Huobi Bitcoin Son Fiyatı
BTC $56938.33
11.02%
Huobi Ethereum Son Fiyatı
ETH $3261.73
6.29%
Huobi Avalanche Son Fiyatı
AVAX $39.28
5.82%
BNB Token Son Fiyatı
BNB $396.9
0.68%
Binance Kayıt Ol

Muhabbit

ÖNE ÇIKAN

SEC ICO Platformundan 16 Milyon Doları Kaptı

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu SEC, ICO platformu ICOBox’tan yasa dışı token satışı yapması nedeniyle 16 milyon dolar ceza parası aldı.

Clock
Paylaş
SEC ICO Platformundan 16 Milyon Doları Kaptı

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu SEC, ICO platformu ICOBox’tan yasa dışı token satışı yapması nedeniyle 16 milyon dolar ceza parası aldı.

SEC ICO BOX
ICOBOX

ICOBox platformu, çeşitli ICO’ların toplandığı ve çeşitli hizmetler sağlayabildiği bir hizmet yazılımı üzerine kurulmuş bir platformdu. ICOBox, ileride başarılı olma olasılığı yüksek ancak gerekli fonu sağlayamayan yeni projelere destek olabilmek amacıyla ICOS programını yürürlüğe koymuştu. ICOS programının çalışma prensibi gayet basit. Yeni ICO programlarına destek olabilmek için ICOS tokenı satılıyor. Satılan tokenların geliri de yenilikçi ICO’lara ayrılıyor.

SEC, ICOBox’u kayıtsız token satışı yaptığı iddiasıyla 16 milyon dolar para cezasına çarptırdı. ICO satışlarının başlamasıyla kayıtsız birçok menkul kıymetleri temsil ettiği düşünülen token satışının yapıldığı SEC’e bildirilmişti. SEC de bu tokenlar için ICO platformları başta olmak üzere çeşitli davalar açmış, para cezalarına çarptırmıştı. Kayıtsız bu token satışı vakalarının yanında SEC, 2019 yılının Eylül ayında ICOBox’a karşı da harekete geçip bir dava açmıştı.

Ayrıca kayıtsız token satışının yanı sıra satılan tokenların değersiz olduğu iddiasıyla da soruşturma açan SEC, şirketin token satışından kazandığı 14,6 milyon doları ceza olarak istedi. Faiz olarak da 1,4 milyon dolar isteyerek tam tamına 16 milyon dolarlık bir cezaya çarptırdı. Cezayı ICOBox ve kurucu ortağı Nikolay Evdokimov adına kesen SEC’in gecikme zammıyla birlikte 16 milyon doları beklediği bildirildi.

Binance BannerBinance Banner

Kayıplara Karıştılar

SEC’in cezasını bir kenara bıraktığımızda, SEC’ten güvenilir bir kaynağın açıklamalarına göre ICOBox’un yasal olarak kayıtlı olduğu herhangi bir ülke olmadığı ve iddia ettikleri gibi 150 civarı çalışanın olmadığı şeklinde iddialar da mevcut. Şu anda herhangi bir ofisleri olmadığı gibi daha önceki ofislerinden apar topar taşındıkları ve son birkaç ayın kirasını da vermedikleri ortaya çıktı.

Üstüne üstlük Evdokimov’un son bilinen e-posta adresine gönderilen her e-postanın geri döndüğü veya cevapsız kaldığı söyleniyor. Değersiz token satışı ve son gelen iddialarla ICOBox’un güven kaybı yaşadığı ve hatta dolandırıcılıkla suçlandığı da söylenmekte. İlerleyen zamanlarda dolandırıcılık iddialarının doğru olup olmadığını hep beraber göreceğiz lakin şu anki durumda özellikle yatırımcıların “dolandırıldık” demesi gayet anlaşılabilir.


Paylaş

İlgili Başlıklar

Bu sayfada yer alan ilgili başlıkların kısayol başlıklar ve ilgili sayfalar