Huobi Bitcoin Son Fiyatı
BTC $66728.01
-0.62%
Huobi Ethereum Son Fiyatı
ETH $3448.24
-1.61%
Huobi Avalanche Son Fiyatı
AVAX $31.56
2.60%
BNB Token Son Fiyatı
BNB $590.3
-1.70%
Binance Kayıt Ol

Muhabbit

BLOCKCHAIN

SEC, BlackRock ile Üçüncü Toplantısını Yaptı! 15 Ocak’a Kadar Karar Verilecek

Clock
Paylaş
SEC, BlackRock ile Üçüncü Toplantısını Yaptı! 15 Ocak’a Kadar Karar Verilecek


BlackRock ve SEC arasındaki üçüncü toplantı 11 Aralık’ta gerçekleşti. SEC’nin, BlackRock’ın başvurusu hakkında 15 Ocak’a kadar karar vermesi gerekiyor. Bir sonraki önemli son tarih ise 15 Mart 2024!

SEC, spot Bitcoin ETF kararlarını verebilmesi için görüşme trafiğini son bir haftada hızlandırdı. Grayscale, Franklin Templeton ve Fidelity ile görüşen kurum, BlackRock ile 11 Aralık’ta üçüncü kez bir araya geldi.

728×90 muhabbit - SEC, BlackRock ile Üçüncü Toplantısını Yaptı! 15 Ocak'a Kadar Karar Verilecek300x250 muhabbit - SEC, BlackRock ile Üçüncü Toplantısını Yaptı! 15 Ocak'a Kadar Karar Verilecek

Hem kripto para topluluğu hem de Grayscale, Bitwise ve VanEck gibi dev finans kurumları SEC’nin vereceği Bitcoin ETF’lerine ilişkin kararı endişeyle bekliyor.

Bankaların işi kolaylaşıyor

BlackRock’ın Bitcoin ETF teklifine ilişkin 3. stratejik revizyonu için bir kırılma noktası denilebilir. Revize edilen son modele göre, JPMorgan ve Goldman Sachs gibi dev bankaların ürüne katılımı kolaylaşabilir. Ayrıca direkt kripto paraları kullanmak yerine sadece nakit kullanarak ETF’lere erişim yolları basitleştirilebilir. Güncellenen bu model, özellikle bu gibi dev kurumların Bitcoin’i doğrudan bilançolarında tutmalarını engelleyen düzenleyici kurallarına karşı bir çözüm yolu olarak görülüyor.

Kısacası, BlackRock’ın revize edilen ETF teklifi, bankaların ürüne erişimini kolaylaştırıyor ve devreye Yetkili Katılımcılar giriyor.

Peki nasıl olacak? Yetkili Katılımcılar kimler?

Yetkili Katılımcılar (Authorized Participants – APs) ilgili fonun yaratılması ve işlem görmesi sürecinde önemli bir rol oynarlar. Yetkili Katılımcılar, genellikle büyük finansal kuruluşlar veya brokerlik şirketleridir. Fonun varlık değeri arttıkça ya da azaldıkça, Yetkili Katılımcılar likiditeyi sağlama ve fiyatları izleme rolünü üstlenirler. Bu sayede, fonun piyasa değeri ve net varlık değeri arasındaki fiyat farkını minimize ederler.

Bir spot Bitcoin ETF’inde Yetkili Katılımcılar, nakit parayı bir brokerlık şirketine aktarır ve bu şirket de daha sonra parayı Bitcoin’e dönüştürür. Dijital varlıklar (Bitcoin) daha sonra ETF’in saklama sağlayıcısı tarafından güvenle saklanır. BlackRock’ın durumunda bu saklama hizmeti sağlayıcısı Coinbase Custody olacak.

Sektör analistleri SEC’nin 5-10 Ocak tarihleri arasında birkaç spot Bitcoin ETF başvurusu hakkında karar vermesini bekliyor. BlackRock’ın onay alması, geleneksel finans kurumlarının bu yeni gelişen pazara girmesi için önemli bir başlangıç olabilir.

Onayların yine geciktirilmesi mümkün mü?

Önümüzdeki takvime göre, Bitcoin ETF’leri ocak ayının sonuna kadar SEC onayı alabilir. Fakat Bloomberg’ün ETF analisti James Seyffart, duruma temkinli yaklaşıyor. Seyffart‘a göre potansiyel bir gecikme yeniden yaşanabilir.

Sosyal medya hesaplarımızdan bize katılabilir, son blockchain gelişmelerinden anlık ve hızlı haberdar olabilirsiniz: https://linktr.ee/muhabbitcom

Daha Fazla Kripto Para Haberleri İçin: Kripto Para Haberleri

Daha fazla Blockchain Haberleri için: Blockchain Haberleri

Paylaş

İlgili Başlıklar

Bu sayfada yer alan ilgili başlıkların kısayol başlıklar ve ilgili sayfalar