Muhabbit

Rusya, Dijital Ruble İçin 2023 Planlarını Açıkladı!

Rusya Merkez Bankası’nın başkan vekili Alexei Zabotkin, 2023 yılında dijital rublenin etkin bir şekilde kullanılmasını planladıklarını açıkladı.

Rus

Rusya Muhabbit

Rusya Merkez Bankası’nın başkan vekili Alexei Zabotkin bugün 08.04.2021 yaptığı açıklamada, merkez bankasının dijital ruble çıkarma planları hakkında konuştu.

Rusya, neredeyse tüm dünya ülkelerinde olduğu gibi merkez bankası dijital para birimi çıkararak çağa uyum sağlamaya çalışıyor. Finansal sistemleri modernize etmek, ödemeleri hızlandırmak ve diğer kripto para birimlerinden gelmesi muhtemel olan tehditlere karşı koymak için dijital para birimi geliştirme çabalarına son hız devam eden Rusya, uyum sağlamak için elinden geleni yapan ülkelerden sadece biri.

Bununla birlikte bireyler ve işletmeler için ödemeleri kolaylaştırmak ve Batı’nın yaptırımları karşısında kendi para birimini daha küresel hâle getirmek için mevcut para biriminin üzerine bir de dijital rubleyi getirmeye çalışıyor.

Rusya Merkez Bankası Başkan Vekili Alexei Zabotkin, yaptığı açıklamada dijital ruble’nin emisyonunun nakit emisyonuna benzer olarak gerçekleşeceğinin altını çizdi. Nakit olmayan formdan dijital ruble’ye yapılan işlemlere limit koymanın mümkün olacağını da ifade eden Zabotkin, merkez bankasının dijital ruble adımıyla yaşanması olası likidite sıkıntısını telafi etmeye hazır olduğunu da ekledi.

Rusya’nın dijital ruble projesi hakkında bilinenler;

Gelişmelerden ve son dakikalardan haberdar olmak, kripto para dünyasında aktif bir yer edinmek istiyorsanız Telegram kanalımıza bekliyoruz.

Son Yazılar

Exit mobile version