Huobi Bitcoin Son Fiyatı
BTC $51544.02
1.54%
Huobi Ethereum Son Fiyatı
ETH $3022.11
3.40%
Huobi Avalanche Son Fiyatı
AVAX $36.7
3.15%
BNB Token Son Fiyatı
BNB $380.2
1.22%
Binance Kayıt Ol

Muhabbit

ÖNE ÇIKAN

Rusya-Ukrayna Savaşında Kripto Paralar Can Simidi İşlevi Görüyor

Ukrayna ve Rusya vatandaşları için dijital varlıklar savaş süresince ailelerini geçindirmenin en etkili yolu olarak ön plana çıkıyor.

Clock
Paylaş
Rusya-Ukrayna Savaşında Kripto Paralar Can Simidi İşlevi Görüyor

Pek çok Ukrayna ve Rusya vatandaşı için dijital varlıklar savaş süresince kendilerini ve ailelerini geçindirmenin en etkili yolu olarak ön plana çıkıyor.

İlginizi çekebilir: Blockchain Nedir?

Binance BannerBinance Banner

Ukrayna’da devam eden savaş kripto paralar için pek çok açıdan bir sınav oldu. Bu süreçte kripto paralar yalnızca insani yardımları ulaştırmakta etkili olmadı, aynı zamanda bir sektör olarak da olgun duruşu ve merkeziyetsizlik prensibini bozmadan uluslararası politikalara uyum sağlamasıyla da tebrikleri topladı.

Ancak, kripto paraları savaşın başından beri bu denli değerli bir hale getiren en önemli özelliği ödeme sistemlerinden kesilen insanlara geleneksel finansal yapılar dışında bir alternatif oluşturması oldu.

Geleneksel finansal yapıların askeri çatışmalar ve insani krizler söz konusu olduğunda etkili işlemediği defalarca ispatlanmış ve artık hemen herkesçe kabul edilen bir gerçek. Hiperenflasyondan nakit eksikliği ve ATM’lerin yıkımına kadar pek çok gelişme geleneksel finansal araçlara erişimi direkt olarak kesebiliyor. Böylece milyonlarca insanın düzenli para akışı tehlike altına girmiş oluyor.

Ukrayna ve Rusya vatandaşlarıyla son dönemde gerçekleştirilen görüşmeler bu vatandaşların önemli bir kısmının savaş öncesinde kripto paralara dair herhangi bir fikri olmadığını ortaya koyuyor. Bu kişilerle yapılan görüşmeler bildiğimiz hayat birdenbire parçalandığında kripto paraların sıradan vatandaşlar için bir can simidi işlevi görebileceğini gösteriyor.

“Kripto paraların orijinal ortaya konuluş sebebi hiçbir hükümetin ya da bireyin para birimlerini kontrol edememesini sağlamaktı.”

Rusya Karşıtı Protestolar
Rusya Karşıtı Protestolar

Ukraynalılar Nakit Para Yokluğunu BTC Kullanarak Aşmaya Çalışıyor

Ukrayna kökenli Amerikan girişimci ve Polaris Capital kripto para madenciliği şirketinin CEO’su Viktoria Fox, savaşla beraber Ukrayna’daki akrabalarının ciddi anlamda nakit sıkıntısı çektiğinin altını çizdi.

24 Şubat 2022 tarihinde Rus güçlerinin Ukrayna’ya girmesiyle ülkedeki akrabalarından telefonlar almaya başlayan Fox, bu tarihten itibaren Ukrayna Merkez Bankası’nın tüm depozito sirkülasyonlarını durdurduğunun ve yalnızca sınırlı oranda nakit çekimine müsaade ettiğini ifade etti.

“Bana aktarılana göre ülkede tüm bankalar kapatıldı ve ATM makinelerinde nakit kalmadı. Savaş başladıktan iki hafta sonra akrabalarım dahil olmak üzere pek çok Ukraynalı ailenin nakit parası tamamen suyunu çekti. “

Fox bu süreçte akrabalarına BTC yollayarak destek oluyor. BTC, savaşla beraber Ukrayna’da nakdin yerine geçti ve artık yemekten taksi parasına hemen her şeyde ödeme aracı olarak kullanılabiliyor.

Fox’a göre Ukraynalıların önemli bir kısmı rüştünü ispatlamış Coinbase ve Binance gibi global borsalar üzerinden kripto para transferi gerçekleştiriyor. Ancak Ukrayna kripto borsaları da hala yaygın oranda kullanılıyor.

“Her ne kadar “kötü” Rusları cezalandırmak ve yalnızca masum Ukrayna vatandaşlarını ödüllendirmek fikri oldukça çekici olsa da böyle bir bakış açısı merkeziyetsiz varlıkların amacına tamamen aykırı bir tutum sergiliyor.”

Polaris Capital CEO’su kripto paraların hükümet kontrolü altına girmesinin sıradan insanlara herhangi bir savaşta herhangi bir katkı sağlayacağına da inanmıyor.

Ukraynalı Mülteciler
Ukraynalı Mülteciler

Ülkeyi Terk Eden Rusya Vatandaşları Stablecoin’lerle Alışveriş Yapıyor

Birkaç hafta öncesine kadar memleketi olan Rusya’nın Saint Petersburg şehrinde yaşayan Andrey de kripto paralara dair tecrübesinin savaş günlerini diğer vatandaşlara nazaran daha kolay atlatmasını sağladığını ifade ediyor.

Önyüz geliştirici olan Andrey daha önce profesyonel olarak çeşitli blockchain platformlarında çalışmış, bu nedenle sektöre ve gündelik finansal işlemler için kripto paraların nasıl kullanılabileceğine hakim.

“Şahsen, bir anarşist olarak, benim için kripto paralar yalnızca elverişli bir tercih değil, aynı zamanda ideolojik bir tercih.”

Savaşın dördüncü gününde Berlin’e doğru yola çıkan Andrey’in yanında yalnızca bir çift tişört, bir laptop ve stablecoin’lerini içinde barındıran bir hardware wallet vardı.

“Avrupa içerisinde seyahat için almam gereken uçak biletlerini stablecoin’lerimle almam gerekti. Kredi kartlarımla gerçekleştirebildiğim son alışveriş Airbnb üzerinden iki haftalığına bir daire kiralamaktı. Avrupa’da birçok arkadaşım olduğu için şanslıyım. Şimdi ne zaman kredi kartına ihtiyacım olsa onlar benim için ödemeyi gerçekleştiriyor, ben de onlara coinlerimi yolluyorum.”

Andrey uzun vadede meyve-sebze alışverişi ve daha pek çok başka ihtiyaç için fiat paralara ihtiyacı olduğunu kabul ediyor. Ancak yine de hardware wallet’ını yanına almanın hayatı boyunca yaptığı en akıllıca tercihlerden biri olduğunun da altını çiziyor.

“Böyle bir felakete hazırlanıyor falan değildim. Ancak yine de insanın, otoriter rejimler altında yaşayınca yerel bankalardan bağımsız bir şekilde var olmayı öğrenmesi gerekiyor.”

Daha fazla Blockchain Haberleri için: Blockchain Haberleri

Daha fazla Bitcoin Haberleri için: Bitcoin Haberleri

Gelişmelerden ve son dakikalardan haberdar olmak, kripto para dünyasında aktif bir yer edinmek istiyorsanız Telegram kanalımıza bekliyoruz.

Paylaş

İlgili Başlıklar

Bu sayfada yer alan ilgili başlıkların kısayol başlıklar ve ilgili sayfalar