Huobi Bitcoin Son Fiyatı
BTC $66808
-0.76%
Huobi Ethereum Son Fiyatı
ETH $3451.75
-1.72%
Huobi Avalanche Son Fiyatı
AVAX $31.55
2.30%
BNB Token Son Fiyatı
BNB $590.8
-1.88%
Binance Kayıt Ol

Muhabbit

DEFI

Polygon, DApp’ler için zk-STARK Ölçeklendirme Çözümünü Başlattı!

Yeni ölçeklendirme çözümüyle Polygon ağındaki DApp’ler için doğrulama sürecini iyileştirmesi bekleniyor.

Clock
Paylaş
Polygon, DApp’ler için zk-STARK Ölçeklendirme Çözümünü Başlattı!

Ethereum blok zincirleri için ikinci katman ölçeklendirme çözümü olan Polygon, merkezi olmayan uygulamaların (DEX) geliştirilmesi için zk-STARK destekli Miden Virtual Machine’i piyasaya sürdüğünü duyurdu.

728×90 muhabbit - Polygon, DApp'ler için zk-STARK Ölçeklendirme Çözümünü Başlattı!300x250 muhabbit - Polygon, DApp'ler için zk-STARK Ölçeklendirme Çözümünü Başlattı!

zk-STARK, “zero-knowledge Scalable Transparent Argument of Knowledge” olarak bilinir.

Layman’ın terimiyle, zero-knowledge teknolojisine örnek verecek olursak; A’dan B’ye veri gönderilirken bu verilerin ne olduğunu bilmeden, şifrelenmiş şekilde gönderilmesini sağlar. STARK, verileri algoritmik olarak gizlemek, kanıtlamak veya doğrulamak için oluşturulmuş bir yöntemdir.

Polygon, “zero-knowledge” teknolojisinin geliştirilmesi için 1 milyar doların üzerinde taahhütte bulundu.

zk-STARK Nasıl Çalışır?

zk-STARK; kimlik doğrulama ihtiyacını, merkeziyetsiz finanslar için sağlama teknolojisidir. zk-STARK ve benzeri şemalar, ehliyet veya pasaport kopyaları gibi dijitalleştirilmiş varlıklarla ilgili hassas bilgileri yeniden düzenlerken; blok zinciri katılımcıları tarafından hızlı doğrulama için boyutlarını küçültebiliyor. Bununla birlikte bu veriler zincirde transfer edilirken, işlem bilgilerini kimseyle paylaşmadan yapıyor.

zk-STARK; kullanıcıların kişisel verilerinin açığa çıkmadan onaylanabilmesini sağlayıp, gizlilik ile alakalı sorunları ortadan kaldırıp, DeFi ürünlerine olan güveni artırmayı hedefliyor! Aynı zamanda zk-STARK, kriptografik kanıtları basitleştirmek ve hesaplama performansını iyileştirmek için de kullanılabiliyor.

Polygon’un kurucu ortağı Sandeep Nailwal, geliştirme ile ilgili şunları söyledi:

ZK teknolojisi, Ethereum blok zinciri için en önemli unsurlardan biridir. DeFi uygulamaları ve kripto para birimleri için doğrulamayı basitleştirecek ve hızlandıracak. Böylelikle Polygon ekosisteminin hızını ve ölçeğini artıracak.

Daha Fazla Kripto Para Haberleri İçin: Kripto Para Haberleri

Daha fazla Blockchain Haberleri için: Blockchain Haberleri

Gelişmelerden ve son dakikalardan haberdar olmak, kripto para dünyasında aktif bir yer edinmek istiyorsanız Telegram kanalımıza bekliyoruz.

Paylaş

İlgili Başlıklar

Bu sayfada yer alan ilgili başlıkların kısayol başlıklar ve ilgili sayfalar