Huobi Bitcoin Son Fiyatı
BTC $69643.02
-0.63%
Huobi Ethereum Son Fiyatı
ETH $3798.18
0.58%
Huobi Avalanche Son Fiyatı
AVAX $39.82
-3.54%
BNB Token Son Fiyatı
BNB $613.4
-1.71%
Binance Kayıt Ol

Muhabbit

BLOCKCHAIN

SEC’ten Hydrogen Technology Corp. ve Eski CEO’suna Suçlama Geldi!

SEC yeni bir iddia ile yine gündemde!

Clock
Paylaş
SEC’ten Hydrogen Technology Corp. ve Eski CEO’suna Suçlama Geldi!

Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC), 28 Eylül 2022 Çarşamba günü kripto varlık piyasasını manipüle ettiği gerekçesiyle Hydrogen Technology Corporation’ı, şirketin eski CEO’su Michael Ross Kane’i ve Moonwalkers Trading Limited şirketinin CEO’su Tyler Ostern’i suçladı.

728×90 muhabbit - SEC'ten Hydrogen Technology Corp. ve Eski CEO'suna Suçlama Geldi!300x250 muhabbit - SEC'ten Hydrogen Technology Corp. ve Eski CEO'suna Suçlama Geldi!

SEC, yaptığı suçlamayı şu şekilde ifade etti. İddiaya göre Kane ve New York merkezli teknoloji finans şirketi Hydrogen 2018 Ocak ayında kendi tokenlarını çıkardı. Sonrasında airdrop ve ödül gibi çeşitli yöntemler ile halka dağıttılar. Sonrasında tokenı teşvik etmek için çeşitli programlar düzenlendi ve kripto para borsalarına doğrudan satış gerçekleşti.

Suçlama iddiaları ise buradan sonra başlıyor. İddiaya göre; Kane ve Hydrogen şirketi 2018 Ekim ayında Güney Afrika merkezli bir firma olan Moonwalkers’ı işlem hacmi oluşturması için kiraladı. Moonwalkers, özelleştirilmiş yazılım veya bot aracılığıyla Hydrogen şirketi adına kâr elde etmek için yapay ve şişirilmiş bir pazar oluşturdu. Sonrasında da yüksek fiyattan Hydrogen şirketinin tokenını sattı ve büyük bir işlem hacmi oluşturdu. Hydrogen şirketinin bu işlemler sonrasında 2 milyon dolardan fazla kâr elde ettiği iddia edildi.

Konu hakkında açıklama yapan SEC’in İcra Dairesi Müdür Yardımcısı Carolyn M. Welshhans şunları söyledi:

“Şirketler, menkul kıymetlerinin kayıt dışı satışlarını ödül, tazminat veya diğer benzer yöntemler olarak yapılandırarak federal menkul kıymetler yasalarından kaçınamazlar. İcra eylemimizin gösterdiği gibi, SEC, yatırımcıları korumak için bu tür kayıt dışı fon yaratma planlarını yasaklayan yasaları uygulayacaktır.”

İcra Dairesi Piyasa Kötüye Kullanım Birimi Başkanı Joseph Sansone ise konu hakkında şu açıklamalarda bulundu:

“İddia ettiğimiz gibi sanıklar, Hydrogen şirketinin pazar faaliyetlerinden yanıltıcı bir görüntü oluşturdu ve yaptıkları manipülasyondan kar elde ettiler. SEC, her türlü menkul kıymet için adil pazarlar sağlamaya kararlı. Ayrıca piyasa manipülatörlerini açığa çıkarmaya ve sorumlu tutmaya devam edecektir.”

SEC, Manhattan’da Federal Bölge Mahkemesine Şikayet Başvurusunda Bulundu

SEC,  Hydrogen şirketine, Kane ve Ostern’e menkul kıymetler yasalarının kayıt, sahtekarlık ve piyasa manipülasyonu hükümlerini ihlal etmekten dolayı suç başvurusunda bulundu.

Ostern, iddiaları kabul etmeden veya reddetmeden bu hükümleri ihlal etmesini ve gelecekteki menkul kıymet tekliflerine katılmasını kalıcı olarak yasaklayan ve daha sonraki bir tarihte belirlenecek sivil para cezaları kararını kabul etti. Ostern’e 5.000 ila 36.750 dolar arasında nakit para ödemesi ceza kesilecek.

SEC’in soruşturmasını Sonia G. Torrico, Kathleen Hitchins, Piyasa Kötüye Kullanımı Birimi’nden John Marino, Kripto Varlıklar ve Siber Güvenlik Birimi’nden David Crosbie ve BT Adli Tıp’tan Olga Cruz-Ortiz’in yardımıyla gerçekleştirildi. Araştırmayı Paul Kim, Bay Sansone ve Bayan Welshhans denetledi.

SEC’in açtığı davayı Nick Margida yönetecek ve James Connor denetleyecek.

Daha Fazla Kripto Para Haberleri İçin: Kripto Para Haberleri

Daha fazla Blockchain Haberleri için: Blockchain Haberleri

Gelişmelerden ve son dakikalardan haberdar olmak, kripto para dünyasında aktif bir yer edinmek istiyorsanız Telegram kanalımıza bekliyoruz.

Paylaş

İlgili Başlıklar

Bu sayfada yer alan ilgili başlıkların kısayol başlıklar ve ilgili sayfalar