIN

Petrol Devi ConocoPhilips, Ürettiği Fazla Gazı Bitcoin Madencilerine Satıyor!

Şirket, fazla gazı yakmak yerine, bunu yakıt olarak kullanılmak üzere Bitcoin madencisine satıyor.

Clock
Paylaş
Petrol Devi ConocoPhilips, Ürettiği Fazla Gazı Bitcoin Madencilerine Satıyor!

CNBC tarafından yayımlanan bir rapora göre, uluslararası petrol ve gaz devi ConocoPhillips,  şu anda Kuzey Dakota’nın petrol zengini Bakken bölgesinde bir pilot uygulama yürütüyor. 

728×90 muhabbit - Petrol Devi ConocoPhilips, Ürettiği Fazla Gazı Bitcoin Madencilerine Satıyor!300x250 muhabbit - Petrol Devi ConocoPhilips, Ürettiği Fazla Gazı Bitcoin Madencilerine Satıyor!

Şirket, Flaring olarak bilinen petrol sondajının bir yan ürünü olan fazla gazı yakmak yerine, bunu yakıt olarak kullanılmak üzere bir Bitcoin madencisine satıyor.

Şirketten bir temsilci yaptığı açıklamada, Bitcoin madenciliğine yönelme kararının, şirketin rutin alevlenmeyi en geç 2030’a kadar mümkün olan en kısa sürede azaltma ve nihai olarak ortadan kaldırma hedefini yansıttığını belirtti.

Hatırlanacağı üzere ConocoPhillips, 2021 yılında yaptığı sunumundan bir slaytta, gaz yakalama projelerinin 2025 yılına kadar sıfır rutin alev yakmaya ulaşmasını sağlamaya devam eden bir odaklanmaya sahip olduğunu belirtmişti.

Şirketin yeni girişimi, Bitcoin madencilerine, petrol şirketlerinin sondaj yaparken kazayla doğal gaz oluşumlarına çarptığında ortaya çıkan rutin alevlenme sorununa benzersiz ve kârlı bir çözüm sunuyor.

Böylece Bitcoin madencileri, fazla gazın boşa harcanmasını bir avantaja çevirmek üzere, kripto para madenciliği ekipmanıyla dolu nakliye konteynerlarını petrol kuyusunun yanına getiriyor ve gazı, ekipmana güç sağlayan jeneratörlere yönlendiriyor.

Benzer Uygulamalar Çoğalmaya Başladı

Bu uygulama aslında yeni bir gelişme değil. Hatırlarsanız daha önce de ABD merkezli başka bir petrol ve gaz araştırmacısı Crusoe Energy buna benzer bir uygulama başlamıştı. Şirket, yaklaşık 60 veri merkezi ve Bitcoin madencilik birimlerinin petrol sahalarında yönlendirilmiş doğal gazla çalıştırılmasıyla emisyonları kârlı bir şekilde azaltmanın bir yolu olarak Bitcoin madenciliğinden yararlanmıştı.

Sonuç olarak, genellikle çevresel kaygılardan kaynaklanan Bitcoin madenciliğine yönelik yaygın eleştirilere yanıt olarak, madenciler daha sürdürülebilir enerji yöntemlerinden yararlanmanın yeni yollarını bulmakla giderek daha fazla ilgilenmeye başlamış görünüyor.

Daha fazla Bitcoin Haberleri için: Bitcoin Haberleri

Daha Fazla Blockchain Haberleri İçin: Blockchain Haberleri

Gelişmelerden ve son dakikalardan haberdar olmak, kripto para dünyasında aktif bir yer edinmek istiyorsanız Telegram kanalımıza bekliyoruz.

Paylaş

İlgili Başlıklar

Bu sayfada yer alan ilgili başlıkların kısayol başlıklar ve ilgili sayfalar