Huobi Bitcoin Son Fiyatı
BTC $64725.55
1.53%
Huobi Ethereum Son Fiyatı
ETH $3102.1
1.56%
Huobi Avalanche Son Fiyatı
AVAX $36.59
4.84%
BNB Token Son Fiyatı
BNB $565.9
1.87%
Binance Kayıt Ol

Muhabbit

DEFI

Platypus’un İlk Lisanslı Fork’u Açıklandı!

Avalanche ekosisteminin önde gelen DeFi platformu Platypus, ilk lisanslı fork’unu topluluğu ile paylaştı. Peki ilk şanslı proje hangisi?

Clock
Paylaş
Platypus’un İlk Lisanslı Fork’u Açıklandı!

DeFi sektörünün önde gelen platformlarından Platypus, yaklaşık 2 hafta öncesinde DeFi ekosistemine değer katmak için radikal bir karar verdiğini açıklamıştı. Karara göre Platypus, kendi algoritma ve getiri modelini kullanan kuruluşlara lisanslama yapacağını duyurmuştu.

İlginizi çekebilir: Platypus’tan Forking Lisans Şansı!

728×90 muhabbit - Platypus'un İlk Lisanslı Fork'u Açıklandı!300x250 muhabbit - Platypus'un İlk Lisanslı Fork'u Açıklandı!

Lisanslama başvurularını kabul etmeye başlayan Playtpus, 17 Mayıs 2022 tarihinde sürecin bir proje için tamamlandığını duyurdu. Playtpus’un ilk lisanslı fork’u belli oldu ve bu proje; Hummus Exchange.

platypus 1 1159x600 - Platypus'un İlk Lisanslı Fork'u Açıklandı!

Platypus Önlem Almak İstemişti

Avalanche ekosisteminde yer alan Platypus; DeFi sektörünün gelişmesine katkı sunan öncü projelerden biri. Platform kodlarını, halka açık olarak sunmuş ve dünyanın her yerinden yetenekli ekipler tarafından kullanılmasını kolaylaştırmıştı. Birçok proje bu halka açık kaynak kodlarını kullandı ve Platypus’un yeni fork’ları ortaya çıktı. Ancak ekibin kendi ifadesi ile bazı projeler bu kodları “etik olmayan” amaçlar için kullandı. Bu gelişmeler sonrasında ise Platypus, ekosistemini koruyabilmek için lisanslama sürecini başlattığını duyurdu.

İlginizi çekebilir: Avalanche Network Nedir?

Platypus’un ilk lisanslı fork’u Hummus Exchange oldu. Hummus Exchange; stableswap’lar için Metis blok zincirinde yer alan bir AMM (Automated Market Maker) olarak karışımıza çıkıyor. Hummus ekibi yapılan duyuruya göre lisanslama için gereken tüm adımları başarıyla tamamlayarak lisans hakkını kazandı. Bu lisans ile birlikte Metis blok zinciri üzerindeki DeFi kullanıcıları, Platypus’un Avalanche üzerinde geliştirdiği stableswap inovasyonlarından faydalanabilecek.

Duyuruda bir başka iyi haber ise vePTP sahipleri için geldi. Hummus; vePTP sahipleri için toplam HUM token arzının yüzde 10’unu topluluğa bırakıyor. 12 ay boyunca devam edecek süreçte vePTP sahipleri vadedilen tokenları elde edecekler.

İlginizi çekebilir: Platypus 3. Haftalık Etkinliği Başladı: NFT Çizim Yarışması

platypus havuz - Platypus'un İlk Lisanslı Fork'u Açıklandı!

Hummus, Platypus’un İlk Resmi Fork’u Oldu

Hummus Exchange, Platypus’un öncü çözümleri ve inovatif modellerindeki değeri görmeyi başaran ve gerekli adımları atan ilk platform oldu. Daha az slipaj, maksimum sermaye verimliliği ve ölçeklenebilirlik çözümlerini içeren Platypus’un açık kaynaklı kodu Hummus Exchange tarafından lisanslı bir şekilde kullanılacak.

Platypus tarafından yapılan açıklamada; fork lisansının Hummus Exchange’e verilmiş olmasının Platypus için bir bağlayıcılığının olmadığı özellikle vurgulanıyor:

“Bu lisanslama; bir partnerlik veya iş birliği demek değildir. Hummus Exchange’e ait sermaye ve yönetim ile ilgili bir yaptırım ya da kontrol gücümüz bulunmuyor. Bu yüzden Hummus platformunda oluşabilecek her türlü sorundan, Platypus sorumlu değildir.”

Platypus hakkında daha fazla haber için buraya bakabilirsiniz.

Daha fazla DeFi Haberleri için: DeFi Haberleri

Gelişmelerden ve son dakikalardan haberdar olmak, kripto para dünyasında aktif bir yer edinmek istiyorsanız Telegram kanalımıza bekliyoruz.

Bu içerik sponsorludur.

Paylaş

İlgili Başlıklar

Bu sayfada yer alan ilgili başlıkların kısayol başlıklar ve ilgili sayfalar