BİZİ TAKİP EDİN

ÖNE ÇIKAN

Ripple ve Coinbase Amerika’da Zirvede

Yayın:

-

Ripple ve Coinbase Amerika’da zirvede. Yapılan fintech araştırmasında, değerleme açısından Ripple ikinci, Coinbase ise üçüncü sıraya yerleşmiş durumda. Raporda 2018 yılının Abd’deki tüm neredeyse tüm endüstriler için iyi bir yıl olmadığı belirtiliyor. Ancak bazı fintech şirketleri 2019 ile beraber patlama yaşamış durumda.

2019 yılında Abd’deki fintech şirketleri 18 milyar dolar seviyelerinde sermaye fonu oluşturmuşken bu rakam, 2018 yılında 13 milyar dolar seviyelerinde idi. 2018’de en değerli fintech şirketi belirlenirken 6 milyar dolar ortalama olarak alınırken, 2019 yılında bu rakam 9 milyar dolar seviyelerine çıkmış durumda. Bu şirketler arasında Ripple, muazzam bir performans gösterdi. Yatırım turunda 200 milyon dolar topladıktan sonra şirket değerini, 10 milyar dolar seviyelerine yükseltmeyi başarmış durumda. Bir diğer süpriz yükseliş ise 1,3 milyar dolar seviyelerinden 5,8 milyar dolar seviyelerine çıkan San Francisco merkezli girişim Chime.

Şu sıralar 22,5 milyar dolar seviyelerinde bulunan bir online ödeme şirketi Stripe, en değerli fintech şirketi olarak konumlanıyor. Geçtiğimiz eylül ayında şirketi bir kolu olan Stripe Capital ile birlikte şirket, CNBC tarafından dünyanın en değerli fintech şirketi olarak açıklanmıştı. Stripe aynı zamanda Amazon, Facebook ve bazı diğer web sitelerinden müşterilerin, kolayca ödeme yapmalarına olanak tanıyor.

Ripple Öncülük Ediyor

Son açıklanan rakamlara göre Ripple en değerli ikinci fintech şirketi konumunda. Şirket para transferlerinde, projesi On-Demand Liquidity ile sektörde liderliği yakalamak adına üyük bir caba sarf ediyor. Geçtiğimiz dönemde Ripple, MoneyGram ile bir ortaklık başlatmıştı. Bu ortaklık da meyvelerini vermeye başlamış durumda. MoneyGram’dan yapılan açıklamaya göre şirketin Meksika ve Abd arasında yapılan para transferlerinin yüzde 10’u aktif olarak Ripple ile yapılmakta. Aynı zamanda Filipinler ve Avusturalya ile yapılan transferlerin bir kısmı için de Ripple tercih ediliyor. Bu transferler sayesinde ağdaki likiditede de büyük bir artış yaşanmış durumda.

Abd merkezli bir kripto para borsası olan Coinbase ise 2019 yılının en değerli üçüncü fintech şirketi olmayı başardı. Coinbase’in bilinen değerli 8.1 milyar dolar seviyelerinde bulunmakta. İlk 10 içerisinde bulunan şirketlerin yaklaşık yüzde 33’ü kripto paralarla ilgili firmalardan oluşmakta. Dördüncü sırada bulunan Robinhood ise bir ödeme girişimi. Kendin cüzdanında fiat ve kripto varlıkların aynı anda bulunmasına ve harcanmasına izin vermekte. Robinhood’un değeri ise 7.6 milyar dolar seviyelerinde seyretmekte. Aslında bakıldığında Stripe’ın ardından gelen üç şirket kripto paralarla ilişki içerisinde. Bu durum sektör adına bir çok ipucu barındırıyor.

Yorum Yap

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ÖNE ÇIKAN

Rusya Merkez Bankası’ndan Önemli Açıklama

Açıklamaya göre kripto para birimleriyle yapılan her işlem kara para aklama potansiyeli taşıyor.

Yayın:

-

By

rusyada bitcoin engellendi

Rusya Merkez Bankası’ndan önemli bir açıklama geldi. Açıklamaya göre kripto para birimleriyle yapılan her işlem kara para aklama potansiyeli taşıyor. Merkez Bankası tarafından bugün yayınlanan rapora göre, şüpheli işlemler için bir dizi yeni kural yayınlandı. Ve bir çok yeni madde şüpheli işlem kategorisine eklendi. Güncelleme ile birlikte artık, kripto para birimleriyle yapılan her türlü transfer, potansiyel kara para aklama işlemi olarak değerlendirilip incelenecek.

Benzer bir açıklamanın ABD tarafından geldiğini de dünkü yazımızda belirtmiştik. İki büyük devletten neredeyse aynı anda kripto parayla kara para aklama yönünde açıklamalar gelmesi durumun ciddiyetini artırmış durumda. Alınan kararlar önceden bir grup tarafında “insider” bilgi ile Bitcoin fiyatında hafta sonunda yaşadığımız düşüşe sebep olmuş olabilir.

Mevcut düzenleme kategorisine, 2012’den beri ilk defa bir değişiklik getirilmiş durumda. Açıklamaya göre düzenleme, Rusya Federal Finans İzleme Servisi ile işbirliği içerisinde geliştirildi.

Yapılan yeni eklemeler, teknolojiyle birlikte gelişen finans sektörüne ayak uydurup, kontrolü elden bırakmamak içindir.

