Huobi Bitcoin Son Fiyatı
BTC $64431.36
5.30%
Huobi Ethereum Son Fiyatı
ETH $3075.65
3.24%
Huobi Avalanche Son Fiyatı
AVAX $35.24
5.16%
BNB Token Son Fiyatı
BNB $555.2
1.74%
Binance Kayıt Ol

Muhabbit

BLOCKCHAIN

Rus Bankaları: Dijital Ruble Güvenlik Riskleri İçerebilir!

Rus Bankalar Birliği, dijital rublenin yasadışı işlemleri izleyememesinden endişe duyuyor.

Clock
Paylaş
Rus Bankaları: Dijital Ruble Güvenlik Riskleri İçerebilir!

Rusya’da faaliyet gösteren birkaç yerel finans kuruluşuna göre, Rusya tarafından çıkarılması planlanan merkez bankası dijital para birimi (CBDC), siber güvenlik ve dolandırıcılıkla ilgili birçok risk içeriyor.

728×90 muhabbit - Rus Bankaları: Dijital Ruble Güvenlik Riskleri İçerebilir!300x250 muhabbit - Rus Bankaları: Dijital Ruble Güvenlik Riskleri İçerebilir!

Rus Bankalar Derneği (ARB) tarafından 13 Ocak 2021 tarihinde yapılan açıklama, Rusya’nın dijital ruble projesi üzerine istediği resmi geribildirime bir cevap olarak görülüyor.

Yayımlanan yeni çalışma raporunun, Rusya’da, yerel bankacılık sisteminin toplam varlıklarının % 58’ini oluşturan 17 ABR kredi kurumunun katılımı ile hazırlandığı söyleniyor.

Rapora göre, ARB üyelerinin çoğu, dijital ruble ile ilgili risklerin, bankacılık hesapları ve kartları ile kripto para birimleri tarafından desteklenen nakitsiz işlemlere benzer olduğuna inanıyor.

ARB, yaptığı çalışmada özellikle siber güvenlikle ilgili risklerin ana hatlarını çizerek, çevrim içi yerleşimlerin genellikle müşteri hesaplarına, müşteri verilerine ve işlemlerine yetkisiz erişim gibi saldırılara karşı savunmasız olduğu uyarısında bulundu.

Dernek, kişisel bir hesabı hacklemek, kimlik hataları nedeniyle kimlik hırsızlığı veya dijital ruble hırsızlığı risklerinin bulunduğunu belirtiyor. Ayrıca ARB’ye göre, bu siber güvenlik riskleri, şu ana kadar Rusya Merkez Bankası tarafından önerilen tüm dijital ruble modelleriyle ilişkili. 

Dernek ayrıca, düzenleyicilerin hileli işlemleri izleyememesiyle ilişkili riskler de dahil olmak üzere dijital bir rublenin çevrimdışı uygulanmasına ilişkin bazı risklerin de olduğunu saptadı. ABR, konu ile ilgili olarak şu açıklamayı yaptı:

“Çevrimdışı ödemeler, hileli ödemeleri tespit etme ve önleme olasılığını önemli ölçüde azaltır ve bu dijital ruble modeli özellikle tehlikeli olacaktır.”

Bilindiği üzere Rusya Merkez Bankası, dijital bir Rus rublesi geliştirilmesine ilişkin ilk istişare belgesini 13 Ekim 2020 tarihinde yayımlamıştı. Banka, kullanıcıların dijital ruble’ye hem çevrim içi hem de çevrimdışı olarak e-cüzdanlarından ve mobil cihazlarından erişebileceklerini dile getiriyor.

Yetkililer Risklerin Farkında

Tüm bu gelişmeler ile ilgili olarak Rusya hükümet yetkilisi dijital Ruble konusunda Rusya’nın acele etmesine gerek olmadığını söyledi. Bunun yanında Rusya Federasyonu Başkanı’nın dijital ve teknolojik gelişim özel temsilcisi Dmitry Peskov ise merkez bankası dijital para biriminin risklerinin büyük olduğunun farkında olduklarını ve ülkenin konuyu incelemek için zamana ihtiyacı olduğunu söyledi. 

Daha Fazla Blockchain Haberleri İçin: Blockchain Haberleri

Gelişmelerden ve son dakikalardan haberdar olmak, kripto para dünyasında aktif bir yer edinmek istiyorsanız Telegram kanalımıza bekliyoruz.

Paylaş

İlgili Başlıklar

Bu sayfada yer alan ilgili başlıkların kısayol başlıklar ve ilgili sayfalar