BİZİ TAKİP EDİN

BLOCKCHAIN

PlusToken Ethereum Yatırımcılarını Korkuttu!

Plustoken’in hareketi, Ethereum fiyatına doğrudan etki etti.

Yayın:

-

PlusToken kısa bir süre önce piyasadan 186 milyon$ değerinden Ethereum çekti. Bu işlem ile birlikte değeri düşen Ethereum, yatırımcılarına korku dolu anlar yaşattı.

Geçtiğimiz hafta başında, kripto para dünyasının en büyük dolandırıcılık girişimlerinden biri olan PlusToken 789.500 Ethereum’u (ETH) piyasadan çıkartmaya çalıştı. Fakat bu çalıntı fonların hareketi Ethereum ağında yaşanan sıkışıklık nedeniyle bir süre tutuldu.

186 milyon dolarlık transfer, açık bir Ethereum adresinden geldi, fakat sonrasında muhtemelen yapılan işlemi gizlemek adına 50 farklı işleme bölündü. Whale Alert, işlemi tespit etti fakat fonların kime gittiği ya da hangi cüzdana gittiği hakkında pek bilgi paylaşmadı.

Bu olaydan sadece iki gün önce PlusToken, 67 milyon$’lık çalıntı EOS (EOS) transferi yapmıştı.

PlusToken Kripto Para Endüstrisine Zarar Veriyor

Geçen yıl dağıtılmasına rağmen, PlusToken hala elinde tuttuğu malları likidite ederek ve ayrıca büyük miktarlarda Bitcoin (BTC) ve Ethereum gibi kripto para birimlerini elinde tutarak sektöre zarar veriyor.

PlusToken, halen elinde önemli miktarda çalıntı kripto para barındırıyor. Ve bu miktar, borsalarda yapılan satışları ve Bitcoin, Ethereum gibi çeşitli para birimlerinin fiyatlarını etkileyebileceği için spot piyasaları tehdit ediyor.

Kripto opsiyonları ve vadeli işlemler popülerlik kazanmaya devam ettikçe, büyük satışlardan kaynaklı fiyatlarda yaşanacak düşüş ihtimali her zaman olacaktır.

Chainalysis araştırma başkanı Kim Grauer, PlusToken tarafından yapılan bu satışın gerçek bir risk oluşturduğunu düşünüyor.

Grauer konu hakkında şunları söyledi;

Geçmişte, PlusToken’in yaptığı gibi borsalara yapılan nakit girişleri ve çıkışları, fiyatların oynamasına sebep olduğunu bir çok kez gördük. Bu durum ile birlikte potansiyel olarak blockchain üzerinde hareketleri gözlemleyen ve işlem yapan ticaret botları ile birlikte vadeli işlemler çok hızlı bir şekilde likidite edilebilir.

Borsalar Dolandırıcılıkları Önlemek İstiyor

Bu tür olayların yaşanmaması için en büyük önlem, KYC standartı olarak görünüyor. Bildiğiniz üzere, KYC kullanıcıların kişisel bilgilerini borsa ile paylaşarak bir kaç adımlı güvenlik prosedüründen geçmelerini istiyor.

Ayrıca bir Peer-to-Peer (P2P) borsası olan Paxful, yakın zamanda yasadışı işlemleri izleyebilmek için Chainalysis ile ortaklık kurdu.

Huobi ise, güvenlik standartlarını yükseltmek adına, Star Atlas adında bir blockchain izleme aracının lansmanını yaptı.

Yorum Yap

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ALTCOIN

Vitalik Buterin’e Göre ETH 2.0’ın Gelişim Süreci Hafife Alınmış

Vitalik Buterin, katılıdığı bir podcast yayınında, neleri daha iyi yapabilecekleri hakkında öz eleştiri yaptı.

Yayın:

-

The Hashing It Out isimli bir podcast yayını kısa süre önce Ethereum’un kurucu ortağı Vitalik Buterin’i konuk olarak aldı. Podcast’te Buterin, eğer Ethereum’u şimdi sıfırdan geliştiriyor olsaydı neleri farklı yapacağını anlattı.

Örneğin Vitalik Buterin, Ethereum’un gas maliyetlerinde hem büyük hem de küçük bir dizi değişikliğin yapılabileceğini kabul etti.  Buterin 2 Temmuz tarihli podcast yayınında, “başlangıçta gas maliyetlerini yönlendirmek için iyi şekilde çalışmadık” dedi.

Buterin’in Planları Arasında Sharding ve Proof-of-Stake Var

Buterin, gas fiyatlarından ve diğer küçük güncellemelerden bahsettikten sonra, Ethereum için daha büyük değişikliklerden bahsetmeye başladı.

2015 yılında başlamış olduğumuz şeylerin birçoğunu bitirmek için ne kadar zamana ihtiyacımız olduğunu fark edemedik. Bunun en büyük iki örneği ise Proof-of-Stake ve sharding sistemi.

