Huobi Bitcoin Son Fiyatı
BTC $59466.16
2.86%
Huobi Ethereum Son Fiyatı
ETH $3172.2
1.64%
Huobi Avalanche Son Fiyatı
AVAX $25.91
0.04%
BNB Token Son Fiyatı
BNB $533.5
0.02%
Binance Kayıt Ol

Muhabbit

NE OLDU

Rusya’da CBDC Testleri 13 Bankada Başlıyor!

Rusya Merkez Bankası, CBDC çalışmalarını hızlandırdı. Dijital ruble için pilot test çalışmaları başlıyor. 13 banka testte katılımcı olacak.

Clock
Paylaş
Rusya’da CBDC Testleri 13 Bankada Başlıyor!

Rusya Merkez Bankası (BoR); 15 Ağustos 2023’te dijital ruble ile gerçekleştireceği pilot test işlemleriyle, Rusya’nın merkez bankası dijital para birimi (CBDC) projesinin testlerine başlayacağını duyurdu.

Banka tarafından yapılan açıklamada, pilot testlerin 13 banka ve sınırlı sayıda müşterinin katılımıyla yapılacağı ifade edildi.

728×90 muhabbit - Rusya'da CBDC Testleri 13 Bankada Başlıyor!300x250 muhabbit - Rusya'da CBDC Testleri 13 Bankada Başlıyor!

BoR yetkilisi Olga Skorobogatova, gerçek dijital ruble kullanarak başlatılan pilot işlemlerin projenin önemli bir aşamasını temsil ettiğini belirtti. Bu adım; dijital ruble platformunun endüstri bağlamında işlevselliğini incelemeyi, gerekli prosedürleri müşterilerle işbirliği yaparak geliştirmeyi, olası süreç ayarlamalarını ve kullanıcı dostu bir deneyim sağlamayı amaçlıyor.

Skorobogatova bankanın stratejisinin, dijital rubleyi yaygın kullanıma sunmak olduğunu ve bunun aşamalı test sonuçlarına bağlı olduğunu söyledi. Testlerde, dijital ruble ile ilgili tüm işlem olasılıklarını içeren kapsamlı deneyler yapılacak. Skorobogatova’ya göre, 2025 yılından itibaren vatandaşların ve işletmelerin ulusal dijital para birimi aktif olarak kullanabiliyor olacak.

Rusya’da CBDC Devri Başlıyor

Açıklamada pilot programın ilk aşamasının; dijital ruble hesaplarının oluşturulması, bireyler arası dijital ruble gönderim işlemleri, otomatik ödemeler ve alışveriş işlemlerinde QR kodu kullanımı gibi uygulamalar denenecek.

Pilot uygulamaya katılanlar; 11 Rusya şehrinde bulunan 30 perakende işletmesinde dijital ruble ile ödeme yapma fırsatına sahip olacaklar. Hedef, 2023 yılının sonuna kadar katılımcı listesini genişletmek ve testi daha geniş kitlelere yaymak.

2024 yılında ise işlemlerin kapsamı genişletilerek, dinamik bir QR kodu kullanımı ile ödeme senaryoları ve transferlerin kolaylaştırılması planlanıyor.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, 24 Temmuz 2023’te dijital ruble yasasını onayladı ve Rusya Merkez Bankası dijital para birimi girişimini hızlandırdı.

Sosyal medya hesaplarımızdan bize katılabilir, son blockchain gelişmelerinden anlık ve hızlı haberdar olabilirsiniz: https://linktr.ee/muhabbitcom

Daha Fazla Kripto Para Haberleri için: Kripto Para Haberleri

Daha fazla Blockchain Haberleri için: Blockchain Haberleri

Paylaş

İlgili Başlıklar

Bu sayfada yer alan ilgili başlıkların kısayol başlıklar ve ilgili sayfalar