Huobi Bitcoin Son Fiyatı
BTC $64004
-3.42%
Huobi Ethereum Son Fiyatı
ETH $3146.93
-8.74%
Huobi Avalanche Son Fiyatı
AVAX $26.99
-10.06%
BNB Token Son Fiyatı
BNB $561
-3.74%
Binance Kayıt Ol

Muhabbit

KİMDİR

FTX’in Eski CEO’su Sam Bankman Fried Kimdir?

Geçtiğimiz günlerde batan kripto para borsası FTX’in eski CEO’su Sam Bankman Fried kimdir ?

Clock
Paylaş
FTX’in Eski CEO’su Sam Bankman Fried Kimdir?

Son zamanların en merak edilen isimlerinden biri olan Sam Bankman Fried kimdir? Gelin hep birlikte inceleyelim.

Sam Bankman Fried’ın hayatını aslında zirveden dibe çöküş olarak nitelendirilebiliriz. Hatta bundan bir ay öncesine kadar da zirvelerden bahsedebilirdik. Fakat son yaşanan gelişmelerden sonra “zirve” kelimesi bulunduğu konum için çok da doğru olmayabilir.

728×90 muhabbit - FTX'in Eski CEO'su Sam Bankman Fried Kimdir?300x250 muhabbit - FTX'in Eski CEO'su Sam Bankman Fried Kimdir?

SBF’nin Hayatı ve Eğitimi

Kripto para piyasasının SBF olarak bildiği Sam Bankman Fried 6 Mart 1992 yılında Amerika’nın Kaliforniya eyaletinde akademisyen bir ailenin çocuğu olarak dünyaya geldi. Lise eğitimini California Hillsborough’daki Crystal Springs Uplands okulunda tamamladı ve 2014 yılında Massachusetts Institute of Technology (MIT) Fizik bölümünden mezun oldu. Hukuk profesörünün oğlu olan Bankman Fried, üniversite derslerinden çok öğrenci yurtlarındaki yaşantının kendisine çok şey kattığını da sıklıkla dile getiriyordu. İşini çok seven bir profil oluşturan Sam’in, Twitter’da bilgisayar başında uyuduğu fotoğraflarına denk gelebilirsiniz.

EtVoP30UYAADxXs 800x600 - FTX'in Eski CEO'su Sam Bankman Fried Kimdir?

SBF’nin Kariyer Basamakları

Sam Bankman Fried’ın kariyer hayatına baktığımızda ise istikrarlı bir ilerleyiş göze çarpıyor.

2014 yılında mezun olduktan sonra Jane Street Capital’de staja başlayan Sam, burada 3 yıl boyunca çalıştı. Sam Bankman Fried, Jane Street Capital’de stajyer olarak başladığı pozisyonda algoritmik al sat yapma konusunda ilerleme kaydetti ve bu konuya daha çok ilgi duymaya başladı. Fried, “arbitraj” adı verilen bir yöntemle Bitcoin’in ucuza satıldığı borsalardan BTC satın alıyor, sonrasında daha yüksek fiyattan başka bir kripto para borsasında satışa çıkarıyordu. Bu yöntemle de yüksek miktarlarda kazanç elde ediyordu.

Ne zaman işlem yapılacağını algoritmalara bildirmek için istatistik modelleri kullanmayı tercih etti. Daha sonra Jane Street Capital’in uluslararası ETF masasında trader olarak çalıştı. Çalıştığı bu dönem zarfında türev ürünler ve genel ticaret konusunda fazlaca bilgi birikimi edindi. Kazandığı tecrübeler neticesinde CTO Gary Wang ile Alameda‘yı kurmak için Jane Street şirketinden ayrıldı.

Alameda Research

Sam Bank Fried’ın Jane Street’teki işinden ayrılmasının en büyük sebebi kripto para ticaretinde büyük arbitraj olduğunu farketmesiydi. Sam Bank Fried, Bitcoin fiyatları arasında değişikliği farketmesiyle daha önce Google’da görev yapmış olan eski üniversite arkadaşı Gary Wang ile bu alanda çalışmaya başladı ve Alameda’nın temellerini attı.

Alameda Research, kurulduktan yalnızca bir yıl sonra günlük 1 milyon dolar kazanan büyük bir şirket haline geldi. Alameda Research şirketi kullanıcılarına OTC, arbitraj, algoritmik stratejiler ve likidite hizmetleri vermesiyle bilinen bir şirketti.

Alameda Research şirketinin ismi Sam Bankman Fried’ın Kaliforniya’nın bir ilçesi olan Berkeley’deki dairesinin bulunduğu adrese işaret ediyor. Kısa sürede büyük ivme kazanan Alameda Research’ün 2019 yılında kripto para birimleri ile ticaret hacminin %5’ini oluşturduğu da iddia ediliyordu.

Alameda Research’e Dava Açılmıştı!

