Huobi Bitcoin Son Fiyatı
BTC $64260.01
-1.00%
Huobi Ethereum Son Fiyatı
ETH $3506.83
-0.39%
Huobi Avalanche Son Fiyatı
AVAX $27.35
-1.33%
BNB Token Son Fiyatı
BNB $583.9
-0.68%
Binance Kayıt Ol

Muhabbit

BLOCKCHAIN

Rusya Merkez Bankası, Kripto Para İşlemlerine Dair Veri Toplayacak!

Rusya Merkez Bankası, kişiler arasında olan para transferleriyle ilgili bilgileri ticari bankalardan talep edebilir.

Clock
Paylaş
Rusya Merkez Bankası, Kripto Para İşlemlerine Dair Veri Toplayacak!

Rusya uzun bir süredir kripto paralar konusunda birçok ülke gibi tedbirli adımlar atmaya çalışıyor. En son gelen haberlere göre; Rusya Merkez Bankası (CBR), kripto para işlemleri yapan kullanıcıları da kapsayan yeni bir karar aldı. Bu karar doğrultusunda Rusya Merkez Bankası, kişiler arasında olan para transferleriyle ilgili bilgileri ticari bankalardan talep edebilir.

728×90 muhabbit - Rusya Merkez Bankası, Kripto Para İşlemlerine Dair Veri Toplayacak!300x250 muhabbit - Rusya Merkez Bankası, Kripto Para İşlemlerine Dair Veri Toplayacak!

Rusya Merkez Bankası, Vatandaşlar Arasındaki Kripto Para Alım Satım İşlemlerini Kontrol Etmek İstiyor


Rusya Merkez Bankası, son zamanlarda yasa dışı olarak varsaydığı birçok projeyi kısıtlama kararı aldı. Buna bağlı olarak da kişiler arasında gerçekleşen ticari işlem verilerini bankalardan ve benzer finans kurumlarından talep etmeyi planlıyor. Merkez bankasının üstünde hassasiyetle durduğu konular ise; kripto para hizmeti sunan web siteleri, bahisçiler ve sahte hesapların kullanıldığı birçok platformdaki veri akışı olarak aktarılıyor.

Rusya Merkez Bankası alınan bu tedbirlerin vatandaşların kişisel hesapları alanında tam bir kontrol dayatması olmadığını, sadece kripto para borsaları tarafından sahte profillere açılan cüzdanların yarattığı riskler konusunda önlem niteliğinde bir araştırma ve düzenleme olduğunu belirtti.

Merkez Bankası Müşteri Kimliklerini Talep Etmeyecek

Ayrıca merkez bankası, dikkat çeken bazı işlemlerin küçük çaptaki işletmeler arasında geçen sıradan ödemeler olmadığını söyledi. Bu yüzden bankalardan detaylı dökümler isteyebileceklerini fakat bireysel müşterilerin kimliğini açık eden bilgileri kesinlikle talep etmeyeceklerini vurguladı.

Rusya, hepimizin takip ettiği gibi bu yılın başlarından itibaren kripto varlık endüstrisini kapsamlı bir şekilde ele almayı ve düzenlemeler konusunda fikir birliği içinde bazı kararların alınmasını tartışıyor. Ülkenin merkez bankası ise yaptırımlar konusunda ne yazık ki Çin ile yarış halinde görünüyor. Kripto paralara yatırım yapılmasını engellemek için birçok yeni seçenek ve kural araştırılıyor ve tartışılıyor. Önümüzdeki yıl (2022) yine alana dair kısıtlama, yaptırım ve yasak haberleriyle gündeme gelen bir Rusya görmemeyi umut ediyoruz.

Bu yıl (2021) tahminlere göre, Rus vatandaşları tarafından yapılan yıllık dijital para işlem hacminin ise yaklaşık 5 milyar dolara yükseldiği gözlemleniyor.

Daha fazla Blockchain Haberleri için: Blockchain Haberleri

Gelişmelerden ve son dakikalardan haberdar olmak, kripto para dünyasında aktif bir yer edinmek istiyorsanız Telegram kanalımıza bekliyoruz.

Paylaş

İlgili Başlıklar

Bu sayfada yer alan ilgili başlıkların kısayol başlıklar ve ilgili sayfalar