Rusya Merkez Bankası daha önceki açıklamalarında, olası risk faktörlerinin azaltılması yönünde aksiyonlar alacağını ifade etmişti. Fakat kimse bunun kripto paraları direkt olarak içerdiğini düşünmemişti heralde. Bu noktada açıklama süpriz oldu denilebilir. Hele de ABD ile bir gün arayla benzer açıklamanın gelmesi daha büyük bir süpriz oldu denilebilir.

Kripto Paralar Risk Barındırıyor

Düzenlemeyle beraber kripto para birimleriyle bağlantılı herhangi bir faaliyet potansiyel risk barındıran işlem olarak kabul edilecek. Bu açıklamadan anlaşıldığı üzere bir borsada kripto para alımı ve satımı yapmak da takibe alınacak işlemler arasına tabii oluyor. Tabi ki aynı zamanda para yatırma ve çekme işlemleri de bu noktada incelenecek.

Bu açıklama ile birlikte devletlerin kripto paralar ile alakalı düzenlemelere 2020 yılı ile birlikte start verdikleri net bir şekilde anlaşılabilir. Buradan hareketle belki de geçtiğimiz günlerde yaşanan düşüşün, düzenlemelerden önceki bir kaçış olma olasılığından bahsedilebilir. Çünkü para aklama, her devletin gözünde büyük bir suç olarak görülmekte. Cezai yaptırımları çok büyük olmakla birlikte, tabiki de kripto para ile işlem yapan herkesin para akladığı sonucuna varılmıyor. Sadece devletler yapılan her işlemin tek tek inceleceğini belirtmekte. Konuyla alakalı ülkemizde çalışan kurum ise MASAK (Mali Suçlar Araştırma Komisyonu). İleride buna benzer düzenlemeler ülkemizde de görülebilir. MASAK’ta konuyla alakalı adımlar atacak mı hep birlikte göreceğiz.

OKUMAYA DEVAM ET

ALTCOIN

Bitcoin Cash (BCH) Yine Bölünüyor

Geçtiğimiz günlerde finansman oluşturması adına madencilere vergilendirme getirileceği açıklanan Bitcoin Cash, yeniden bir bölünme ile karşı karşıya.

Yayın:

-

By

İddialara göre Bitcoin Cash (BCH) yine bölünüyor. Geçtiğimiz günlerde finansman oluşturması adına madencilere vergilendirme getirileceği açıklanan Bitcoin Cash, yeniden bir bölünme ile karşı karşıya. Madencilerin bir kısmı bu durumu kabul etmemiş gibi görünüyor.

Bitcoin Cash madencilerinden Bitcoin ABC, yeni öneriye yeşil ışık yakmış durumda. Bitcoin ABC, Bitcoin Cash ağının neredeyse yüzde 50’sini kullanmakta. Bu durumda neredeyse ağın yarısının bu yeni vergilendirme sistemini desteklediği söylenebilir.

Vergilendirme sistemine muhalif olan gruplar için yeni bir düzenleme gelmiş durumda. Bu iyi bir haber olarak görülebilir. İlk düzenlemede blok başına ödüllerin yüzde 12.5’inin vergi olarak ödenmesi kararlaştırılmıştı. Oluşan muhalefet üzerine bu vergi blok başına yüzde 5’e kadar düşürülmüş durumda. Ancak burada madencilerin muhalefetinin temel sebebi aslında verginin oranı değil, direk olarak arkasındaki ideoloji.

Bitcoin ABC’nin yeni vergilendirme sistemine desteğinin arkasında, en büyük faydayı sağlayacak grup olacağı sebebiyle açıklanabilir. Çünkü oluşacak fon geliştirme ve gruplara destek için kullanılacak. Bu noktada ağdaki en büyük “node” olan Bitcoin ABC, en büyük desteği alacak. Fakat muhalif olan bir madenci grubu olan Bitcoin Unlimited için durum böyle değil. Bu nedenle yeni vergilendirme sistemine siddetle karşı çıkmış durumdalar.

Blok başına düşen vergi oranını düşürmek yeterli değil. Oluşan fikir tamamiyle yanlış.

Muhalifler arasındaki yaygın olan görüş şu şekilde. Eğer bir madenci grubu yada geliştirici vergi sisteminden en çok payı alarak desteklenirse, bu ağ içerisinde bir eşitsizliğe sebep olacak. Ve bu kişiler işleri istediği gibi yönetme gücüne sahip olacak.

Muhalif grup, destekleyen grubun yanında azınlık olarak gözükse de bu bakış açısıyla bakıldığında çoğunluğun doğru yolda olmadığı söylenebilir. Eğer ödemeler ve destek arasında adalet sağlanamazsa ağ birden tam merkezi bir hale bürünebilir.

Bu noktada Bitcoin Cash denildiğinde akla gelen ilk isimlerden olan Roger Ver’de madenci vergisini eleştirmiş durumda. Ver’e göre eğer madenciler gelişimi fonlama konusunda endişelilerse ödemeleri ağ dışında bağış olarak sağlayabilirler.

Bütün madencileri bağışa zorlamak kesinlikle mantıksız.

Güncellemeye bir grubun destek vermemesi sonucu Bitcoin Cash ağı tekrar bir fork yaşayabilir. Önümüzdeki dönemde bir anlaşma olacak mı yoksa yeni bir Bitcoin Cash forku görecek miyiz zaman gösterecek.

OKUMAYA DEVAM ET

Trend Haberler