2019 yılının kasım ayında Alameda Research’e 150 milyon dolarlık bir dava açılmıştı. Şirket, Bitcoin spot ve türev piyasalarını manipüle etmekle suçlanıyordu. Fakat dava 1 ay sonra düştü ve Alameda şirketi temize çıkmayı başardı. Bu süreçte Alameda Research şirketi günlük cirolarıyla dudak uçuklatmayı da başarıyordu. Fried, Alameda Research’ün başarısından aldığı hırsla FTX adında bir kripto para borsası kurmaya karar verdi.

sam bankman fried alameda research 1200x532 - FTX'in Eski CEO'su Sam Bankman Fried Kimdir?

Kripto Para Borsası FTX

FTX kripto para borsası, 2019 yılında Sam Bankman-Fried ve Gary Wang tarafından kurulan merkezi bir kripto para borsası (CEX) olarak bilinmektedir. Platform, kısa süre içerisinde büyüme göstererek günlük ortalama 10 milyar ABD dolarının üzerinde işlem hacmiyle en popüler kripto borsalarından biri haline gelmişti.

Sam, kripto para borsası FTX’teki net ücretlerin % 1’ini hayır kurumlarına bağışladığını da kamuoyuna duyuruyordu. Diğer yandan, Bankman-Fried‘ın ABD başkanlık seçimlerinde Demokrat adayı Joe Biden’ı ve kampanyasını desteklediği de biliniyordu. Sam, Forbes ve New York Magazine dergilerine konu olmuştu ve Twitter’da 1 milyon üzerinde takipçi kazanmıştı.

Böyle bir kariyer hayatından sonra bu duruma nasıl gelindi? Gündemde deprem etkisi yaratan FTX’in çöküşü nasıl gerçekleşti? İşte detaylar!

FTX 1200x600 - FTX'in Eski CEO'su Sam Bankman Fried Kimdir?

Kripto Para Borsası FTX Nasıl Battı?

Kripto para piyasasında düşüşler etkisini gösterirken, Alameda Research bilançosunun kamuoyuna sızması olayların fitilini daha da ateşledi. Alameda Research ve FTX iki ayrı şirket olmasına rağmen, Alameda’nın elinde yüklü miktarda FTT tokenı bulundurması kamuoyunda büyük endişe ortamı yarattı. Sızdırılan bu veriler, şirketin bilançosunda açık olduğu, bu açığın da borsanın kendi yerel tokenıyla finanse edildiği şeklinde yorumlandı.

Bu iddialar üzerine Binance, FTX borsasının yerel tokenı olan FTT varlıklarını satacağını Twitter üzerinden şu şekilde duyurmuştu:

“Binance’in FTX öz sermayesinden çıkışının bir parçası olarak, Binance 2,1 milyar ABD doları değerinde BUSD ve FTT satın almıştı. Ortaya çıkan ifşalar sonrası, elimizde bulunan tüm FTT’leri satma kararı aldık.”

Binance CEO’su Changpeng Zhao

FTX CEO’su Sam Bankman-Fried (SBF) ile Binance CEO’su Changpeng Zhao (CZ) arasında yaşanan gerginliğin Twitter’a yansıması kripto para yatırımcılarını daha da endişelendirmişti. Ardından FTX borsasının kurucusu Bankman-Fried, borsanın “iyi” olduğunu söyleyerek durumu hafifletmeye çalışmıştı. Fakat sadece birkaç gün sonra kamuoyuna likidite sorunları yaşadıklarını duyurmuştu.

İlginizi çekebilir: FTX’in çöküşü nasıl başladı?

FTX’in çöküşü kripto para piyasalarında deprem etkisi yaratırken, Binance CEO’su CZ, FTX’i bünyesine katacağını ve bunun için bir ön anlaşma yaptıklarını açıklamıştı. Sonra da anlaşmadan vazgeçtiğini açıklayarak tepkileri üzerine çekmişti.

Tüm bu olaylar silsilesi sonrasında FTX borsası alım satım işlemlerini durdurarak, tüm başarı öykülerinin üzerini adeta kara bir örtü çekmiş oldu…

FTX ile ilgili tüm haberlere buradan ulaşabilirsiniz.

Editörün notu: Bu makale yaşanan son gelişmelerden dolayı güncellenmiştir.

Daha fazla Kimdir? haberine ulaşmak için tıklayabilirsiniz.

Twitter’dan anlık ve hızlı haber akışı için: https://twitter.com/Muhabbitcom

Daha fazla Borsa haberi için: Borsa Haberleri

Daha fazla Blockchain Haberleri için: Blockchain Haberleri

Gelişmelerden ve son dakikalardan haberdar olmak, kripto para dünyasında aktif bir yer edinmek istiyorsanız Telegram kanalımıza bekliyoruz

Paylaş

İlgili Başlıklar

Bu sayfada yer alan ilgili başlıkların kısayol başlıklar ve ilgili sayfalar