Huobi Bitcoin Son Fiyatı
BTC $67379.18
-3.23%
Huobi Ethereum Son Fiyatı
ETH $3789.66
1.45%
Huobi Avalanche Son Fiyatı
AVAX $37.45
-6.00%
BNB Token Son Fiyatı
BNB $590.3
-3.48%
Binance Kayıt Ol

Muhabbit

BLOCKCHAIN

Solana Ağında Yeni Bir Çöküntü!

Son yaşanan Solana çöküşü yine Raydium’da gerçekleşen SolChicks tokenı lansmanında yaşandı.

Clock
Paylaş
Solana Ağında Yeni Bir Çöküntü!

Hatırlanacağı üzere Solana, daha önce eylül ayında kendi tabanında barındırdığı bir DEX platformu olan Raydium‘da gerçekleşen IDO’da oldukça uzun süren 17 saatlik bir kesinti yaşamıştı.

Ardından toparlanma sürecine giren blok zincir sistemi geçtiğimiz günlerde (9 Aralık 2021) tekrar yaşanan ağ sorunları ile karşımıza çıkarak, yatırımcısına sıkıntılı anlar yaşattı. İddialara göre sorunun kaynağı Solana destekli NFT platformu Blockasset tarafında gerçekleşmişti.

728×90 muhabbit - Solana Ağında Yeni Bir Çöküntü!300x250 muhabbit - Solana Ağında Yeni Bir Çöküntü!

Tokenlerin dağıtılmasının uzun sürmesinin nedeni Solana ağı’nın DDoS saldırısına uğramasıdır. Bu sorun, ağı tıkayan gecikmelere neden oluyor.

Blockasset

Solana’da Neden Sık Sık Ağ Sorunu Yaşanıyor?

Solana herkesin bildiği gibi bir süredir kesintilere neden olan ağ sorunları ile boğuşuyor. Blok zinciri kendisini tanımlarken yüksek hız ve düşük maliyetli işlemler konusunda iddialı bir pazarlama benimserken, ne yazık ki gündeme ağ yoğunlukları ya da kesintilerle gelmekte.

İlginizi Çekebilir: Solana (SOL) Nedir?

Konu ile ilgili olarak Verbit CEO’su Roy Murphy, Solana’nın küresel bir kesinti yaşadığını söyledi ve şöyle devam etti:

Solana tekrar çöktü ve şu an çevrim dışı… Sistemi yeniden başlatmak için çalışıyorlar, gerçekten artık bunu yapmayın!

Roy Murphy

Solana’daki Çöküntüler ve Raydium IDO’ları

Sosyal medya platformlarından Reddit’te bazı üyeler, Solana’daki ağ tıkanmalarını Raydium IDO’su ile ilişkilendirdi. Hatta “u/Psilodelic” adlı kullanıcı, “Raydium IDO’ları Solana ağını neden tıkıyor ve bu konu ile ilgili ne yapılıyor?” başlıklı eleştirel bir gönderi paylaştı. Reddit kullanıcısı gönderinin devamında:

Solana ağı benim için şu anda en büyük sorun haline geldi, Raydium IDO’larında gerçekleşen yüksek etkileşim tüm ağı etkiliyor. Son 6 ayda yaşanan 17 saatlik kesinti de dahil tüm ağ ve performans sorunları, Raydium IDO’larıyla ilişkiliydi.

En son yaşanan Solana çöküşü ise yine Raydium’da gerçekleşen 13.12.2021 tarihli SolChicks tokeni lansmanında yaşandı.

SolChicks, Solana’ya özgü bir NFT projesi olarak tanıtıldı ve CHICKS tokeni beklenen uzun bir süreden sonra Raydium ve MEXC kripto para borsalarında 13.12.2021’de eş zamanlı olarak saat 14:00 UTC’de piyasaya sürüldü.

Ancak bu satışa yönelik oluşan yoğun talep, bugün yaşanan ağ sorunlarının temel nedeni gibi duruyor. SolChicks lansmandan sonra yaptığı duyuruda, token satışlarında görülen yüksek ilginin Raydium’da ağ tıkanıklığı yarattığını belirtti.

SolChicks attığı tweet’te “CİVCİVLER SOLANA’YI YIKTI, Bu gecikmenin yarattığı rahatsızlıktan dolayı herkesten özür dileriz, ancak on binlerce kişi CHICKS tokeni satın almaya çalışıyor ve Raydium sunucusu bu yüzden çöktü. Görünüşe göre SolScan şu anda sözleşme adresimizi de yüklemiyor.” dedi.

SolChicks tweet’lerin devamında hala bazı küçük sunucu sorunlarıyla karşılaştıklarını ve lansmanın ardından Raydium’da bir likidite havuzu başlatamadıklarını da sözlerine ekledi.

Coinbase Solana İşlemlerinde Kullanıcıları Uyardı

Solana ağında güncellemeden kısa bir süre sonra yine birçok işlem hatası görüldü. Solana Beach’ten gelen son birkaç saat içindeki veriler, yüzlerce başarısız işlemi gösterdi. Özellikle Solana Explorer saniyedeki işlem sayısının %50’nin üzerinde azalarak kabaca 710’a kadar düştüğünü gösteriyor. Bu arada Solana, normalde tam kapasitede olarak saniyede yaklaşık 65.000 işlem gerçekleştirdiğini iddia eden bir blok zincirdir.

Kripto para borsası Coinbase, müşterilerini Solana işlemleri konusunda uyaran bir duyuru yayımladı. Duyuruda “ağ genelinde düşük performans nedeniyle başarısız olunabilir ” denildi. Crypto Brifing ekibinin üyeleri ise SOL göndermeye çalıştılar, başarılı ve başarısız işlemler gerçekleştirdiler.

Lansmanı bugün (13.12.2021) gerçekleşen SolChicks yaşanan sorunla ilgili olayın tartışılması için bir Twitter Spaces çağrısı düzenlemiş olsa da Solana henüz net bir açıklama yapmadı. Sadece Solana Labs CEO’su Anatoly Yakovenko, twitter hesabından, Solana ağının 10 Aralık’ta yaşanan tıkanıklık sorunlarına benzer sorunlar yaşadığını öne süren bir dizi tweet yayımladı.

Daha fazla Blockchain Haberleri için: Blockchain Haberleri

Gelişmelerden ve son dakikalardan haberdar olmak, kripto para dünyasında aktif bir yer edinmek istiyorsanız Telegram kanalımıza bekliyoruz.

Paylaş

İlgili Başlıklar

Bu sayfada yer alan ilgili başlıkların kısayol başlıklar ve ilgili sayfalar