Huobi Bitcoin Son Fiyatı
BTC $51189.76
-2.02%
Huobi Ethereum Son Fiyatı
ETH $2914.48
-1.10%
Huobi Avalanche Son Fiyatı
AVAX $36.99
-5.57%
BNB Token Son Fiyatı
BNB $368.5
3.25%
Binance Kayıt Ol

Muhabbit

ÖNE ÇIKAN

Ripple ve Coinbase Amerika’da Zirvede!

Clock
Paylaş
Ripple ve Coinbase Amerika’da Zirvede!

Ripple ve Coinbase Amerika’da zirvede. Yapılan fintech araştırmasında, değerleme açısından Ripple ikinci, Coinbase ise üçüncü sıraya yerleşmiş durumda. Raporda 2018 yılının Abd’deki tüm neredeyse tüm endüstriler için iyi bir yıl olmadığı belirtiliyor. Ancak bazı fintech şirketleri 2019 ile beraber patlama yaşamış durumda.

Binance BannerBinance Banner

2019 yılında Abd’deki fintech şirketleri 18 milyar dolar seviyelerinde sermaye fonu oluşturmuşken bu rakam, 2018 yılında 13 milyar dolar seviyelerinde idi. 2018’de en değerli fintech şirketi belirlenirken 6 milyar dolar ortalama olarak alınırken, 2019 yılında bu rakam 9 milyar dolar seviyelerine çıkmış durumda. Bu şirketler arasında Ripple, muazzam bir performans gösterdi. Yatırım turunda 200 milyon dolar topladıktan sonra şirket değerini, 10 milyar dolar seviyelerine yükseltmeyi başarmış durumda. Bir diğer süpriz yükseliş ise 1,3 milyar dolar seviyelerinden 5,8 milyar dolar seviyelerine çıkan San Francisco merkezli girişim Chime.

Şu sıralar 22,5 milyar dolar seviyelerinde bulunan bir online ödeme şirketi Stripe, en değerli fintech şirketi olarak konumlanıyor. Geçtiğimiz eylül ayında şirketi bir kolu olan Stripe Capital ile birlikte şirket, CNBC tarafından dünyanın en değerli fintech şirketi olarak açıklanmıştı. Stripe aynı zamanda Amazon, Facebook ve bazı diğer web sitelerinden müşterilerin, kolayca ödeme yapmalarına olanak tanıyor.

Ripple Öncülük Ediyor

Son açıklanan rakamlara göre Ripple en değerli ikinci fintech şirketi konumunda. Şirket para transferlerinde, projesi On-Demand Liquidity ile sektörde liderliği yakalamak adına üyük bir caba sarf ediyor. Geçtiğimiz dönemde Ripple, MoneyGram ile bir ortaklık başlatmıştı. Bu ortaklık da meyvelerini vermeye başlamış durumda. MoneyGram’dan yapılan açıklamaya göre şirketin Meksika ve Abd arasında yapılan para transferlerinin yüzde 10’u aktif olarak Ripple ile yapılmakta. Aynı zamanda Filipinler ve Avusturalya ile yapılan transferlerin bir kısmı için de Ripple tercih ediliyor. Bu transferler sayesinde ağdaki likiditede de büyük bir artış yaşanmış durumda.

Abd merkezli bir kripto para borsası olan Coinbase ise 2019 yılının en değerli üçüncü fintech şirketi olmayı başardı. Coinbase’in bilinen değerli 8.1 milyar dolar seviyelerinde bulunmakta. İlk 10 içerisinde bulunan şirketlerin yaklaşık yüzde 33’ü kripto paralarla ilgili firmalardan oluşmakta. Dördüncü sırada bulunan Robinhood ise bir ödeme girişimi. Kendin cüzdanında fiat ve kripto varlıkların aynı anda bulunmasına ve harcanmasına izin vermekte. Robinhood’un değeri ise 7.6 milyar dolar seviyelerinde seyretmekte. Aslında bakıldığında Stripe’ın ardından gelen üç şirket kripto paralarla ilişki içerisinde. Bu durum sektör adına bir çok ipucu barındırıyor.

Paylaş

İlgili Başlıklar

Bu sayfada yer alan ilgili başlıkların kısayol başlıklar ve ilgili sayfalar