Huobi Bitcoin Son Fiyatı
BTC $69762
-0.36%
Huobi Ethereum Son Fiyatı
ETH $3827.86
2.34%
Huobi Avalanche Son Fiyatı
AVAX $39.79
-2.97%
BNB Token Son Fiyatı
BNB $612.8
-1.48%
Binance Kayıt Ol

Muhabbit

NEDİR

Solana Kurucusu Anatoly Yakovenko Kimdir?

Anatoly Yakovenko kimdir?

Clock
Paylaş
Solana Kurucusu Anatoly Yakovenko Kimdir?

Blok zinciri ekosistemindeki en büyük ağlardan biri olan Solana’yı kuran, blok zinciri alanında bir öncü olan Anatoly Yakovenko’nun kim olduğunu araştırdık.

Birçok sorunla yüzleşen Solana ağı ile uğraşan Anatoly Yakovenko, aynı zamanda blok zinciri inovasyonlarını da üstlendi. Şimdi Anatoly Yakovenko’nun kim olduğuna bir bakalım.

728×90 muhabbit - Solana Kurucusu Anatoly Yakovenko Kimdir?300x250 muhabbit - Solana Kurucusu Anatoly Yakovenko Kimdir?

Solana öncesinde Anatoly Yakovenko’nun yaşamı

1970 yılında Moskova’da doğan Anatoly Yakovenko, Moskova Fizik Enstitüsü’nde bilgisayar bilimi okudu. 2000 yılında enstitüden mezun olan Yakovenko, yazılım mühendisi olarak işe başladı. Mezuniyetinden 1 sene sonra ise kendi şirketini kurma kararı aldı. Sonrasında ise Yakovenko, internet üzerinden ses protokolü hizmeti olan Alescere şirketinin kurucu ortağı oldu. Şirket, küçük işletmeler için Oturum Başlatma Protokolleri (SIP) ve Gerçek Zamanlı Aktarım (RTP) yığınları ve sunucu bileşenleri oluşturuyordu.

3 yıl sonra Yakovenko, Alescere’den ayrıldı ve Qualcomm’a katıldı. Qualcomm, dünyanın önde gelen kablosuz teknoloji hakkında yenilikler geliştiren ve sınırları zorlamaktan gurur duyan bir şirkettir. Qualcomm da aynı Alescere gibi iletişim işinde olduğu için Yakovenko burada benzer işler yaptı. Ancak, Yakovenko burada daha çok zorlu mühendislik çalışmalarına odaklandı. Bu şirkette kurucu ortaklık sınırlamaları olmayan Yakovenko, bu sayede şirket basamaklarını hızlıca tırmandı.

Yakovenko, şirkete girdikten 3 sene sonra kıdemli mühendis, bundan 3 yıl sonra da bir mühendis takımının kaptanı oldu. 2016 yılında ise Qualcomm’da kıdemli bir takım kaptanı oldu.

Yakovenko, Qualcomm’da çalışırken 2013 yılında aynı zamanda blok zinciri üzerine çalışmalara başladı. Yakovenko, Bitcoin ve Ethereum’u ilk benimseyen kişiler arasındaydı ve gözü hep bu sektörün üstündeydi. Ancak o daha fazlasını istedi. 2016 yılında Qualcomm’dan ayrılan Yakovenko, bundan sonra farklı işlerde çalıştı. Mesosphere şirketinde yazılım mühendisi olarak 10 ay çalışan Yakovenko, sonrasında Dropbox’ta 6 ay yine yazılım mühendisi olarak çalıştı. Yakovenko, Dropbox’dan ayrıldıktan sonra edindiği bilgi ve tercrübeler ile Solana ağını inşa etmeye başladı.

Solana ağını inşa ederken Anatoly Yakovenko

2017 olduğunda Yakovenko, Solana ağının whitepaper’ını yayımladı ve dünyaya Solana ağını tanıttı. Yakovenko, Solana’nın sıradan bir blok zinciri olmasını istemedi ve yeni bir fikir birliği mekanizması üzerinde çalıştı. Diğer blok zincirlerinden farklı olarak Solana zinciri, herhangi bir ödeme yöntemi kadar hızlı olacak şekilde tasarlandı. 2017 yılında önde gelen Ethereum ve Bitcoin zincirleri çok yavaştı ve çok fazla sıkıntı vardı.