Buterin şöyle devam etti;

Bu girişimin yıllar süreceğini görebilseydik eğer, muhtemelen izleyeceğimiz yol haritasını çok daha farklı bir şekilde çizerdik. Bununla beraber farklı ekiplerin hangi konular üzerinde çalışacaklarını belirlerdik ve ne yazık ki bu konuda çok kötü kararlar verdik. Bu konuda kesinlikle çok pişmanlık duyuyoruz çünkü yaşadığımız şeyler zaman kaybından başka hiçbir şey değil.

Blockchain uzmanı röportaj esnasında, kullandıkların ağın teknik tarafında yaşadığı bazı aksaklıklar nedeniyle de pişmanlık ve zaman kaybı yaşadıklarının altını çizdi.

Ethereum 2.0’ın Eli Kulağında

Bildiğiniz üzere Ethereum 2.0 uzun bir süredir geliştirilme aşamasında. Başlangıçta Ocak 2020 gibi erişime açılması beklenen Ethereum 2.0, belli başlı teknik aksaklıklar sebebiyle gecikmeler yaşadı. 23 Haziran tarihli Ethereum blogunda paylaşılan bir yazıya göre, geliştirici ekip hala Ethereum 2.o ile ilgileniyor.

OKUMAYA DEVAM ET

BLOCKCHAIN

Gıda Ürünleri Blockchain ve IoT Teknolojisi ile Takip Edilecek!

VeChain, blockchain teknolojisinin yardımı ile gıda sektöründeki gereksiz masraflardan kurtulmak istiyor!

Yayın:

-

VeChain’in yakın zamanlı bir raporuna göre, blockchain teknolojisi ve IoT (nesnelerin interneti), gıda endüstrisinin zorluklarından bir kısmını çözebilir. Bu çözüm ile birlikte gıda endüstrisinin yılda 100 milyar$ tasarruf etmesi bekleniyor.

Raporda yer alanlara göre, yedi yıl içinde yılda yaklaşık 300 milyar$’ık gıda ürünlerinin tedariği boyunca izleneceği belirtildi.

Küresel gıda endüstrisinin tedarik zincirinde şeffaflık eksikliği ve takipsizliğinden ötürü, şirketler yılda milyarlarca dolar zarar ediyor. Örneğin, küresel şarap satışlarının  %20’sinin, yanı yaklaşık 6 milyar$’ının sahte ürünler olduğu tahmin ediliyor. İşler deniz mahsullerine gelince işler çok daha fazla kılçıklı bir hale geliyor. Kırlangıç balığı, yabani somon ve Atlantik morinalarının yaklaşık %25-75’i daha az arz edilen, daha ucuz ve daha kolay yetiştirilebilen türler ile değiştiriliyor.

Blockchain teknolojisinden yararlanarak gıda tedarik zinciri boyunca ürünleri takip etmek bu teknolojinin en güzel yanlarından biri olarak nitelendiriliyor. IBM, Walmart, Carrefour ve California Giant Berry Farms gibi birçok küresel endüstri liderinin bu teknolojiye ilgi göstermesi ise gelişimin en açık örneği.

IoT ve Blockchain’in Gücü

Blockchain ve IoT teknolojisi birbiriyle entegre kullanıldığında çok daha efektif bir hale geldiği için genellikle birlikte kullanılıyor. Örneğin IoT sensörleri ya da bir başka deyiş ile sıcaklık sensörleri, gıda malzemeleri hakkında olan bilgileri blockchain ağına yönlendirerek tüm tedarik zinciri boyunca şirketlere bilgi sağlayabilir.

Elde edilen bu veriler ile birlikte, bir gıda ürününün orijinalliğini, tazeliğini ve genel kalitesinin ne durumda olduğunu görebilmek için kullanılabilir. Hazırlanan raporda bu teknoloji kombinasyonu ile birlikte, gıda sektörünün milyarlarca dolar tasarruf edeceğine inanılıyor.

Tahminlere göre, IoT ve blockchain tabanlı çözümlerin, küresel sektörde gıda endüstrisi için yıllık 70 milyar$ maliyet tasarrufu ve 47 milyar$ gelir artışı sağlayabileceği söyleniyor. Ayrıca, gıda güvenliği risklerinden kaynaklanan 12-14 milyar$ arasındaki giderlerin düşürülmesi hakkında çalışmalar yapılıyor.

VeChain CEO’su Sunny Lu, konu hakkında şunları söyledi;

Uluslararası gıda ticareti ve büyük ölçekli izlenebilirlik deneyimimiz ile birlikte, blockchain teknolojisini gıda zincirine eklemek tüm iş modeline uzun vadeli bir fayda sağlayacaktır.

Aynı zamanda hazırlanan rapor, blockchain teknolojisinin gıda sektörüne başka hangi şekilde yardımcı olabileceğini de içeriyor.

OKUMAYA DEVAM ET
PrimeXbt

Trend Haberler

Tüm hakları saklıdır. Copyright 2020 Muhabbit
Feragatname: Muhabbit'in içeriği, doğası gereği bilgi amaçlıdır ve yatırım tavsiyesi olarak yorumlanmamalıdır. Kripto para ticareti, satın alma veya satma yüksek riskli bir yatırım olarak kabul edilmelidir ve her okuyucunun herhangi bir karar vermeden önce kendi araştırmalarını yapması önerilir.