Huobi Bitcoin Son Fiyatı
BTC $69587.81
-0.70%
Huobi Ethereum Son Fiyatı
ETH $3793.75
0.76%
Huobi Avalanche Son Fiyatı
AVAX $39.77
-3.63%
BNB Token Son Fiyatı
BNB $612.8
-1.75%
Binance Kayıt Ol

Muhabbit

DEFI

Platypus Finance, AMA Etkinliği Gerçekleştirdi!

16 Kasım 2021 tarihinde Muhabbit’in Telegram kanalında Platypus’ın AMA Etkinliği gerçekleşti!

Clock
Paylaş
Platypus Finance, AMA Etkinliği Gerçekleştirdi!

16 Kasım 2021 tarihinde Muhabbit, kendi Telegram kanalında Platypus Finance ile bir AMA Etkinliği gerçekleştirdi!

Platypus Finance’e dair merak edilen tüm soruları, Platypus’ın kurucusu olan Duckbill tarafından cevaplandı.

728×90 muhabbit - Platypus Finance, AMA Etkinliği Gerçekleştirdi!300x250 muhabbit - Platypus Finance, AMA Etkinliği Gerçekleştirdi!

Sizler için AMA etkinliğinde sorulan soruları ve cevapları derledik.

Soru-Cevap Etkinliği

Platypus’ın temel özelliklerini kısaca tanıtır mısınız?

Platypus, Avalanche üzerinde bir “stableswap” platformudur. Tıpkı Ethereum üzerindeki Curve; BSC üzerindeki Ellipsis gibi… Fakat Platypus, bir Curve “fork”u değildir. Biz “Mal Sorumluluk Yönetimi” (ALM) temelli bir AMM (Otomatik Piyasa Yapıcı) geliştirdik ve bunun “stableswap” için çok uygun olduğuna karar verdik.

Bununla birlikte Platypus, mevcut “stableswap” limitlerini ortadan kaldırmak için geliştirildi. Avalanche ekosistemine ciddi anlamda faydamızın dokunacağını düşünüyoruz. Temel özelliklerimizi sıralayacak olursak:

1-) Düşük Slipaj
Tek taraflı açık likidite havuzu daha etkili sermayeyi teşvik eder ve bu da mevcut “stableswap’”ara göre daha düşük slipaj demektir.

2-) Yüksek Ölçeklendirilebilirlik
Platypus likidite havuz kompozisyonu esnek ve ölçeklendirilebilirdir. Yeni “token”ları ana havuza kolayca ekleyip çıkartabiliriz, böylece “token”lar kendi organik arz talep dengesine göre doğal olarak ölçeklenebilir.

3-)Daha İyi Kullanıcı Tecrübesi
Platypus’un borsası kolayca kullanılabilecek şekilde tasarlandı. Kullanıcılar, havuzun kompozisyonuna ve boyutuna bakmaksızın istedikleri zaman token depozit edebilir veya çekim işlemi yapabilir.

PlutyPus Finance’i Avalanche blok zinciri üzerinde inşa etmenizin bir sebebi var mı?

Avalanche ekosistemi tam anlamıyla bomba gibi patladı fakat hala üzerinde derin likiditeli güçlü bir “stableswap” bulunmuyor. İkinci sorun ise projelerin çoğunun “fork” olmasıdır. Ekip olarak bu ekosisteme büyük bir inovasyon getirmek istiyoruz.

Bununla birlikte ben tam bir Avalanche fanıyım! Ayrıca Avalanche’ın ICO yatırımcısıyım. Mainnet lansmanının ilk gününden beri “farm” işlemi yapıyorum ve Avalanche’ı çok seviyorum çünkü Avalanche, gerçekten sorunlara elle tutulur çözümler getiriyor.

Performans uğruna merkeziyetsizlikten vazgeçen platformlar var fakat bize göre bu platformlar uzun vadeli olmaktan çok, gelip geçici platformlar olarak kalacaklar. Platypus için çok büyük hedeflerimiz ve umutlarımız var ve uzun vadede güçlü bir ağ olan Avalanche’ı tercih ettik. IDO’muzu da Avalaunch üzerinde yapacağız, lütfen takipte kalın ve kaçırmayın!

Defi projelerinde güvenlik her zaman önceliktir. Peki, Platypus ne kadar güvenli? Veya güvenliği sağlamak için ne gibi önlemler aldınız?

Güvenlik bizim için en önemli bir konudur. Kullanıcılarımızı ve yatırımcılarımızı korumak için gerekli tüm önlemleri alıyoruz. Orijinal bir AMM modelimizle bu vahşi alandaki zorluklarla test edilmiş olması da gerekiyor, bunun farkındayız.

Ayrıca güvenlik için aldığımız önlemlerden bahsedecek olursak; Projemizi kontrol etmesi için (audit) Hacken ve Omniscia ile anlaştık. Hacken’in “audit”i tamamlandı, Omniscia’nın “audit”i de bu ay tamamlanacak. Öte yandan çekirdek kontratlarımızda en yüksek teknoloji araçlarını kullanıyoruz ve bu araçlarla testler yapıp sonuçlara varıyoruz. Son olarak, ödüllü bir testnet kampanyası ve “bug bounty” etkinliği başlattık, bu önemli çalışmalarda kritik bir hata bulunamadı.

