Huobi Bitcoin Son Fiyatı
BTC $66928.43
-0.19%
Huobi Ethereum Son Fiyatı
ETH $3451.58
-1.19%
Huobi Avalanche Son Fiyatı
AVAX $31.81
0.95%
BNB Token Son Fiyatı
BNB $591.5
-1.29%
Binance Kayıt Ol

Muhabbit

BITCOIN

SEC, Spot Bitcoin ETF Başvurularını Kabul Edecek mi?

Bu hafta kripto para piyasası için hareketli geçecek. SEC’nin Bitcoin ETF başvurularına ne yanıt vereceği merakla bekleniyor.

Clock
Paylaş
SEC, Spot Bitcoin ETF Başvurularını Kabul Edecek mi?

ABD’de yapılan spot Bitcoin ETF başvuru sonuçlarının, SEC tarafından açıklanmasına az kaldı. Bitwise başvuru sonucunun açıklanması 1 Eylül 2023 tarihinde beklenirken; BlackRock, Invesco, WisdomTree ve VanEck başvuru sonuçları 2 Eylül 2023 tarihinde belli olacak.

Eğer ETF başvurularına SEC tarafından olumlu yanıt verilirse, ABD’nin ilk spot Bitcoin ETF’i 4 Eylül 2023 tarihinden önce açılabilir.

728×90 muhabbit - SEC, Spot Bitcoin ETF Başvurularını Kabul Edecek mi?300x250 muhabbit - SEC, Spot Bitcoin ETF Başvurularını Kabul Edecek mi?

SEC Kararı Bekleniyor

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC); BlackRock, Bitwise, WisdomTree, VanEck ve Invesco gibi ETF başvuranlarına önümüzdeki birkaç gün içerisinde yanıt verecek. Kurum; başvuruları onaylama, reddetme veya erteletme seçeneğine sahip.

Bitwise başvurusu SEC’nin dikkate alacağı ilk başvuru olacak ve duyurunun 1 Eylül 2023 tarihinde yapılması bekleniyor. BlackRock, Invesco, WisdomTree ve VanEck tarafından yapılan diğer dört başvuru hakkındaki karar ise 2 Eylül 2023’te açıklanacak.

SEC Tutumu Nasıldı?

Şimdiye kadar SEC’nin tutumu, ABD’de böyle bir finansal ürünü sunmak isteyen şirketler için oldukça engelleyici olmuştu. Geçen yıl Grayscale’in Bitcoin trust’ını bir ETF’ye dönüştürme çabasını reddetti. Ayrıca ARK Investment Management ile 21Shares’in spot Bitcoin ETF başlatmak için yaptıkları ortak başvurunun kararını erteledi.

Bu başvuruların da komisyon tarafından onaylanacağına pek olumlu bakmayan kişilerden biri de VettaFi’ın sektör ve endüstri araştırmalarından sorumlu Başkan Yardımcısı Roxanna Islam. Islam konu ile ilgili şunları söylüyor:

“SEC’den daha fazla erteleme bekleyebiliriz, özellikle bu ay ARK’ın spot Bitcoin ETF başvurusunu zaten erteledikten sonra.”

Ürünün SEC komisyonundan yeşil ışık alması geçtiğimiz yıllarda bir hayal gibi görünse de, BlackRock’un bu trende katılmasıyla şanslar değişmiş olabilir.

Finans devi BlackRock’ın bu hamlesi kripto alanına iyimserlik getirildi ve bir spot BTC ETF’sinin sonunda dünyanın en büyük ekonomisinde kendisini göstereceğine birçok kişi inandı.

BlackRock Başvurusu Neden Başarılı Olabilir?

BlackRock başvurusunun SEC onayını alabilmesi için birçok neden var. Seth adını kullanan popüler bir X (Twitter) kullanıcısı, onaylanmaya yol açabilecek bazı önemli noktaları şöyle ifade ediyor:

İlk olarak BlackRock; ABD hükümeti ve Federal Rezerv’in, 2008 finansal krizi sırasında kurtarma planı hazırlaması ile güvenini kazanmıştı.

Başka bir faktör, şirketin CEO’su Larry Fink’in tutumunda yaşanan değişiklik. Fink, 2017’de Bitcoin’i “para aklama aracı” olarak nitelendirmiş, ancak en sonunda varlığı destekleyenlerle aynı görüşte olduğunu belirtmişti.

Kanada ve Avrupa gibi diğer bölgelerde spot BTC ETF’lerinin mevcut olması ve Vanguard ile Fidelity gibi diğer varlık yöneticilerinden gelen başvuruların da olumlu sonuçlara yol açması olası görünüyor.

Sosyal medya hesaplarımızdan bize katılabilir, son blockchain gelişmelerinden anlık ve hızlı haberdar olabilirsiniz: https://linktr.ee/muhabbitcom

Daha Fazla Kripto Para Haberleri İçin: Kripto Para Haberleri

Daha fazla Blockchain Haberleri için: Blockchain Haberleri

Paylaş

İlgili Başlıklar

Bu sayfada yer alan ilgili başlıkların kısayol başlıklar ve ilgili sayfalar