Huobi Bitcoin Son Fiyatı
BTC $67100
0.50%
Huobi Ethereum Son Fiyatı
ETH $3497.24
-0.05%
Huobi Avalanche Son Fiyatı
AVAX $31.28
9.99%
BNB Token Son Fiyatı
BNB $599.5
0.91%
Binance Kayıt Ol

Muhabbit

BLOCKCHAIN

Rusya’da Kripto Para ATM Sayısı Artmaya Devam Ediyor

Rusya’daki Bitcoin ATM’leri kullanılıyor mu?

Clock
Paylaş
Rusya’da Kripto Para ATM Sayısı Artmaya Devam Ediyor

Kripto para benimsenmesi arttıkça kripto paralar da gündelik hayatımıza adapte olmaya devam ediyor. Rus iş gazetesi Kommersant’te yazılan bir makaleye göre, ülkedeki Bitcoin ATM sayısı özellikle Moskova’da hızlı bir şekilde artıyor.

Makaleye göre, yeni kripto para ATM’si kurulumunda Moskova ülkede öncülük ediyor. Gazeteye göre bu yıl Moskova’da 14 yeni kripto para ATM’si kuruldu. Böylelikle Rusya’da toplamda 52 adet kripto para ATM’si oldu.

728×90 muhabbit - Rusya'da Kripto Para ATM Sayısı Artmaya Devam Ediyor300x250 muhabbit - Rusya'da Kripto Para ATM Sayısı Artmaya Devam Ediyor

Ülkede kripto para düzenlemeleri henüz netlik kazanmamasına rağmen bu alana yatırım artmaya devam ediyor. ATM’lerin kurulumunun arkasında ise Rusbit adlı şirket bulunuyor. Rusbit’e göre Rusya’nın büyüklüğü ve popülasyonuna göre 52 ATM çok az. Ancak şirket, bu rakamın 2023 yılında çok daha fazla artacağını düşünüyor.

“BATM” olarak adlandırılan kripto para ATM’lerinde kullanıcılar istedikleri kripto parayı nakit veya kredi kartıyla satın alabiliyor. Satın alınan kripto para da anında kripto para cüzdanına geçiyor. Başka ülkelerdeki ATM’ler kripto paraların satışına izin verse de Rusya’daki ATM’ler henüz nakit çekimi özelliği sunmuyor.

Rusbit, ATM’lerde 1.800 ila 3.600 dolar arasında işlem sunuyor ve işlemin %1’lik kısmını işlem ücreti olarak alıyor. Şirket, 2022 Ocak ayında çıkan “Dijital Finansal Varlıklar Üzerine (DFA)” kanununa göre yapılan işin tamamen yasal olduğunu söylüyor. ATM’ler yapılan işlemin kimlik ve miktar verilerini Federal Vergi Servisi ile paylaşıyor ve kendisi de işlemlerin kayıtlarını tutuyor.

Bitcoin ATM - Rusya'da Kripto Para ATM Sayısı Artmaya Devam Ediyor

Rusya’daki Kripto Para ATM’leri Yasal mı?

Ancak, hukuk uzmanları ATM’lerin hala “gri bölge” denilen kısımda olduğunu savunuyor. DFA kanunu, kripto para birimleriyle ilgili faaliyetleri kısmen düzenliyor ve Rus parlamentosu henüz daha kapsamlı bir tasarı düzenlemedi. Bu yüzden hukuk uzmanları ATM’lerin tam olarak yasal olmadığını savunuyor.

Birch Legal Hukuk Bürosu’nun Kıdemli Ortağı Ksenia Petrovets’e göre, mevcut kanunlar kripto paraların fiat para birimleri ile değiştirilmesine yönelik işlemleri kapsamıyor. Bu yüzden bu işlemler için ne açıkça yasaklanmış ne de açıkça yasallaştırılmış denilemiyor.

Başka hukuk büroları da benzer şekilde düşünüyor ve işlemlerin doğrudan kullanıcılar arasında olmasından dolayı müşterilerin haklarının korunmadığını savunuyorlar.

Berezka DAO’nun Kurucu Ortağı Roman Kaufman, bu tarz bir hizmete gerek olup olmadığını savunurken, Rusların kripto para kullanmaları için birçok zorluğun üstesinden gelmesi gerektiğini açıkladı. Kaufman, bir Rus vatandaşının bu ATM’leri kullanabilmesi için peer-to-peer borsası bulması gerektiğini, bu borsalarda İngilizce diliyle bir hesap açılması gerektiğini ve müşterini tanı (KYC) prosedürlerini geçmesi gerektiğini açıkladı.

ATM’lerin en büyük dezavantajı ise ATM operatörlerinin genellikle fiyatları online borsalara göre %10 ila %15 arasında fazla fiyatla sunmaları oluyor.

Twitter’dan anlık ve hızlı haber akışı için hesabımızı takip edebilirsiniz: https://twitter.com/Muhabbitcom

Daha fazla Blockchain Haberleri içinBlockchain Haberleri

Daha fazla Rusya Haberi içinRusya Haberleri

Gelişmelerden ve son dakikalardan haberdar olmak, kripto para dünyasında aktif bir yer edinmek istiyorsanız Telegram kanalımıza bekliyoruz

Paylaş

İlgili Başlıklar

Bu sayfada yer alan ilgili başlıkların kısayol başlıklar ve ilgili sayfalar