Yakın zamanda mainnet ALPHA lansmanımız olacak. Bu lansmanda TVL (Toplam kitli değer) 1 milyon dolar ile sınırlı olacak ve tüm testlerimizi bu alpha sürümünde iki katına çıkaracağız.

Bu projeyi hayata geçirmenizdeki motivasyonunuz neydi?

İlk olarak Avalanche üzerinde hala “native” ve dominant bir “stableswap” bulunmuyor. Bunun dışında Avalanche ekosistemine değişiklikler ve ciddi bir inovasyon getirmek istiyorum.

Likidite için tek taraflı token kullanmak nasıl mümkün olabilir? Bize teknik olarak açıklayabilir misiniz?

Bu soruyu teknik detaylara girmeden açıklamak çok zor ama kısaca bahsedecek olursam; Her depozit edenin borcunu (liability) kaydediyoruz ve protokol, likidite boyutu yerine “coverage” açısından bir dengeleme yapıyor. AMM (Automatic Market Making) için ALM (Mal Sorumluluk Yönetimi) kullanmamız bizim bir inovasyonumuzdur.

Neredeyse yatırımcıların %80’i artık sadece kazandığı parayı düşünüyor ve uzun vadeli yatırımlara sıcak bakmıyor. Kullanıcılara uzun vadede token satın alıp “hold” etmeleri için nasıl nedenler sunabilirsiniz?

Stableswap’ta (ve aslında tüm DeFi’da) genel bir sorun var ki bu da bazı “VC”lerin fiyatı aşağı çekmesi. Curve’nin ve CRV dizaynını referans olarak alıp biraz değiştirdik ve PTP “token”ı elde ettik. Özetle sadece PTP stake ederek yüksek mining gelirleri elde edebilirsiniz. Bu şekilde o tür “VC”lerin fiyatı düşürmesini engellemeyi umuyoruz. Çünkü token tutan “VC”ler de mining ödülleri kazanıyor. Birkaç gün içerisinde likidite madenciliği bilgilerini paylaşacağız. Bizi takip etmeye devam edin!

Birçok proje “uzun vadeli vizyon ve misyon” hakkında konuşmaktan hoşlanır, ancak kısa vade için aynı şeyi söylemek zor. Kısa vade için hedefleriniz nelerdir?

Alfa mainnet lansmanımız (burada likidite madenciliği olmayacak) için 7/24 çalışıyoruz ve beta lansmanı (likidite madenciliği içeren lansman) için de kasım ayının sonu ya da aralık ayı gibi bir tarih hedefimiz var. Ayrıca topluluğumuz için SÜRPRİZ sayılabilecek, açıklayamayacağım gizli bir şeyler üzerine de çalışıyoruz. 2022 yılının başlarında sizler için hazırladığımız sürprizleri öğreneceğinizi varsayıyoruz.

Projenizi sürdürmek için nasıl gelir elde edeceksiniz ve gelir modeliniz nedir? Yatırımcılarınıza ve projenize nasıl fayda sağlamayı düşünüyorsunuz?

Şu an gelirimiz stableswap’tan gelen komisyonlardan oluşuyor. Fakat bunun dışında projemiz için birçok fikrimiz var, bunları da zamanla açıklayacağız. Tüm bu ürünler daha fazla gelir elde etmemize yarayacak.

Token sahiplerinin proje yönetimine katılma hakkı var mı? Projeyle ilgili ne tür kararlara oy verebilirler?

Evet, tabii ki… Yönetişim (governance) 2022 yılının ortalarında ya da sonlarında gelecek diye düşünüyoruz. PTP stake ederek ve vePTP elde edebilirsiniz ve vePTP size oy gücü verir! Bu şekilde istediğiniz, platformda görmek istediğiniz varlıklar için oy kullanabilirsiniz. Parametreleri değiştirmek ya da protokolle alakalı farklı konular için, yeni fikirler vermek için oy gücünüzü kullanabileceksiniz.

Yeni çıkan bir projenin yatırımcıların güvenini kazanması son derece önemlidir. Yatırımcıların güvenlerini nasıl kazanacaksınız ve bu şekilde kalmasını nasıl sağlayacaksınız?

Sürekli olarak sizlere yüksek kalitede ürünler sunmaya çalışacağız. Bu alanda görmediğiniz, yeni ürünler ve farklı blok zincirlerinde de olabilir. Zaten bir projenin uzun vadede başarılı olmasının arkasında da bu tür çalışmalar vardır.

Şu an için Roadmap’imizi bilerek gizli tutuyoruz, belirli bir noktaya kadar gizemli olması iyi bir şey. Topluluğumuzun da bizimle birlikte evrilmesini istiyoruz.

Projenizi inşa ederken topluluk geri bildirimlerini ve taleplerini dikkate alıyor musunuz?

Evet, topluluk bizim için çok önemli, “Roadmap”imizi hep lansmanlardan önce güncelleyip, topluluğumuzun fikrini ve tavsiyelerini soracağız.

Platformunuzu neden kullanmalıyım?

Çünkü Avalanche üzerinde ve türünün tek örneği! Yüksek risk, yüksek ödül!

DeFi haberleri için: DeFi Haberleri

Borsa haberleri için: Borsa Haberleri

Telegram kanalımıza katılın.

Paylaş

İlgili Başlıklar

Bu sayfada yer alan ilgili başlıkların kısayol başlıklar ve ilgili sayfalar