Huobi Bitcoin Son Fiyatı
BTC $60586.79
6.12%
Huobi Ethereum Son Fiyatı
ETH $3273.19
0.89%
Huobi Avalanche Son Fiyatı
AVAX $38.36
-1.74%
BNB Token Son Fiyatı
BNB $407
2.96%
Binance Kayıt Ol

Muhabbit

BORSA

SEC, Coinbase’i İçeriden Bilgi Sızdırdığı ve Menkul Kıymet Listelediği İddiasıyla Araştırıyor!

SEC, Coinbase’i incelemeye aldı!

Clock
Paylaş
SEC, Coinbase’i İçeriden Bilgi Sızdırdığı ve Menkul Kıymet Listelediği İddiasıyla Araştırıyor!

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC), ABD’nin en büyük kripto para borsalarından biri olan Coinbase’i kayıt dışı menkul kıymet ticareti yapma şüphesiyle araştırıyor.

Bloomberg’in 25 Temmuz 2022 Pazartesi günü yayımladığı rapora göre, SEC, Coinbase listelemelerini önceden içeriden bilgi alarak (insider trading) trade eden eski Coinbase çalışanını tutukladı. Ayrıca SEC içeriden erkenden bilgi alınarak listelenen tokenlardan en az 7 tanesinin menkul kıymet olduğunu iddia etti.

Binance BannerBinance Banner

İlginizi çekebilir: Coinbase’in Eski Yöneticisi “Insider Trading” Şüphesiyle Tutuklandı!

SEC Başkanı Gary Gensler, daha önce Coinbase’in listelediği bazı kripto para birimleri göz önüne alındığında ulusal menkul kıymetler borsası olarak kayıt yaptırması gerektiğine inandığını söylemişti.

Coinbase iddialara yanıt verdi

Coinbase ise kripto paraların nasıl menkul kıymet olarak kabul edilebileceğini tanımlamak için net kurallar belirlemediği için SEC’i eleştirdi. Borsanın Politika Sorumlusu Faryar Shirzad, mevcut menkul kıymet yasalarının kripto para birimlerine uymayabileceğini belirtti.

Coinbase CEO’su Brian Armstrong attığı tweette, şirketin amacının yasal olan her varlığı listelemek olduğunu belirtti. Kripto varlıkları güvenliğe ve yasallığa göre listelediklerini, varlıkların değeri hakkında bir görüş sunmadıklarını da belirtti.

Coinbase Baş Hukuk Sorumlusu Paul Grewal, konu hakkında şunları söyledi:

“SEC, daha önce de platformumuzu gözden geçirdi ve bu süreçte ne kadar titiz çalıştığımızı gördü. Biz menkul kıymetleri platformumuzdan uzak tuttuğumuza eminiz. SEC’in araştırmasını dört gözle bekliyoruz.”

SEC’in Coinbase iddiası Twitter üzerinde de konuşuldu. Türkiye’nin en büyük kripto para uzmanlarından, Muhabbit ve Muhabbit Capital’in Kurucusu Aytunç Yıldızlı (Squanch), Coinbase’in menkul kıymetlerden dolayı başının belada olduğunu yazdı.

Daha fazla Borsa Haberleri için: Borsa Haberleri

Daha Fazla Bitcoin Haberleri İçin: Bitcoin Haberleri

Gelişmelerden ve son dakikalardan haberdar olmak, kripto para dünyasında aktif bir yer edinmek istiyorsanız Telegram kanalımıza bekliyoruz.

Paylaş

İlgili Başlıklar

Bu sayfada yer alan ilgili başlıkların kısayol başlıklar ve ilgili sayfalar