Huobi Bitcoin Son Fiyatı
BTC $59905.58
2.15%
Huobi Ethereum Son Fiyatı
ETH $3190.56
0.88%
Huobi Avalanche Son Fiyatı
AVAX $25.71
-0.54%
BNB Token Son Fiyatı
BNB $536.7
1.26%
Binance Kayıt Ol

Muhabbit

BLOCKCHAIN

Rus Yatırımcıların Yüzde 77’si Bitcoin’i Tercih Ediyor!

Geleneksel finans ürünlerine talep azalıyor mu?

Clock
Paylaş
Rus Yatırımcıların Yüzde 77’si Bitcoin’i Tercih Ediyor!

Rusya’da yapılan yeni bir ankete göre, Bitcoin (BTC) gibi kripto para birimleri, Rus yatırımcılar arasında giderek daha popüler bir hale geliyor. Bunun yanı sıra Bitcoin gibi kripto para birimleri, ülkede geleneksel yatırım ürünlerinin yerini alıyor.

Döviz piyasasına odaklanan yerel bir kuruluş olan Rusya Forex Bayiler Birliği (AFD), kripto para birimleriyle ilgili yerel yatırımcı ilgisini öğrenmek için 502 Rus yatırımcı ile bir çalışma yaptı. Salı günü yayımlanan anket, 4 Ağustos ve 24 Ağustos tarihleri arasında yapıldı.

728×90 muhabbit - Rus Yatırımcıların Yüzde 77'si Bitcoin'i Tercih Ediyor!300x250 muhabbit - Rus Yatırımcıların Yüzde 77'si Bitcoin'i Tercih Ediyor!

Ankete katılan Rus yatırımcıların yaklaşık %77’si Bitcoin, Ethereum ve Litecoin gibi kripto para birimlerinin “ileriye dönük” yatırım olduğunu söyledi. Ankete katılan kişilerin yalnızca %8.8’i altını en iyi yatırım aracı olarak gördüğünü belirtirken, %14’ü “bilinen itibari para birimlerini” tercih ettiğini söyledi.

Anket ayrıca, katılımcıların sadece %23’ünün hiç kripto para birimi yatırımı yapmadığını da açığa çıkardı. Bu kişilerin %77’sinden fazlası, yakın bir gelecekte kripto para yatırımı yapmayı düşünürken, sadece %7.6’sı bu tür bir yatırıma şiddetle karşı çıkıyor. Kalan %15’lik kesim ise, kripto paraya yatırım yapma konusunda kararsız bir tutum sergiliyor.

Rus Yatırımcılar Kripto Para Birimlerini Benimsedi!

AFD başkanı Evgeny Masharov, Rus yatırımcıların artık dijital finans ürünlerini sadece bir “aldatma aracı” olarak değil, bir yatırım olarak gördüğünü belirtti.

Geçen yıl Dünya Altın Konseyi tarafından yapılan bir anket, Rusya’da Bitcoin gibi kripto para birimlerinin tasarruf hesapları, yabancı para birimleri, gayrimenkul ve hayat sigortasından sonra en popüler beşinci yatırım aracı olduğunu öne sürdü.

AFD, kuruluşun anket sonuçlarını Rusya Merkez Bankası ve Devlet Duma Mali Piyasalar Komitesine resmen teslim edeceğini de açıkladı.

Rus yatırımcıların kripto para birimlerine giderek daha fazla yatırım yapmasına rağmen, ülkenin merkez bankası kripto paralar konusunda hala sert bir duruş sergilemeye devam ediyor. Haziran ayında Rusya Merkez Bankası Başkanı Elvira Nabiullina, kripto paraları var olan en tehlikeli yatırım araçlarından biri olarak nitelendirmişti.

Rus Merkez Bankası, kripto para birimleri konusunda şüpheci bir yaklaşım sergilese de banka, 2022’de deneme sürümü yapılması beklenen merkez bankası dijital para birimi (CBDC) projesine odaklanmış durumda.

Daha fazla Blockchain Haberleri için: Blockchain Haberleri

Daha fazla Bitcoin Haberleri için: Bitcoin Haberleri

Gelişmelerden ve son dakikalardan haberdar olmak, kripto para dünyasında aktif bir yer edinmek istiyorsanız Telegram kanalımıza bekliyoruz.

Paylaş

İlgili Başlıklar

Bu sayfada yer alan ilgili başlıkların kısayol başlıklar ve ilgili sayfalar