Huobi Bitcoin Son Fiyatı
BTC $64286.01
-3.62%
Huobi Ethereum Son Fiyatı
ETH $3404.75
-4.27%
Huobi Avalanche Son Fiyatı
AVAX $25.86
-10.98%
BNB Token Son Fiyatı
BNB $578.9
-4.93%
Binance Kayıt Ol

Muhabbit

BITCOIN

Spot Bitcoin ETF Onayları ve ″Yetkili Katılımcı (AP)″ Konusu!

Clock
Paylaş
Spot Bitcoin ETF Onayları ve ″Yetkili Katılımcı (AP)″ Konusu!

SEC’nin spot Bitcoin ETF’ler için vermesi gereken karar tarihi yaklaşırken, bu tür bir fonun başlatılması için gerekli olan ancak henüz belirlenmemiş olan Yetkili Katılımcılar (APs) konusunda belirsizlikler devam ediyor.

Yetkili Katılımcılar, ETF’lerin paylarını oluşturan ve doğrudan fonun sağlıklı işleyişini etkileyen büyük finansal kuruluşlardır. Bu nedenle, SEC’nin bu konuda net bir bilgi talep etmesi, Bitcoin ETF başvurularının sonraki aşamasında aşılması gereken yeni bir engel gibi görünüyor.

728×90 muhabbit - Spot Bitcoin ETF Onayları ve ″Yetkili Katılımcı (AP)″ Konusu!300x250 muhabbit - Spot Bitcoin ETF Onayları ve ″Yetkili Katılımcı (AP)″ Konusu!

Bloomberg Intelligence analisti Eric Balchunas, her Bitcoin ETF başvurusunun, SEC onayı için değerlendirilmeden önce, başvuru dosyasında net bir şekilde belirtilmiş Yetkili Katılımcı parametrelerine sahip olması gerektiğini söyledi.

Balchunas, bu adımın kolay olmadığını ve bazı başvuruların henüz başlangıç aşamasındayken engellenebileceğini belirtirken, “Yetkili Katılımcı anlaşması + nakit yaratımı = onay” hipotezini paylaştı. Bu, başvurulan ETF’in Yetkili Katılımcılarla anlaşma sağlaması ve fonun başlangıcında likiditeyi sağlayacak bir mekanizma oluşturması gerektiği anlamına geliyor.

Yetkili Katılımcı (AP) nedir? neler yapar?

Yetkili Katılımcı; ihraççı şirket dışında, bir ETF’in hisselerini oluşturmasına ve kullanmasına izin verilen özel bir kuruluşu temsil eder. Bu rol genellikle büyük bankalar ve finans kurumları tarafından üstlenilir. Dolayısıyla Yetkili Katılımcı kriterleri, SEC için Bitcoin ETF’lerine ilişkin bir başvuruda, ETF hisselerinin oluşturulması, satın alınması ve yönetilmesine dair katılımcıların kim olabileceğini belirlemeye yönelik bir önlem olabilir.

Bir ETF için daha fazla Yetkili Katılımcı (AP), daha fazla likidite anlamına gelir. Likidite, bir varlığın kolaylıkla alınıp satılabilir olma durumunu ifade eder. Eğer piyasada ETF hisselerinin alım ve satımı zorlaşırsa, Yetkili Katılımcılar daha fazla hisse oluşturabilir.

Diğer bir deyişle, piyasa talep ederse ya da talep azalırsa, Yetkili Katılımcılar ETF hisse sayısını duruma göre artırabilir veya azaltabilirler. Her iki durumda da, ek Yetkili Katılımcılar, bir ETF’in hisse fiyatının, ürünle (bu durumda Bitcoin) aynı yönde hareket etmesine yardımcı olabilir. Bu, ETF’in fiyatının gerçek piyasa koşullarına daha iyi uyum sağlamasına yardımcı olur.

SEC’nin sık toplantıları onay için bir işaret olabilir mi?

Özellikle son iki ay, düzenleyiciler ve Grayscale, Valkyrie, BlackRock gibi ana akım dev finansal güçler arasında sık sık toplantılar yapıldı. Sektör analistleri, SEC’nin başvuru sahiplerinin S-1 başvurularında ince ayar yapmalarını sağlamak için bu kadar çok görüşme yaptığını ve SEC’nin en azından bazılarını onaylamayı düşündüğünü belirtiyor.

BlackRock’ın S-1 dosyasında, bugüne kadar üç önemli değişiklik yapıldı. En son yapılan güncellemede, ETF’in sadece nakit ile hisse oluşturulmasına izin vereceği ve fon kodunu IBTC’den IBIT’ye değiştireceği belirtiyordu. ETF eğer onaylanırsa, Nasdaq’ta işlem görecek.

Sosyal medya hesaplarımızdan bize katılabilir, son blockchain gelişmelerinden anlık ve hızlı haberdar olabilirsiniz: https://linktr.ee/muhabbitcom

Daha Fazla Kripto Para Haberleri İçin: Kripto Para Haberleri

Daha fazla Blockchain Haberleri için: Blockchain Haberleri

Paylaş

İlgili Başlıklar

Bu sayfada yer alan ilgili başlıkların kısayol başlıklar ve ilgili sayfalar