Huobi Bitcoin Son Fiyatı
BTC $56830.76
3.83%
Huobi Ethereum Son Fiyatı
ETH $3239.26
1.91%
Huobi Avalanche Son Fiyatı
AVAX $39.19
-0.46%
BNB Token Son Fiyatı
BNB $395.1
-1.57%
Binance Kayıt Ol

Muhabbit

METAVERSE

Polygon Metaverse’ünde Her Yer NFT’lerle Dolu Olacak

Polygon Studios’tan Brian Trunzo’ya göre Nike ve Walmart gibi şirketlerin metaverse’e girmeye hazırlanması henüz yalnızca başlangıç.

Clock
Paylaş
Polygon Metaverse’ünde Her Yer NFT’lerle Dolu Olacak

Polygon Studios’tan Brian Trunzo’ya göre, Nike ve Walmart gibi şirketlerin metaverse’e girmeye hazırlanması, henüz yalnızca başlangıç ve yakın gelecekte NFT’lerle dolu metaverse’ler bizleri bekliyor olacak.

Her ne kadar metaverse kavramı toplumsal bilinçte ancak bir karşılık kazanmış olsa da, konsept aslında Neal Stephenson 1992 yılında çığır açan Snow Crash romanını yazdığından beri teknoloji çevrelerinde adından söz ettiriyor.

Binance BannerBinance Banner

İlginizi çekebilir: Metaverse Nedir?

Stephenson insanların avatarlar aracılığıyla sanal bir dünyada bir araya geldiği bir sistem hayal ederken, Ernest Cline ise bu fikri Ready Player One‘da çeşitli popüler kültür ögeleriyle birleştirerek konsepti her zamankinden daha gerçek bir hale getirdi. Ancak bu etkili yazarların hiçbiri eserlerinde NFT’leri kavramsallaştırmadı.

O halde, metaverse’ü yaratan eserlerde adından söz edilmeyen NFT’ler bu yeni evrenin neresinde konumlanıyor? Polygon Studios’un metaverse’ten sorumlu yöneticisi Brian Trunzo’ya göre bu sorunun cevabı oldukça basit: NFT’ler metaverse’ün hemen her noktasında yer alıyor.

Brian Trunzo
Brian Trunzo

Polygon Studios’dan Trunzo’ya Göre Moda Dünyasının Geleceği NFT’ler

Trunzo, ETHDenver‘daki bir röportajda “NFT’ye dönüştürülebilecek her şeyin NFT olacağını düşünüyorum” dedi. Trunzo’ya göre, Snow Crash veya Ready Player One’daki gibi bir dünyaya giden yol, “bu dünyalardaki her şeyin zorunlu olarak NFT olacağı” anlamına geliyor.

Trunzo’nun açıklaması, halihazırda Ethereum’da yer alan aynı isimli zincirinde NFT’ler üreten Polygon Studios’un konuya dair tutumuyla paralellik taşıyor. Trunzo’ya göre metaverse içerisinde NFT egemenliğinin en belirgin olduğu sektör giyim sektörü.

Moda dünyası 2 trilyon dolarlık bir ekonomi. Ben dahil birçok düşünür, dijital modanın bir gün fiziksel modayı gölgede bırakacağına inanıyor.

Gerçekten de son yıllarda moda şirketleri postmodern bir hamleye hazırlandıklarına işaret eden girişimlerle isimlerinden söz ettiriyor. Aralık 2021 tarihinde Nike, spor ayakkabı temalı NFT’lere odaklanan RTFKT Studios’u satın aldı. Milano merkezli moda markası Dolce & Gabbana ise defilelerine NFT formatındaki giyilebilir ürünleri entegre ediyor.

Trunzo’ya göre modanın NFT’lere yönelik bu eğilimi büyük bir fırsat. Trunzo NFT’lerin benzersiz ve tek olarak üretilmesinin onları erişilmesi zor bir hale getireceğin de inanmıyor. Trunzo’ya göre NFT’ler ister tek olsun, ister seri halde üretilsin, metaverse her türlü bu eserlerden meydana gelen bir evren olacak.

Daha fazla Metaverse haberleri için: Metaverse Haberleri

Daha fazla NFT Haberleri için: NFT haberleri

Gelişmelerden ve son dakikalardan haberdar olmak, kripto para dünyasında aktif bir yer edinmek istiyorsanız Telegram kanalımıza bekliyoruz.

Paylaş

İlgili Başlıklar

Bu sayfada yer alan ilgili başlıkların kısayol başlıklar ve ilgili sayfalar