Huobi Bitcoin Son Fiyatı
BTC $66261.97
0.21%
Huobi Ethereum Son Fiyatı
ETH $3249.75
2.47%
Huobi Avalanche Son Fiyatı
AVAX $39
1.77%
BNB Token Son Fiyatı
BNB $610.5
0.89%
Binance Kayıt Ol

Muhabbit

BLOCKCHAIN

Rusya’nın Komşusu Kripto Para Kanununu 2022 Sonbaharında Hazır Edecek

Rusya’nın komşu ülkesi, sektörün önde gelen isimleriyle kripto para işlemlerini yasal bir düzenlemeye tabi tutmak için görüşüyor.

Clock
Paylaş
Rusya’nın Komşusu Kripto Para Kanununu 2022 Sonbaharında Hazır Edecek

Rusya’nın komşu ülkesi Gürcistan kripto para sektörünün önde gelen isimleriyle kripto para işlemlerini ve diğer blockchain faaliyetlerini yasal bir düzenlemeye tabi tutmak için görüşmeler düzenliyor.

Görüşmeler sonrası ortaya çıkan yasa tasarısının en geç 2022 sonbaharında Gürcistan halkına sunulması bekleniyor. Gürcistan Merkez Bankası (NBG) Başkan Yardımcısı Papuna Lezhava, ülkede kripto para dünyasına dair gelişmeleri şu sözlerle ifade etti:

728×90 muhabbit - Rusya'nın Komşusu Kripto Para Kanununu 2022 Sonbaharında Hazır Edecek300x250 muhabbit - Rusya'nın Komşusu Kripto Para Kanununu 2022 Sonbaharında Hazır Edecek

“Kripto paralara dair yasal bir düzenleme getirmek için bir yasa tasarısı üzerinde çalışıyoruz. Şu anda piyasanın önde gelenleriyle konuya dair tartışmalar yürütme aşamasındayız. Tasarının son halinin 2022’nin yaz ya da sonbahar aylarında halka sunulmasını hedefliyoruz.”

Merkez bankası yetkililerine göre söz konusu yasa tasarısı kripto parada ön plana çıkan alanların tümünü tek bir başlık altında ele alacak. Bu alanlar arasında müşteri haklarının korunması ve kripto para ticareti gibi başlıklar da yer alıyor. Yasanın hükümlerinin dijital varlık borsaları gibi ticaret platformları için de ayrıca kurallar getirmesi bekleniyor.

National Bank of Georgia 901x600 - Rusya'nın Komşusu Kripto Para Kanununu 2022 Sonbaharında Hazır Edecek
National Bank of Georgia

Rusya’nın Komşusu Kripto Para Madenciliğini Kanun Kapsamı Dışında Tutacak

Yasa kapsamına ele alınması beklenmeyen istisnai kripto para alanı ise madencilik olarak ön plana çıkıyor. Kripto para madenciliği son birkaç senedir pek çok Gürcistan vatandaşı için popüler bir iş ve alternatif bir gelir kaynağı olarak ön plana çıktı. Cambridge Alternatif Finans Merkezi’nin 2018 senesinde gerçekleştirdiği bir araştırmada Gürcistan dijital para üretiminde en çok elektrik harcayan ikinci ülke olarak dikkat çekmişti.

İlginizi çekebilir: Gürcistan Halkı Madencileri İstemiyor!

Nisan 2022 tarihinde NBG Başkanı Koba Gvenetadze, Gürcistan medyasına verdiği röportajda kripto para işlemlerini düzenlemeye yönelik girişimler üzerine çalıştıklarını belirtmişti. Gvenetadze aynı zamanda yasa tasarısının hükümetler arası Kara Para Aklama ile İlgili Mali Eylem Görev Gücü’nün (FATF) şartları ile de paralel bir şekilde ilerlediğinin altını çizdi.

NBG’nin geleneksel finans platformlarına kripto paralara dair işlem yapma durumunda bir ceza getirmesi bekleniyor.

Daha fazla Blockchain Haberleri için: Blockchain Haberleri

Daha fazla Bitcoin Haberleri için: Bitcoin Haberleri

Gelişmelerden ve son dakikalardan haberdar olmak, kripto para dünyasında aktif bir yer edinmek istiyorsanız Telegram kanalımıza bekliyoruz.

Paylaş

İlgili Başlıklar

Bu sayfada yer alan ilgili başlıkların kısayol başlıklar ve ilgili sayfalar