Huobi Bitcoin Son Fiyatı
BTC $51280.26
-1.52%
Huobi Ethereum Son Fiyatı
ETH $2913.79
0.01%
Huobi Avalanche Son Fiyatı
AVAX $36.91
-5.19%
BNB Token Son Fiyatı
BNB $364.6
2.24%
Binance Kayıt Ol

Muhabbit

NASIL

RunBlox Uygulaması Nasıl Kullanılır? RunBlox Kullanım Rehberi!

NFT sahiplerinin hareket ederken token kazanabildikleri RunBlox uygulamasının kullanımı hakkındaki rehber içeriğimiz sizlerle.

Clock
Paylaş
RunBlox Uygulaması Nasıl Kullanılır? RunBlox Kullanım Rehberi!

Blok zinciri teknolojisi farklı şekillerde para kazanmak için yollar sunuyor. Oynadıkça kazan konseptinden sonra yeni trend ise hareket ettikçe kazan. OpenBlox, Bloxverse evrenindeki ilk projesi olan RunBlox ile hareket ettikçe kazan alanına hızlı bir giriş yaptı.

Binance BannerBinance Banner

RunBlox, OpenBlox tarafından geliştirildi ve Bloxverse’de başlatılan ilk web3 uygulaması oldu.

RunBlox, gerçek fiziksel dünya ile Blox’ların yaşadığı sanal dünyayı birleştirecek. Bu uygulama ise NFT sahipleri hareket ederken token kazanabiliyorlar. Projenin odak noktası, formda kalmak ve etrafta dolaşırken eğlenmek gibi nihayetinde onlara fayda sağlayacak şeyler için deneyimler yaratmak ve Bloxers’ı ödüllendirmek olarak tanımlanıyor.

runblox1

RunBlox, $OBX ve $RUX ile ikili bir token modeli kullanıyor. ($OBX hala platform tokenı iken, işlem ücreti, paylaşım geliri vb. işlerde kullanılırken; $RUX, RunBlox için oyun içi token olarak görev yapıyor). RunBlox’ta kullanılan $RUX token ayrıca oyundaki NFT’nin enerjisini doldurma, seviyesini yükseltme gibi işlemlerde kullanılıyor.

RunBlox Uygulaması Nasıl Kullanılır?

Platformu kullanabilmek için yani Runblox oynamadan önce bir MetaMask cüzdanı kurmanız gerekecek. Burada bir hatırlatma yapmak gerekiyor. Uygulamada kullanacağınız MetaMask cüzdanında Avalanche Ağını seçmeniz gerekiyor.

Cüzdan işlemini hallettikten sonra ilk olarak RunBlox NFT Marketplace’i ziyaret etmeniz gerekiyor: https://marketplace.runblox.io

Ardından Connect Wallet’a tıklayarak, hesabınızı MetaMask cüzdanınızla eşleştirin.

Cüzdanınızı bağladıktan ve My Account (Hesabım) sekmesine girdikten sonra karşınıza E-Mail tanımlama ekranı gelecek.

Bu ekranda çıkan bilgileri doldurup, yani mail adresinizi tanımladıktan sonra artık uygulamaya giriş yapmış olacaksınız. Evet hesabımızı (cüzdan ve mail) tanımladığımıza göre artık uygulamayı cep telefonumuza indirip kullanmaya başlamanın vakti geldi.

Cep telefonuna uygulamayı yüklemek için https://download.runblox.io/ adresine gidip, telefonunuzun işletim sistemine göre ilgili butona tıklayıp uygulamayı indiriyoruz.

Uygulama şu an için test sürümü ile başladığından, henüz uygulama marketlerinde (AppStore, PlayStore) bulmanız mümkün değil. Bu nedenle sadece yukarıda verilen link aracılığı ile indirip yükleyebilirsiniz.

Platform hayata çıktığı ilk günlerde kullanılabilmesi için bir adet KOD’a ihtiyaç duyuyordu. Yani kullanıcılar KOD olmadan uygulamayı kullanamıyorlardı. OpenBlox ekibi çeşitli etkinlikler ile KOD dağıtımı yapıyordu ancak, platforma olan yoğun ilgi ekibin ilgisini çekmeyi başardı. Bu nedenle de KOD sistemi bir süreliğine devre dışı bırakıldı.

