Huobi Bitcoin Son Fiyatı
BTC $64740.96
0.94%
Huobi Ethereum Son Fiyatı
ETH $3104.42
1.12%
Huobi Avalanche Son Fiyatı
AVAX $36.65
4.03%
BNB Token Son Fiyatı
BNB $565.8
1.42%
Binance Kayıt Ol

Muhabbit

BLOCKCHAIN

Solana Sürpriz Akıllı Telefon Açılımı ile Sektörde Şok Etkisi Yarattı!

Solana “SMS” etkinliği öncesinde bir dizi tanıtımla mobil cihazlarla ilgili birtakım faaliyetler üzerinde çalıştığının işaretini vermişti.

Clock
Paylaş
Solana Sürpriz Akıllı Telefon Açılımı ile Sektörde Şok Etkisi Yarattı!

Solana, 25 Haziran 2022’de düzenlenen “SMS” etkinliği öncesinde bir dizi tanıtımla mobil cihazlarla ilgili birtakım faaliyetler üzerinde çalıştığının işaretini vermişti. Ancak bu tanıtımlar dahi Solana’nın bir akıllı telefon projesini piyasaya sürmeye hazırlandığı öğrenildiğinde yaşanan şoka engel olamadı. 

728×90 muhabbit - Solana Sürpriz Akıllı Telefon Açılımı ile Sektörde Şok Etkisi Yarattı!300x250 muhabbit - Solana Sürpriz Akıllı Telefon Açılımı ile Sektörde Şok Etkisi Yarattı!

Solana Labs etkinliğinde, yerel Android mobil uygulamaları, duvarları ve oyunları geliştirmek için araçlar sağlayan ve ayrıca merkeziyetsiz bir uygulama mağazası içeren Solana Mobile Stack (SMS) yazılım kitini kullanıcılara tanıttı. Şirket ayrıca 2023’ün başlarında piyasaya sürülecek Android işletim sistemine sahip akıllı telefon olan Saga’yı da şimdiden duyurdu.

Solana - Solana Sürpriz Akıllı Telefon Açılımı ile Sektörde Şok Etkisi Yarattı!
Solana

Solana 5 Aydan Fazla Bir Süredir Bu Proje Üzerinde Çalışıyor

Konuya dair açıklama yapan Solana’nın Kurucu Ortağı ve Solana Labs’in CEO’su Anatoly Yakovenko, ekibinin yaklaşık beş aydır SMS gönderimi üzerinde, beş aydan fazla bir süredir ise donanımın kendisi üzerinde çalıştığını ifade etti. Mobilde Web3 erişimini ve işlevselliğini geliştirme fikrinin ise bir Qualcomm mühendisi olarak yıllardır aklında olduğunu belirtti.

Yakovenko, OSOM Products’ın Kurucusu ve “Baş Hooligan” olarak bilinen Jason Keats ile tanıştığında fikrinin bir konseptten gerçeğe dönüştüğünü söyledi. Keats, daha önce kendi Android telefonunu yapan bir girişim olan Essential’da Ar-Ge başkanıydı. OSOM’un da hemen hemen aynısını yapması, yani daha önce duyurulan OSOM OV1’nin şimdi Solana Saga olarak yeniden adlandırılması bekleniyor.

Söz konusu cihazın oldukça güçlü olduğu ifade ediliyor. Android işletim sistemine sahip akıllı telefonda Qualcomm Snapdragon 8+ Gen 1 işlemci, 6.67” OLED ekran, 12GB RAM ve 512GB dahili depolama alanı bulunacak. Telefonun görünümünün ise iPhone benzeri minimalist çizgisiyle dikkat çekiyor. Ayrıca elde tutulduğunda da Google veya Samsung ürünlerinde benzer, birinci sınıf bir Android telefon gibi hissettirdiği belirtiliyor.

“Oldukça havalı bir alet” diyerek cihazı öven Yakovenko, gülerek ekledi: “Ancak elinizden düşürmeyin.”

Android dünya çapında 3 milyardan fazla cihazda çalışıyor, öyleyse neden özellikle Solana ekosistemi için yeni bir telefon üretme ihtiyacı hissetsin? Yakovenko, 1000 dolara satılacağı tahmin edilen cihazın Web3 merkezli bir akıllı telefon için altın standardı temsil edeceğini ve Solana Mobile Stack’in tüm özelliklerini sergileyeceğini belirtiyor.

