Huobi Bitcoin Son Fiyatı
BTC $53222.21
3.57%
Huobi Ethereum Son Fiyatı
ETH $3155.04
3.87%
Huobi Avalanche Son Fiyatı
AVAX $38.67
5.14%
BNB Token Son Fiyatı
BNB $397.4
3.36%
Binance Kayıt Ol

Muhabbit

BLOCKCHAIN

RenBridge, Kara Para Aklamanın Merkezi Haline Geldi!

Elliptic’e göre kripto para köprüsü RenBridge, son 2 senede en az 540 milyon dolarlık kara parayı aklamak için kullanıldı.

Clock
Paylaş
RenBridge, Kara Para Aklamanın Merkezi Haline Geldi!

Blockchain analiz sağlayıcısı Elliptic’e göre, kripto para köprüsü RenBridge, son 2 senede en az 540 milyon dolarlık kara parayı aklamak için kullanıldı.

Zincir atlama (chain hopping) olarak bilinen bir süreçle gerçekleştirildiği düşünülen kara para aklama işleminin 2020 senesinden beri devam ettiği tahmin ediliyor. Zincir atlama, bir kripto para formunun bir başka forma dönüştürülüp, çeşitli blockchain’ler üzerinde taşınmasıyla gerçekleşiyor. 

Binance BannerBinance Banner

Elliptic’e göre merkeziyetsiz cross-chain köprüler, blockchainler arasındaki değer transferi için borsalara yasal düzenlemeye tabi olmayan bir alternatif sunuyor. Cross-chain köprüler kullanıcıların kripto paralarını sorunsuzca blockchain ağları üzerinde taşımasını sağlıyor ve büyük oranda meşru amaçlar için kullanılıyor. 

İlginizi çekebilir: Cross-Chain ve Multi-Chain Nedir? Vitalik Buterin Geleceği Nasıl Görüyor?

Ancak, söz konusu köprüler aynı zamanda fidye yazılımı çeteleri, istismarcılar ve bilgisayar korsanları tarafından suç gelirlerini aklamak için de kullanılıyor. 

RenBridge Bir Dizi Suça Sahne Oldu

Elliptic aynı zamanda DeFi hizmetlerinden çalınan en az 267,2 milyon dolar değerindeki varlığın geçtiğimiz iki sene içerisinde RenBridge üzerinden aklandığını bildirdi. Bu rakamın 80 milyon dolarlık bir kısmının 2021 senesinde Liquid Global borsasından çalınan varlıklar olduğu tahmin ediliyor. 

İlginizi çekebilir: Siber Saldırılar Devam Ediyor! Bu Kez Nomad Bridge Hacklendi!

Haziran 2022’de Kosta Rika hükümetini soyan Conti isimli fidye yazılım grubunun da 53 milyon dolarlık bir varlığı RenBridge üzerinden akladığı söyleniyor. 

Elliptic, RenBridge gibi köprülerin yasal otoriteler için ciddi bir zorluk oluşturduğunun altını çiziyor. 

“RenBridge gibi blockchain köprüleri, bu zincirler arası işlemleri kolaylaştıran merkezi bir hizmet sağlayıcı olmadığı için yasal düzenleyiciler açısından bir zorluk teşkil ediyor.”

Daha Fazla DeFi haberleri için: DeFi Haberleri

Daha Fazla Kripto Para Haberleri İçin: Kripto Para Haberleri

Daha fazla Blockchain Haberleri için: Blockchain Haberleri

Gelişmelerden ve son dakikalardan haberdar olmak, kripto para dünyasında aktif bir yer edinmek istiyorsanız Telegram kanalımıza bekliyoruz.

Paylaş

İlgili Başlıklar

Bu sayfada yer alan ilgili başlıkların kısayol başlıklar ve ilgili sayfalar