Huobi Bitcoin Son Fiyatı
BTC $59390.35
2.57%
Huobi Ethereum Son Fiyatı
ETH $3171.21
1.46%
Huobi Avalanche Son Fiyatı
AVAX $25.89
-0.23%
BNB Token Son Fiyatı
BNB $533.8
-0.17%
Binance Kayıt Ol

Muhabbit

KİMDİR

Robert Kiyosaki Kimdir?

Girişimci, yatırımcı, yazar ve motivasyon konuşmacısı olarakta bilinen Robert Kiyosaki kimdir?

Clock
Paylaş
Robert Kiyosaki Kimdir?

Robert Toru Kiyosaki; hem bir iş adamı, hem de yazardır. Amerikalı Kiyosaki, Rich Global LLC’nin kurucusudur. Bununla birlikte Kiyosaki, kitap ve videolarla insanlara kişisel finans eğitimi veren finansal eğitim şirketi olan Rich Dad Company şirketinin sahibidir.

728×90 muhabbit - Robert Kiyosaki Kimdir?300x250 muhabbit - Robert Kiyosaki Kimdir?

Robert Kiyosaki Kimdir?

Robert Kiyosaki’nin vizyonu insanların paraya bakışı açısını değiştirmek olabilir. Birçok mesleğe sahip olan Robert Kiyosaki; girişimci, yatırımcı, yazar ve motivasyon konuşmacısı olarakta bilinir. Yayımlandığı andan itibaren büyük ses getiren, 6 yıldır en çok satanlar listesinde yer alan ‘Zengin Baba Yoksul Baba’ kitabının yazarıdır.

Zengin Baba Yoksul Baba kitabının konu aldığı iki kişilik var. Eğitimli ama fakir olan bir biyolojik baba ve üniversiteyi bırakmış ama Hawaii’nin en zengin adamı olan hayali babayla farklar üzerinden gidiyor. Robert Kiyosaki, iyi analizler ve gözlemler yaparak insanlara nasıl zengin olabileceğini göstermeye çalışıyor. Kiyosaki, her zaman zengin değildi. Şimdi multi-milyoner olan adam, bir zamanlar başarısızdı ve ticari girişimlerinde iki kez iflas etmişti. Ancak, bu yenilgileri tecrübe olarak gördü. Edindiği bilgileri kullanarak insanlara nasıl fakir olunmayacağını ve hatalı finansal kararlardan nasıl kaçınılacağını öğretmeye başladı.

Robert Kiyosaki’nin Çocukluk ve Gençlik Yaşamı

Japon kökenli Amerikan soyuna sahip olan Robert Kiyosaki, Hawaii, Hilo’da Ralph H Kiyosaki’de doğdu. Kiyosaki’nin babası da bir eğitimciydi. Babasının öğretmen olması Kiyosaki’nin daha iyi eğitim almasını sağladı. Hilo Lisesinden mezun olan Kiyosaki, U.S. Merchant Marine Academy’i başarıyla bitirip, 1969’da güverte subayı olarak mezun oldu.

Robert Kiyosaki’nin Kariyeri

Güverte subayı olarak mezun olan Kiyosaki, büyük bir gemide dünyanın çeşitli yerlerini ziyaret etmeye başladı. Yaptığı yolculuklar ona; her dilden, her dinden ve ırktan insanlar tanımasını sağladı. Yeni kültürler ve yeni yaşam biçimleri keşfeden Kiyosaki, tanıştığı insanların maddi durumunu da ayrıca incelemeye başladı. Gittiği çok fakir ve yoksul ülkelerdeki insanlardan çok etkilendi.

1972’de Vietnam Savaşı’nda bulunan Kiyosaki, helikopter savaş gemisi pilotu olarak görev yaptı. Kiyosaki yaptığı pilotluktan dolayı Hava Madalyası ile ödüllendirildi. Savaştan iki yıl sonra Deniz Piyadeleri’nden ayrıldı. Ancak memleketine dönmek yerine New York’a taşınmayı tercih etti.

1974’te Xerox Corporation için fotokopi makinaları satmaya başladı ve 1978’e kadar bunu yapmaya devam etti. Yaptığı işte para biriktirmeye başlayan Kiyosaki 1977’de piyasaya ilk naylon ve Velcro ‘surfer’ cüzdanlarını getiren şirketi kurdu. Cüzdanların bazı malzemelerin kalitesiz olması satışları yavaş yavaş düşüren etkenlerden biri oldu. Malzeme kalitesine ve fiyatına çok dikkat etmeyen Kiyosaki iflasın eşiğine geldi ve kurduğu ilk şirketi batırmış oldu.

1980’lerin başlarında, Motley Crue gibi ağır metal rock grupları için tişört üreten bir firma kurdu. O zamanlar ağır metal grupları trend olduğu için Kiyosaki, başlangıçta güzel paralar kazandı. Ancak daha sonra ağır metal müzik daha yumuşak denilebilecek müziğe yerini bıraktıktan sonra kurduğu şirket tişörtleri satamamaya başladı. 1985 yılında ise şirket iflas etti.