Yani artık kullanıcılar herhangi bir KOD ihtiyacı olmadan uygulamayı kullanabilir hale geldiler. Her ihtimale karşı KOD istenen kişiler ise Evrensel KOD olan “0000000000” Kodunu girerek uygulamayı kullanabilir hale geldiler.

Uygulama Menüsü

Yukarıda belirtilen tüm adımlar gerçekleştirildikten sonra artık uygulamayı açıp, daha önce tanımladığımız e mail adresini girerek kullanmaya başlamanın vakti geldi. Uygulamayı açtığımızda sizi şu şekilde bir ekran karşılıyor:

Yalnız burada bir hatırlatma yapmak gerekiyor, yukarıda verilen görsel ayakkabı sahibi olduğunuzda karşınıza çıkacak olan ekran görüntüsü. Siz eğer ayakkabı almadıysanız yukarıdaki görseldeki tüm veriler boş şekilde görünecek.

Bu nedenle uygulamayı kullanabilmek için en az bir adet ayakkabıya sahip olmanız gerekiyor. Şimdi ise ayakkabı nasıl alınır kısaca bundan bahsedelim.

1.Ayakkabı Nasıl Alınır

Uygulama üzerinden MARKET sekmesine tıklayarak ilk ayakkabımızı almaya başlayabiliriz. Bu menüde sizi uygulama marketi karşılayacak ve çeşitli özellikleri ve fiyatları ile listelenen ayakkabılar karşılayacak.

Bu menüden istediğiniz kriterleri sağlayan (Fiyat, Özellik, Güç, Mint sayısı vb.) bir ayakkabıyı seçip BUY butonuna basıyorsunuz.

ÖNEMLİ: Hangi ayakkabıyı seçmeliyim özellikleri nasıl anlarım gibi birçok bilgiyi merak ediyorsanız RunBlox Whitepaper’ı mutlaka okumanızı tavsiye ediyoruz. doğru seçim için size yol gösterecektir.

RunBlox Whitepaper için burayı tıklayabilirsiniz.

Evet diyelim ki bir ayakkabı seçtiniz ve almaya karar verdiniz ve BUY butonuna bastınız o zaman şöyle bir ekran ile karşılaşacaksınız:

Eğer ayakkabıyı almak için yeterli bakiyeye (AVAX) sahip iseniz “Confirm” butonuna basıp ayakkabıyı alabilirsiniz. Ayakkabıyı aldığınızda direkt göremezseniz merak etmeyin ayakkabınız uygulamadaki “Assets” alanında “My Boxes” alanında kutu olarak yer alacak. Buraya girip karşınıza çıkan kutuya tıklayarak ayakkabınızı kutusundan çıkarabilirsiniz. Bu aşamadan sonra ayakkabınız “MY Shoes” alanında görünecektir. Yani artık kullanıma hazır hale gelecektir.

Yalnız bunun için gerekli olan AVAX’larınızı MetaMask cüzdanından, platformdaki hesabınıza “Depozit” etmeniz gerekiyor. Çünkü ayakkabı alımı için platform, uygulama içi cüzdanınızda bakiye istiyor. Depozit işleminin nasıl yapılacağını ise yazının devamında anlatacağız.

2. Hesap Menüsü

Uygulamadaki bir başka menü de Hesabım Menüsü. Bu ekranda ayakkabı aldıktan sonra yaptığınız tüm aktivitelerin detaylarını görebilirsiniz. Bunlar: Koşu miktarınız, kazandığınız RUX tokenların sayısı, yol haritanız ve enerji miktarınız gibi bilgilerden oluşuyor.

Uygulamaya Kripto Para Depozit Etme

RunBlox uygulamasını aktif olarak kullanabilmeniz (Ayakkabı Alım-Satım, Level yükseltme, tamir masrafları vb.) için platformdaki hesabınıza gerekli kripto para birimlerini Depozit etmeniz gerekiyor. Uygulama içinde kullanılan 3 adet kripto para birimi bulunuyor. Bunlar: AVAX, OBX ve RUX.

Biz deneme amaçlı olarak uygulamaya AVAX Depozit etme işlemini gerçekleştirelim. Öncelikle platformun web sitesine giriyoruz. Ardından Hesabım alanına tıklıyoruz (Bu adımları daha önce yukarıda anlatmıştık).

https://marketplace.runblox.io/assets

Buradan sol menüde yer alan RunBlox Account butonuna tıklıyoruz. Sonra istediğimiz kripto para birimini seçip Depozit butonuna basıyoruz.

