Huobi Bitcoin Son Fiyatı
BTC $60934.32
-0.47%
Huobi Ethereum Son Fiyatı
ETH $3308.74
-0.84%
Huobi Avalanche Son Fiyatı
AVAX $39.79
-0.60%
BNB Token Son Fiyatı
BNB $392.6
-4.50%
Binance Kayıt Ol

Muhabbit

BITCOIN

Rus Milletvekili, Gaz İhracatı İçin Rusya’nın Bitcoin Kabul Edebileceğini Söyledi!

Rusya, yaptırımlardan dolayı enerji ihracatı için ödeme seçenekleri olan, dolar ve euroyu kullanamayacak gibi görünüyor.

Clock
Paylaş
Rus Milletvekili, Gaz İhracatı İçin Rusya’nın Bitcoin Kabul Edebileceğini Söyledi!

Rusya, yaptırımlardan dolayı enerji ihracatı için ödeme seçenekleri olan, dolar ve euroyu kullanamayacak gibi görünüyor. Ülke, çözümü Bitcoin’de arayabilir.

Rus milletvekili, doğalgaz ve diğer kaynaklar için ödeme seçeneği olarak kripto para birimlerini kabul edebileceğini belirtti.

Binance BannerBinance Banner

Rusya Hükümeti, Ukrayna’yı işgal etmeye başladıktan sonra Avrupa ülkeleri ve Amerika Birleşik Devletleri’nin yaptırımlarıyla karşı karşıya kaldı.

Enerji bakımından zengin olan ülkenin, doğalgaz ticaretini nasıl gerçekleştireceği merak konusu oldu.

23 Mart 2022 Çarşamba günü Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, doğalgaz sattığı ülkelerin ödemeyi ruble ile yapmasını istedi. Birçok ülkenin, ısıtma ve elektrik üretimi için Rusya’nın kaynaklarına bağımlı olduğunu söyleyebiliriz.

Bu listede birçok AB ülkesi de bulunuyor. İlerleyen zamanlarda enerji sektöründe birçok değişiklik olabilir. Rusya’ya uygulanan yaptırımlardan sonra ülkeler enerji satın almak için farklı yollar aramaya başladı.

ABD ve Avrupa’nın uyguladığı yaptırımlar, Rusya ekonomisine ve itibari para birimine zarar verdi ve vermeye de devam ediyor. Bununla birlikte Avrupa’daki gaz fiyatları yükselmeye devam ediyor.

Putin’in yaptığı son açıklamadan sonra Rusya’nın itibari para birimi ruble bir miktar daha değer kaybetti. Enerji Komitesi Başkanı Pavel Zavalny Perşembe günü Rus medyasına şu şekilde bir açıklama yaptı:

Bir para birimini saklayamazsak ve onunla ödeme yapamazsak neden ticaret yapmak için bu para birimini tercih edelim?

Gaz sadece başlangıç, bu diğer kaynakları da etkileyecek. Enerji almak isteyen ülkelerin; döviz, altın veya bizim itibari para birimimizle ödeme yapması gerekecek.

Rusya Yaptırım Ruble

Gerekirse Bitcoin İle Ödeme Alacağız!

Zavalny, Çin ve Türkiye gibi dost listesinde olan ülkelerin anlaşmalar gereği ruble, yuan ve lira kullanarak ödeme yapabileceğini açıkladı. Zavalny sözlerine şu şekilde devam etti:

Para birimleri değişebilir ve bunun normal bir uygulama olduğunu söyleyebiliriz. Gerekirse Bitcoin ile ödeme alacağız.

Yetkili, bazı Avrupa ülkelerinin Rusya’dan enerji temin etmek için ruble ile almaya hazır olduğunu söyledi ve sözlerine şunları ekledi:

Bunu yapmak için sadece bazı sorunları çözmemiz ve ek anlaşmalar imzalamamız gerekiyor. Sözleşmeler kapsamındaki yükümlülüklerimizde hiçbir değişiklik olamaz. Ülkeler gazın parasını ödemezse, bizden gaz alamaz.

Rusya, Ukrayna’ya saldırmadan önceki zamanlarda bile, dolara olan bağımlılığını azaltmaya çalışıyordu. 2021 Ekim ayında Dışişleri Bakan Yardımcısı Alexander Pankin, Moskova’nın döviz rezervlerindeki ve ticaret anlaşmalarındaki dolarları, diğer itibari para birimlerine ve Bitcoin gibi potansiyeli olan dijital varlıklarla değiştirebileceğini söyledi.

Daha fazla Blockchain Haberleri için: Blockchain Haberleri

Daha fazla Bitcoin Haberleri için: Bitcoin Haberleri

Gelişmelerden ve son dakikalardan haberdar olmak, kripto para dünyasında aktif bir yer edinmek istiyorsanız Telegram kanalımıza bekliyoruz

Paylaş

İlgili Başlıklar

Bu sayfada yer alan ilgili başlıkların kısayol başlıklar ve ilgili sayfalar