İkinci açtığı firmasından da para kaybeden Kiyosaki, hisse senetlerine ve gayrimenkule para yatırdı. Ancak geçen zamanla ve azalan işlerle beraber Kiyosaki’nin bankalara olan borçları da arttı. Geri ödemek için aldığı gayrimenkulleri elden çıkaran Kiyosaki, beş parasız ve evsiz kaldı.

Kiyosaki çok fazla mağlubiyete uğrasa da umudu her zaman vardı. Yaşadığı tecrübelerin değerli olduğunu fark ettikten sonra aynı hataları başka insanların yapmaması için bu bilgi ve deneyimini, insanlara parayla satmayı düşündü. Kiyosaki bilgilerini, insanların iflastan nasıl kaçınacakları ve finansal başarıya nasıl ulaşacakları konusunda eğitmek için kullandı.

Money and You adlı bir kişisel gelişim seminerinde, motivasyonel konuşmacı olarak çalışmaya başlayan Kiyosaki, üç günlük seminer sürecinde çoğunlukla öğrencilere Buckminster Fuller’ın eserlerini öğretti. Çoğunlukla Kanada ve Amerika Birleşik Devletleri’nde çalışan şirket Avustralya ve Yeni Zelanda da hizmet vermeye başladı.

Bu ticari girişim her geçen gün büyümeye devam etti ve Kiyosaki multi-milyoner oldu. Ancak, Kiyosaki aynı işi yapmaya devam etmedi. 47 yaşına gelen Kiyosaki, 1994’te Money and You’dan erken emekli olmak için ayrıldı.

Emekli olduktan sonra Kiyosaki, hisse senetlerine ve emlak piyasasına yatırım yapmaya devam etti. Ancak artık düzenli olarak çalıştığı bir işi olmadığı için boş zamanlarını kitap yazmak için kullanmaya başladı.

İki farklı baba figürünü tek bir kitapta toplayan Kiyosaki, Zengin Baba Yoksul Baba kitabını yazdı. Fakir babasını kendi babasından esinlenerek yazarken zengin babayı da arkadaşının babasının üzerinden yazdı. İki bakış açısını bir kitapta toplayan Kiyosaki, orta yolu ise insanlara bu şekilde anlatmaya çalışıyordu. Tüm bu uğraşlara rağmen kitap için bir yayımcı bulamadı ve bu nedenle kendisi yayımlamak zorunda kaldı. 2000 yılında yayımlanan kitap on milyon adet sattı ve en çok satanlar listesine girdi. Yayımladığı kitaptan sonra, Zengin Baba’nın Nakit Akışı ve Zengin Baba’nın Yatırım Rehberi gibi kitaplar da yayımladı.

2002 yılında Güney Amerika’da gümüş madeni satın alan Kiyosaki, Çin’de bir altın madenciliği şirketinin başına geçti. Bununla birlikte petrol sektörüyle ilgilenmeye başlayan Kiyosaki, petrol kuyularının ve ​​güneş enerjisi şirketinin başkanı ve yatırımcısı oldu.

Robert Kiyosaki ve Bitcoin

Ünlü yatırımcı ve yazar, Bitcoin’i sevmesinin sebebi milyonlar kazanmak değil doların değer düşüşünden korunmak olduğundan bahsetmişti. Yakın tarihli bir blog yazısında şunları söyledi:

Diğer yatırımcıların aksine, Bitcoin’i milyonlar kazanmak için kullanmıyorum. Milyonlarımı doların çöküşünden korumak için Bitcoin’i kullanıyorum. Bitcoin’i dijital altın olarak görüyorum.

Dolar konusunda karamsar olan Robert Kiyosaki, bankaların faiz oranlarını düşürmek ve dolaşımdaki para miktarını artırmak için kullanılan bir araç olarak kullanıldığını düşünüyor.

Fed’in pandemi sırasındaki politikaları, Kiyosaki’yi “Para Biriminiz Ölüyor!!!” adlı YouTube videoları çekmesine neden olduğunu söyleyebiliriz. Bir Youtube videosunda Kiyosaki şunları söylemişti:

FED 1971’den beri para basıyor. Bu sorunu çözmek yerine sorunu daha da kötüleştirmeye devam ediyor ama kimse bunun hakkında bir şey yapmıyor.

Kiyosaki, banka hesabında para biriktirmenin bir anlamı olmadığını söyledi. Kiyosaki’ye göre düşük faiz oranları ve deflasyonla beraber, vadeli hesabınızda biriktirdiğiniz para aslında yavaş yavaş değer kaybediyor. 23 Ağustos’ta attığı “tweet”te şunları söyledi:

Bitcoin yükseliyor. Altın durgun. Gümüş tüm zamanların en yüksek seviyelerinin %50 altında. Dolar düşüyor. Gümüş en iyi, en düşük riskli, yüksek potansiyelli yatırım. Bitcoin ise en büyük yükselişe sahip. Dolar düşerken Bitcoin ve gümüş en iyi yatırımlardır.”