Ardından bizi yatırmak istediğimiz miktarı soran bir ekran karşılayacak. Bu ekranda minimum yatırabileceğiniz miktar bilgisi ile MetaMask cüzdanımızda bulunan varlık miktarı bilgileri yer alıyor. Biz istediğimiz miktarı yazıp Depozit butonuna basalım.

Bu işlemi yaptığınızda sizden bir cüzdan onayı isteyecek. Onay verdikten sonra ise Depozit işlemi gerçekleşmiş olacak. Belirlediğiniz miktar kısa süre içinde uygulama hesabınıza geçmiş olacak.

OBX ve RUX Satın Alma

Daha önce de belirttiğimiz gibi uygulama içinde kullanabilmeniz için RUX ve OBX tokenlarına ihtiyacınız olacak. Bunları alırken çok dikkatli olmanız gerekiyor. Çünkü bazı platformlar bu kripto para birimlerini kendileri listeleyebiliyor. Sözleşme adreslerini dikkatlice inceleme gerekiyor. Bu gibi durumlar karşılaşmamak adına direk platform tarafından verilen linkler aracılığı ile OBX ve RUX alımı yapabilirsiniz.

Platformun web sitesine girdiğimizde üst menüde yer alan OBX ve RUX Al butonlarına tıkladığınızda platform sizi direkt ilgili kripto paraların alım satımının yapıldığı platforma yönlendiriyor.(https://marketplace.runblox.io/assets)

Biz yine de her ihtimale karşı OBX ve RUX tokenlarının sözleşme adresini buraya ekleyelim. Kontrol etmek gerektiğinde kullanabilirsiniz.

RUX Token Sözleşme Adresi: 0xA1AfCC973d44cE1C65a21D9e644CB82489d26503

(https://snowtrace.io/token/0xa1afcc973d44ce1c65a21d9e644cb82489d26503)

OBX Token Sözleşme Adresi: 0xcCf719c44e2C36E919335692E89d22Cf13D6aaEB

(https://snowtrace.io/token/0xccf719c44e2c36e919335692e89d22cf13d6aaeb)

Uygulamadan Kripto Para Çekme (Withdraw)

Uygulama üzerinden kripto para çekme işlemi de oldukça basit. Diyelim ki ayakkabı aldınız ve günlük aktiviteyi yerine getirip RUX token kazandınız. Bunu sistemden cüzdanınıza çekmek için yine her zaman olduğu gibi platform hesabınıza girmeniz gerekiyor.

(https://marketplace.runblox.io/assets)

Ardından aşağıdaki görselde belirtildiği gibi (Withraw) çekme butonuna basmanız gerekiyor. Bu buyona bastığınızda size ne kadarlık RUX çekmek istediğiniz sorulacak. Bu ekranda çekmek istediğiniz tutarı yazıp Withraw butonuna basmanız yeterli. Ardından kazanmış olduğunuz RUX tokenlar MetaMask hesabınıza geçecektir. Sonra bunları ilgili borsada satıp borsa hesabınıza çekebilirsiniz.

Burada bir hatırlatma yapmak gerekiyor, uygulamadan para çekmek için hesabınızda bir miktar AVAX bulundurmanız gerekiyor. Aksi takdirde para çekimi yapamazsınız. RUX çekme ücreti ise “1” RUX olarak belirlenmiş durumda. Yani çekim yapacağınız zaman istediğiniz miktardan “1 RUX” düşerek çekme işlemini gerçekleştirin. Son olarak çekimlerin 24 saatte bir yapıldığını da belirtmek gerekir.

Tüm bu adımları yaptıktan kısa süre sonra belirlediğiniz miktardaki RUX tokenlarınız MetaMask hesabınıza geçecektir.

Bu yazımızda sizlere RunBlox uygulamasının temel kullanım özelliklerini anlattık. Belirtilen tüm adımları yerine getirdiğinizde sorunsuz bir uygulama kullanımı yapabilirsiniz.

Daha fazla Metaverse haberleri için: Metaverse Haberleri

Daha fazla NFT Haberleri için: NFT haberleri

Gelişmelerden ve son dakikalardan haberdar olmak, kripto para dünyasında aktif bir yer edinmek istiyorsanız Telegram kanalımıza bekliyoruz.

Bu içerik sponsorludur.

Paylaş

İlgili Başlıklar

Bu sayfada yer alan ilgili başlıkların kısayol başlıklar ve ilgili sayfalar