O tarihlerde Bitcoin’de bir işlemin onaylanması saatler sürüyordu. Ethereum’da ise neredeyse saniyede 10 işlem gerçekleşiyordu. Ancak Visa ile karşılaştırıldığında işlem sayısı rakamları birbirinden çok farklıydı. Yakovenko’nun amacı, Visa gibi büyük ödeme devlerine hız konusunda rakip olmaktı. Ancak bunun o anki sistemlerle (PoS ve PoW) imkansız olduğunu farkına vardı. Bu sistemlerde çok fazla zaman ve efor sarf etmek gerekiyordu.

Yakovenko, hızlı işlemler için yeni bir sisteme ihtiyaç duyduğunu biliyordu ve bu yüzden Proof-of-History’i oluşturdu. Bu yeni sistem Proof-of-Stake ile beraber kullanılmaya başlandı. Solana’nın 16 Mart 2020 tarihinde çıkmasıyla Proof-of-History de başarılı olmuş oldu. İlk çıktığı süreçte PoH saniyede 50.000 işlem yapmaya başladı.

Proof-of-History, bu başarısıyla blok zinciri teknolojisinde atılan en büyük adımlardan bir tanesi oldu.

Solana ağı çıktıktan sonra Anatoly Yakovenko

Solana ağı çıktıktan sonra çok hızlı bir şekilde benimsendi ve çok büyüdü. Öyle ki çıktıktan 1 yıl sonra Andreessen Horowitz’ın öncülük ettiği 314 milyon dolarlık bir finansman turu tamamladı. Bundan 6 ay sonra ise eski ABD başkanının eşi Melania Trump, sadece 1 SOL tokena satışa çıkardığı kendi NFT koleksiyonunu oluşturdu.

2022 yılında ise Solana’ya kayıtlı olmayan varlıklar sattığı iddiasıyla dava açıldı. Davadaki iddiaya göre, Solana, token yakma konusunda gerçek bilgi vermiyordu ve Yakovenko, yatırımcıları dolaşımdaki toplam SOL token arzı konusunda yanıltıyordu.

Zor başlayan 2022 yılında Solana ayrıca birçok siber saldırıya maruz kaldı. 2022 Ağustos ayındaki saldırıda 9.000’den fazla Solana cüzdanı hacklendi ve bu hesaplardan yaklaşık 4,1 milyon dolar çalındı.

Solana saldırılar ile uğraşırken birçok şebeke kesintisi de yaşadı. Birçok kez Solana ağının kullanılmadığı zamanlar oldu. Bu kesintilerinin ilk 2021 yılında olmuştu ve 24 saat sürmüştü. Sonraki yine 2021 yılında olmuştu ancak bu sefer 7 saat sürmüştü. Sonrasında birkaç kez olan bu kesintilerin süreleri gittikçe kısaldı.

2022 yılında FTX iflası Solana ağını ve dolayısıyla Yakovenko’yu da etkiledi. 2022 kasım ayında ağ, değerinin üçte birinden fazlasını bir günde kaybetti. Bunun sebebi ise FTX ve Almeda’nın neredeyse 1 milyar Solana tokenına sahip olmasıydı.

Anatoly Yakovenko’nun gelecek planları

Solana birçok sorunlar yaşamış olsa da Yakovenko şirkete liderlik yapmaya kararlı gibi gözüküyor. Solana şu anda daha çok Web 3.0 telefonuna odaklanmış durumda. Telefon şu anda “Saga phone” olarak adlandırıldı. Şirket yeni telefon ile Google ve Apple gibi şirketlerin iş modelini bozmaya çalışacak.

Yakovenko, Solana’nın Saga projesinden cep telefonu camiasını sarsmasını hemen beklemediğini açıkladı. Yakovenko başlangıç olarak 25.000 ila 50.000 arasında satılmasının yeterli olacağını söyledi.

Sosyal medya hesaplarımızdan bize katılabilir, son blockchain gelişmelerinden anlık ve hızlı haberdar olabilirsiniz: https://linktr.ee/muhabbitcom

Daha fazla Kimdir Haberi için: Kimdir Haberleri

Daha fazla Borsa Haberleri için: Borsa Haberleri

Paylaş

İlgili Başlıklar

Bu sayfada yer alan ilgili başlıkların kısayol başlıklar ve ilgili sayfalar