Pandemiyle beraber hayatımızın aslında çok değiştiğini savunan Kiyosaki, işler zorlaştığında hükümete güvenmemek ve zenginliği kendi başına yaratmanın önemli olduğunu söylüyor. Mali açıdan bağımsız olmanın yollarını (girişimcilik gibi) bulmayı her zaman savunan Kiyosaki, herkesi sistemin dışında düşünmeye teşvik ediyor ve kripto para birimleriyle bunu başarabileceğine inanıyor.

Kiyosaki’ye göre kripto paralar, enflasyona karşı iyi bir korunma olabilir. Ancak kripto paraların fiyat hareketleri çok dalgalı olabiliyor. Salgınla beraber hükümetin harcamalarının ekonomiye etkisinin ne olacağını bilmiyoruz. Bununla birlikte kripto para birimi endüstrisinin nasıl gelişeceğini de bilmiyoruz.

Herhangi bir yatırımda olduğu gibi, riskleri tam olarak anladığınızdan emin olun ve bir kripto para yatırımının sizin durumunuz için doğru olup olmadığını tartın.

Kiyosaki, kripto para konusunda bilgisiz olan insanların, uzmanlar tarafından seçilen kripto para birimleri satın alınmasını öneriyor. Doğru kripto para borsaları olduğunu ama hepsinin güvenilir olmadığını söyleyen Kiyosaki, “rug pull”ara dikkat edilmesini de söylüyor

Dünya çapında binlerce kripto para birimine erişmenizi bekleyen yüzlerce platform var. Sizin için doğru olanı bulmak için hangi özelliklerin sizin için en önemli olduğuna karar vermeniz gerekiyor.

Robert Kiyosaki’nin Net Serveti

2021’deki son rapor itibariyle Robert Kiyosaki’nin serveti 100 milyon dolar.

Robert Kiyosaki’nin Yazdığı Kitaplar

 • 2018. Why The Rich Are Getting Richer. (Zenginler Neden Daha Zengin Oluyor?)
 • 2017. Rich Dad’s Before You Quit Your Job: 10 Real-life Lessons Every Entrepreneur Should Know about Building a Million-dollar Business. (İşinizden Ayrılmadan Önce Yapmanız Gerekenler: Her Girişimcinin Milyon Dolarlık Bir İş Kurma Hakkında Bilmesi Gereken 10 Gerçek)
 • 2015. Second Chance: for Your Money, Your Life and Our World. (İkinci Şans: Paranız, Hayatınız ve Dünyamız için.)
 • 2014. Cashflow Quadrant: Rich dad poor dad. (Nakit Akışı : Zengin baba fakir baba.)
 • 2011. Midas Touch: Why Some Entrepreneurs Get Rich-And Why Most Don’t. (Zengin Dokunuş: Neden Bazı Girişimciler Zengin Olurken Bazıları Olamaz)
 • 2010. The Business of the 21st century. (21. Yüzyılda İş Sektörü)
 • 2010. If You Want to Be Rich & Happy Don’t Go to School: Insuring Lifetime Security for Yourself and Your Children. (Zengin ve Mutlu Olmak İstiyorsanız Okula Gitmeyin: Kendiniz ve Çocuklarınız İçin Ömür Boyu Sigorta Sağlayın)
 • 2009. Rich Dad’s Conspiracy of the Rich: The 8 New Rules of Money. (Zengin Babanın Zengin Komplosu: Paranın 8 Yeni Kuralı.)
 • 2006. Why we want you to be rich. (Neden Zengin Olmak İstiyoruz)
 • 2004. Rich Dad Poor Dad for Teens: The Secrets about Money– (Zengin Baba Yoksul Baba Gençler: Okulda Öğrenemeyeceğiniz Paranın Sırları!)
 • 2002. Rich Dad: Guide to Investing. (Zengin Baba Yatırım Klavuzu)
 • 2001. Rich Dad Poor Dad: What the Rich Teach Their Kids About Money – (Zengin Baba Yoksul Baba: Zenginlerin Çocuklarına Para Hakkında Öğrettikleri)
 • 2001. The business school for people who like helping people. (İnsanlara yardım etmeyi sevenler için işletme okulu.)
 • 2000. Rich Dad’s Guide to Becoming Rich… Without Cutting Up Your Credit Cards. Grand Central Publishing. (Zengin Babanın Zengin Olma Rehberi… Kredi Kartlarınızı Bırakmadan)

Daha fazla Nedir?Kimdir? ve Nasıl? haberine ulaşmak için tıklayabilirsiniz.

Telegram kanalımıza katılmak isterseniz buraya tıklayabilirsiniz.

Paylaş

İlgili Başlıklar

Bu sayfada yer alan ilgili başlıkların kısayol başlıklar ve ilgili sayfalar