“Konuştuğum her geliştiriciyle, mobil stratejiler ve dünyanın geri kalanına nasıl yayılabileceğimiz üzerine kafa yorduk. App Store’da çok fazla sürtüşme var. Geliştiriciler bana bunu söylediğinde, onlara nasıl yardım edeceğimi bulmaya çalışırken odanın içinde volta atmaya başladım. Bu noktada Web3’e yönelik bir uygulama mağazası ve Web3 cihazı oluşturmak doğal bir fırsat gibi geldi.”

İlginizi çekebilir: Solana, Twitter’daki Adını Solano Olarak Değiştirdi!

Yakovenko, diğer Android cihazlar Solana Mobile Stack’in tamamını, hatta sadece bazı kısımlarını benimseyebilse de Solana Saga’nın kullanıcılara ve geliştiricilere en üst düzey özelliklerle eksiksiz bir deneyim sunacağının da garantisini verdi. Saga’nın yalnızca ikincil bir cihaz olarak tasarlanmadığının da altını çizdi. Saga, diğer birçok popüler Android gibi eksiksiz Google uygulamaları ve hizmetleri paketine sahip sağlam bir akıllı telefon olacak. 

“Bunun tam bir entegrasyon olduğunu gösteren bir telefona sahip olmanın önemli olduğunu düşünüyorum. Saga da bunun en iyi versiyonu.”

Ayrıca, diğer Android cihazların Solana Mobile Stack’i benimseyeceği de kesin değil. Söz konusu girişim açık kaynaklı bir platform ve amacı da yaygın olarak benimsenmek. Bu nedenle de Solana Labs her büyük üreticinin yazılımı entegre ettiğini görmeyi umuyor. Bununla birlikte, telefon üreticilerinin bu kripto para yazılımını desteklemek için ekstra çalışmalar yürütmesi gerekecek, nitekim bu da başlı başına tartışmalı bir durum.

apple muhabbit - Solana Sürpriz Akıllı Telefon Açılımı ile Sektörde Şok Etkisi Yarattı!
Apple

Solana Android’den Sonra Apple’a Gözünü Dikti

Samsung ve Google cihazlarında SMS’in kullanımı hakkında sorulan soruya cevap olarak ise Yakovenko, “Başarılı olmaya başlarsak, bu iki şirkette de kripto para kullanımı açısından aşama kaydedeceğimizi düşünüyorum” dedi.

Peki ya Apple’ın iPhone’u ve iOS ekosistemi? Onlarca cihaz için yeniden dizayn edilmiş ve uyarlanmış Android’in aksine, Apple iOS üzerinde sıkı bir kilide sahip.

Yakovenko, Apple’ın son WWDC 2022 konferansının kripto para ile ilgili herhangi bir girişim göstermediğini belirtti. SMS’in Mobil Cüzdan Adaptörü özelliği Android ile sınırlı değil, diğer mobil ve PC platformlarıyla da çalışabilir. Ancak Apple’ın kısıtlayıcı ekosistemi, Solana mobil uygulamalarının iOS cihazlarda ne kadar sorunsuz çalışabileceği konusunda soru işaretleri doğuruyor.

“Bu protokoller kesinlikle iOS’a taşınabilir. Ancak Apple’ın yardımı ve kullandıkları güvenli donanım ile gerçek entegrasyon olmadan, Apple’da gerçek bir kripto para tecrübesi gerçekleştirmenin çok zor olacağını düşünüyorum.”

İlginizi çekebilir: Solana’nın NFT Pazar Yeri Magic Eden, 1,6 Milyar Dolarlık Değerlemeye Ulaştı!

Solana Labs’in Apple’ı ve hatta en iyi Android üreticilerini SMS ile bir araya getirip getiremeyeceği henüz belli değil, ancak Yakovenko bunu dünyayı kripto paraya yönlendirmek için kritik bir görev olarak nitelendiriyor.

“Kripto paraların yeterince önemli olduğuna karar vermeleri anlık bir mesele. Benim bakış açıma göre, sadece bu insanların fikirlerini değiştirerek bir milyar kullanıcının kendi kendine olağan bir şekilde kripto paralarla tanışmasını sağlamada çok başarılı olabiliriz.”

Daha Fazla Blockchain Haberleri İçin: Blockchain Haberleri

Gelişmelerden ve son dakikalardan haberdar olmak, kripto para dünyasında aktif bir yer edinmek istiyorsanız Telegram kanalımıza bekliyoruz

Paylaş

İlgili Başlıklar

Bu sayfada yer alan ilgili başlıkların kısayol başlıklar ve ilgili sayfalar