Huobi Bitcoin Son Fiyatı
BTC $19467.1
-2.91%
Huobi Ethereum Son Fiyatı
ETH $1051.46
-3.87%
Huobi Avalanche Son Fiyatı
AVAX $16.3556
-5.45%
Huobi Token Son Fiyatı
HT $4.7459
-4.08%
Huobi'ye Kayıt Ol

Muhabbit

KİMDİR

Sam Bankman Fried Kimdir?

FTX’in CEO’su olan Sam Bankman Fried kimdir ?

Clock
Paylaş
Sam Bankman Fried Kimdir?

Sam Bankman Fried bir teknoloji yöneticisi, yatırımcı, hayırsever ve Twitter’da kripto para alanında aktif bir kişiliktir. Alameda Research’ün ve kripto para türevleri borsası FTX’in de CEO’sudur.

SBF’nin Hayatı ve Eğitimi

2014 yılında Massachusetts Institute of Technology (MIT)‘de Fizik bölümünden mezun oldu. Amerika’nın Kaliforniya eyaletinde doğan Sam, şu anda Hong Kong’da arkadaşlarıyla birlikte yaşıyor. İşini çok seven Sam’in, Twitter’da bilgisayar başında uyuduğu fotoğraflarına da denk gelebilirsiniz.

EtVoP30UYAADxXs 800x600 - Sam Bankman Fried Kimdir?
Sam’in iş yerinde uyurken fotoğrafı

Stanford’da kamu ruhuna sahip hukuk profesörünün oğlu olan Bankman-Fried, çok sayıda insan için en büyük iyilikleri yapmaya çabaladı. Bir fabrika çiftliğinde tavuklara yapılan zulümlerden çok etkilenen Sam, daha sonra vegan oldu. Ayrıca hayvan refahı için bağışlar yaptı.

Kariyer

Sam, sosyal etkiyi en üst düzeye çıkarmaya odaklanan bir kuruluş olan 80.000 Hours’un kurucusu William MacAskill ile tanıştığında, MIT’de bir lisans öğrencisiydi. Aynı zamanda William MacAskill’in kurucusu olduğu Centre For Effective Altruism‘de Sam, Yönetim Kurulu Üyesidir.

Sam, staja Jane Street Capital‘de başladı. Stajının ilk zamanlarında algoritmik al sat yapma konusunda ilerleme kaydetti ve bu konuya merak saldı.

Ne zaman işlem yapılacağını algoritmalara bildirmek için istatistik modelleri kullanmayı tercih etti. Daha sonra Jane Street Capital’in uluslararası ETF masasında trader olarak çalıştı. Çalıştığı bu dönem de türev ürünler ve genel ticaret konusunda bilgi birikimi elde etti.

SBF, Jane Street’teki çalışma arkadaşları tarafından baskı altındaki en iyi düşünen insanlardan biri olarak tanımlanırdı. Kazandığı deneyimleri daha ciddiye almaya karar verdi. CTO Gary Wang ile Alameda‘yı kurmak için Jane Street’te veda etti.

Alameda Research

Sam’in Wall Street’ten ayrılmasının sebebi kripto para ticaretinde büyük bir arbitaj görmeseydi. Ülkeler arası Bitcoin fiyatları farklılık gösteriyordu.

Sam, bu kripto para girişimine tek başına girmedi. Kendisine katılmak için Google’dan ayrılan eski üniversite oda arkadaşı Gary Wang ile iletişime geçtikten sonra her şey rayına oturdu. İkisi, Alameda’nın dönüştüğü her şeyin temelini oluşturan sistemlerini geliştirmeye başladı.

Kimchee primi, Güney Kore ve Amerika arasındaki Bitcoin fiyat farkının yaklaşık %30’a yakın fark olmasıdır. Ancak Güney Kore’nin dolara geri döndürülmesi zor olan kısıtlı bir para birimi var.

Bankman-Fried, bir uçakla şahsen Bitcoin alacak insanları Seul’e uçurmanın mantıklı olup olmadığını hesapladı. Bu ticareti yapmayı düşündü ama daha sonra bunun yerine Japonya’ya yerleşmek için harekete geçti.

Bununla birlikte, Bankman-Fried ve Berkeley merkezli ticaret şirketi olan Alameda Research’ü kurduğu arkadaşları, devasa fiyat farklılığından yararlanmak için bir aracı zinciri oluşturdular. Günde 25 milyon dolara kadar transfer ettiler.

sam bankman fried alameda research 1200x532 - Sam Bankman Fried Kimdir?
SBF

Alameda şirketinin ismi, Sam’in Kaliforniya’nın ilçesi olan Berkeley’deki dairesinin bulunduğu adresten geliyor. Ticaret şirketi OTC, arbitraj, algoritmik stratejiler, likidite hizmetleri veriyor.

Kasım 2019’da Bloomberg haberleri, firmanın kripto para birimleri ile ticaret alanında dünya çapındaki hacminin %5’ini oluşturduğunu bildirdi.

2019 yılının Kasım ayında Alameda Research’e 150.000.000 $’lık bir dava açıldı. Şirket, Bitcoin spot ve türev piyasalarını manipüle etmek ile suçlandı. Dava bir ay sonra düştü ve Alameda şirketi temize çıktı.

NY - Sam Bankman Fried Kimdir?
SBF

Günde 2 milyar doların üzerinde ciro yapan Alameda, BITMEX liderlik tablosunda 10. sırada yer aldı. Bankman-Fried daha sonra FTX adında bir kripto para borsası kurmaya karar verdi.

FTX

2019 yılında teminatlı Bitcoin türevleri borsasına duyulan ihtiyaç Sam için netleşti. Bu platform için likidite sağlama yeteneği ile, ftexchange.com olarak bilinen FTX.com’u başlattı.

Yaklaşık bir yıl içinde FTX, 1 milyar $’ın üzerinde değer kazanarak dikkat çekti. Tarihteki en hızlı büyüyen şirketlerden biri oldu.

FTX, en büyük kripto para birimi borsalarından biridir ve rutin olarak on milyarlarca günlük işlem hacmine sahiptir. Sam, FTX’teki net ücretlerin % 1’ini etkili hayır kurumlarına bağışlıyor. Şimdiye kadar 3 milyon $’dan fazla para göndermiş gözüküyor.

Sam, Forbes ve New York Magazine dergilerine konu oldu. Twitter’da 100.000’den fazla takipçisi var.

photo 2021 05 09 15 42 13 1200x413 - Sam Bankman Fried Kimdir?

29 yaşındaki SBF, Forbes’e göre dünyada ki en zengin 293’ncü kişi olarak karşımıza çıkıyor.

Daha fazla Nedir?Kimdir? ve Nasıl? haberine ulaşmak için tıklayabilirsiniz.

Haberlere anında ulaşmak için Telegram kanalımıza katılabilirsiniz.

Paylaş

İlgili Başlıklar

Bu sayfada yer alan ilgili başlıkların kısayol başlıklar ve ilgili sayfalar