Huobi Bitcoin Son Fiyatı
BTC $67601.07
-2.99%
Huobi Ethereum Son Fiyatı
ETH $3808.08
1.80%
Huobi Avalanche Son Fiyatı
AVAX $37.73
-5.39%
BNB Token Son Fiyatı
BNB $592.6
-3.26%
Binance Kayıt Ol

Muhabbit

BLOCKCHAIN

Sırbistan’da Kripto Paralara İlgi Artıyor!

Düzenlemeler ve yatırımcıların yoğun ilgisi Sırbistan’ı, kripto para endüstrisini benimseyen ilk ülkeler arasına yerleştirdi.

Clock
Paylaş
Sırbistan’da Kripto Paralara İlgi Artıyor!

Sırbistan, kripto varlıklar konusunda oldukça iyimser tavır alan ender ülkelerden biri. En son verilere göre ülkede kripto paralarla ilgilenenlerin sayısının yaklaşık 200.000 kişiyi bulduğu tahmin ediliyor.

Sırbistan’da kripto paraların bu kadar ilgi görmesinin nedeni, ülkede herhangi bir yasaklama ya da kısıtlamanın aksine hükümetin bu konuya destek vermesi olarak yorumlanabilir. Bildiğiniz gibi ülke bu yıl kripto paraları yasal olarak tanıma kararı almıştı. Düzenlemeler ve yatırımcıların yoğun ilgisi; Güneydoğu Avrupa’daki 7 milyon nüfuslu Sırbistan’ı, kripto para endüstrisini benimseyen ilk ülkeler arasına yerleştirdi.

728×90 muhabbit - Sırbistan'da Kripto Paralara İlgi Artıyor!300x250 muhabbit - Sırbistan'da Kripto Paralara İlgi Artıyor!

Sırbistan’da Kripto Para Yasasının Kabulü

2021 Haziran’da yürürlüğe giren Sırbistan’ın ‘Dijital Varlıklar Yasası’nın içeriğini; Bitcoin ve benzeri kripto paraların sanal varlıklar olarak kabulü ve alım-satım yapılabilen, aktarılabilen ve takas edilebilen dijital değer kayıtları olarak tanınması gibi maddeler oluşturuyor.

Sırbistan menşeli kripto para borsası ECD’nin pazarlama direktörü Marko Zivkovic Tanjug konuya dair şu açıklamalarda bulundu.

Bu yıl kripto para alım satımında ciddi bir büyüme kaydettik. Sırbistan’daki kripto para pazarı büyüyor ve ülke olarak kesinlikle gelişmiş dünya pazarlarının gerisinde kalmıyoruz.

Ülkedeki kripto para borsası ECD şu an kullanıcılara kripto para alım satım seçeneği sunan geçici bir izinle çalışıyor. Ancak borsa 2022 yılının başlarında Sırbistan Ulusal Bankası’ndan (NBS) kalıcı izin alarak lisanslanmayı bekliyor. Marko Zivkovic, borsanın lisans aldıktan sonra mal ve hizmetlere yönelik kripto para ödemelerini de aktif hale getireceğini söylüyor.

Yine ülkenin tanınmış ekonomistlerinden Malisa Djukic, son iki üç yıl içinde küresel kripto para piyasasındaki önemli artışa dikkat çekti. Birçok yatırımcının sektöre olan ilgisinin ve kripto paralardaki işlem hacminin yükselişte olduğunu belirten ünlü ekonomist, ayrıca Sırbistan’nın kripto paraları yasal olarak kabul etmesinin de bu eğilime katkı sağladığını söyledi.

Bu yasa ile şirketler dijital varlık fonlarını bilançolarına kaydedebilir, kazanç ya da kayıpları raporlayabilirler. Her şeyden önemlisi hükümetin kripto para yatırımlarını vergilendirmesi, ülke kalkınmasına yardımcı olmasını sağlayacak yasal bir temel oluşturması anlamına geliyor.

Slovenya ve Hırvatistan Bölgesel Liderliğe Oynuyor!

Sırbistan, kripto paraların benimsenmesi açısından önemli adımlar attı. Ancak daha önce Yugoslavya Sosyalist Federal Cumhuriyeti çatısı altında beraber olduğu Slovenya ve Hırvatistan bölgenin bu alanda liderliğine oynuyor.

Slovenya Bitcoin dostu olarak tanınıyor fakat ülkede Bitcoin ile beraber diğer kripto paraları da kabul eden 1000’den fazla alım satım yeri bulunuyor. Yine Hırvatistan’da 9 farklı kripto para ödemesini kabul eden çevrim içi süpermarket zinciri oldukça ilgi görüyor.

Görüldüğü gibi Sırbistan’nın bu sektörde ve bölgesinde güçlü olabilmesi için bu alanda daha fazla çalışmaya ihtiyacı var.

Daha Fazla Kripto Para Haberleri İçin: Kripto Para Haberleri

Gelişmelerden ve son dakikalardan haberdar olmak, kripto para dünyasında aktif bir yer edinmek istiyorsanız Telegram kanalımıza bekliyoruz.

Paylaş

İlgili Başlıklar

Bu sayfada yer alan ilgili başlıkların kısayol başlıklar ve ilgili sayfalar