Huobi Bitcoin Son Fiyatı
BTC $56037.21
9.18%
Huobi Ethereum Son Fiyatı
ETH $3218.69
4.18%
Huobi Avalanche Son Fiyatı
AVAX $39.15
6.13%
BNB Token Son Fiyatı
BNB $396.3
2.59%
Binance Kayıt Ol

Muhabbit

BLOCKCHAIN

Rusya Milli Kripto Para Borsası Üzerine Çalışmalara Başlıyor

Global finansal sistemden bir dizi yaptırım sonrasında uzaklaştırılan Rusya çareyi milli kripto para borsasını kurmakta buldu.

Clock
Paylaş
Rusya Milli Kripto Para Borsası Üzerine Çalışmalara Başlıyor

Global finansal sistemden bir dizi yaptırım sonrasında uzaklaştırılan Rusya çareyi milli kripto para borsasını kurmakta buldu.

Rusya Ekonomi Bakanlığı’ndan yapılan bir açıklamaya göre yaptırımlar ülkeyi milli kripto para borsasını kurmak yönünde motive etti. Açıklama, Rus vatandaşlarının yabancı kripto para platformlarına erişiminin engellenmesinin üzerine geldi.

Binance BannerBinance Banner

İlginizi çekebilir: Blockchain Nedir?

Son zamanlarda kripto para piyasası için bir Rus alt yapısı oluşturma girişimleri hızlandı. Rusya Ekonomi Bakanlığı’nın Finansal Politikalar Departmanı Direktörü Ivan Chebeskov konuya dair açıklamasını Uluslararası Bankacılık Günü’nde gerçekleştirdi.

Rusya’nın Ukrayna’yı Mart 2021 tarihinde işgalinden beri yurt dışında yer alan kripto para borsalarına yatırım yapan Ruslar’ın bu platformlardan para çekmesi ve fiat paraya dönüştürmesi oldukça zor bir hale geldi. Bu konuya dikkat çeken Chebeskov Rus vatandaşlarında paralarının bloklanma korkusunun gittikçe arttığını ve yeni hesap açma taleplerinin de reddedildiğini belirtti.

Bu nedenle de dijital para birimleri için bir Rusya alt yapısı oluşturma ihtiyacı her zamankinden daha büyük bir hale geldi.

Rusya Bitcoin
Rusya Bitcoin

Rusya Kripto Para Piyasası İçin Yasal Düzenleme Arayışı Devam Ediyor

Olası bir Rusya kripto para borsası yalnızca Ruslar’ın dijital varlıklarını çekmesine değil aynı zamanda başka işlemleri gerçekleştirmelerine de imkan sağlayacak. Ekonomi Bakanlığı’na göre Ruslar’ın önemli bir çoğunluğu kripto paralarını Rusya’ya transfer etmek istiyor. Ancak bazı kripto para ticaret platformları, örneğin Güney Kore borsaları, çoktan Rus kullanıcıların platformlara erişimini kısıtladı.

Rus kripto para sektörü Ocak 2021 tarihinde yürürlüğe giren Dijital Finans Varlıkları yasası ile birlikte kısmî bir hukuki düzenlemeye tabii oldu. Rus otoriteler hala kripto paraların geleceğini tartışıyor. Rusya Merkez Bankası kripto paralara genel bir yasak getirilmesi gerektiğini savunuyor. Çoğunluk ise Minfin’in sektörü katı hükümet kontrolü altında yasallaştırma teklifini destekliyor.

Şubat 2022 tarihinde federal hükümet bakanlığın konseptine uygun olacak şekilde bir yasal düzenleme yol haritası üzerine anlaştı. Sonrasında ise “Dijital Para Birimleri Üzerine” isimli yeni bir yasa tasarısı meclise sunuldu. Bu tasarı oldukça kapsamlı bazı kurallar içeriyordu. Ekonomi Bakanlığı’nın kripto paraları vergilendirme üzerine çalışmalarının olduğu da belirtiliyor.

Daha fazla Blockchain Haberleri için: Blockchain Haberleri

Daha fazla Bitcoin Haberleri için: Bitcoin Haberleri

Gelişmelerden ve son dakikalardan haberdar olmak, kripto para dünyasında aktif bir yer edinmek istiyorsanız Telegram kanalımıza bekliyoruz.

Paylaş

İlgili Başlıklar

Bu sayfada yer alan ilgili başlıkların kısayol başlıklar ve ilgili sayfalar