Huobi Bitcoin Son Fiyatı
BTC $66006
0.11%
Huobi Ethereum Son Fiyatı
ETH $3394.01
-2.66%
Huobi Avalanche Son Fiyatı
AVAX $29
-3.20%
BNB Token Son Fiyatı
BNB $581.2
-0.41%
Binance Kayıt Ol

Muhabbit

BLOCKCHAIN

Stablecoin Piyasa Değeri, Son 18 Ayda Geriledi

Clock
Paylaş
Stablecoin Piyasa Değeri, Son 18 Ayda Geriledi

Son 18 ay, birçok stablecoin için oldukça zorlu bir dönemdi. Terraform ve stablecoin UST’nin çöküşü gibi olaylar, stablecoin’lerin tüm piyasa değerini %35’e varan bir düşüşle sonuçlandırdı.

DeFiLlama verilerine göre, geçtiğimiz yılın mayıs ayında stablecoin piyasa değeri 189 milyar dolar gibi bir rakama ulaşmışken, şu an itibarıyla bu rakam 124 milyar dolara kadar gerilemiş durumda. Ayrıca, stablecoin piyasası oldukça yoğunlaşmış durumda ve sadece birkaç varlık (USDT, USDC, DAI, TUSD ve BUSD), tüm piyasa kapitalizasyonunun %95’inden fazlasını oluşturuyor.

728×90 muhabbit - Stablecoin Piyasa Değeri, Son 18 Ayda Geriledi300x250 muhabbit - Stablecoin Piyasa Değeri, Son 18 Ayda Geriledi

Stablecoin güvenliğine odaklanan Bluechip isimli kar amacı gütmeyen bir kuruluşun kurucu ortağı olan Vaidya Pallasena, bu düşüşün pek çok nedeni olduğunu söyledi. Özellikle perakende katılımın azalması ve günlük işlem hacminin ortalama olarak 50 milyar dolara düşmesi, bu düşüşün ana etmenlerinden biri olarak öne çıkıyor.

Pallasena, Decrypt’e yaptığı açıklamada, ABD hazine getirilerinin artmaya başlaması ve kripto para piyasasında önemli bir dalgalanmanın olmamasının, stablecoin tutmanın maliyetini artırdığını belirtiyor. Ancak, trendin tersine döneceğini beklediğini söyleyen Pallasena, kripto para ticaretine olan ilginin yeniden canlanması ve kripto para yanlısı bir düzenleyici ortamın durumu değiştirebileceğini söyledi.

Castle Island Ventures’ın ortağı Nic Carter ise, düşüşün temel nedenini, geleneksel finans araçlarının kripto paraların kazandırdığı faiz veya getirilerden fazla olması olarak açıkladı. Carter, bu değişikliğin 2022’de gerçekleştiğini ve bu nedenle stablecoin satışlarının devam ettiğini belirtti.

USDT-USDC eşitsizliğinin nedeni

Özellikle USDT, son dönemde değer kaybına rağmen en dirençli stablecoin olarak öne çıkıyor. USDT, tüm stablecoin piyasasının büyük bir bölümünü oluşturuyor ve toplam işlem hacminin %67’sini temsil ediyor. Ancak USDT’nin direnç gösterdiği dönemde USDC için benzer yorumlar yapmak oldukça zor. USDC, son birkaç yılın en düşük seviyelerine geriledi.

Singapur’daki Token2049 etkinliğinde konuşan Nic Carter, on-shore ve off-shore stablecoin’ler arasındaki farktan da bahsetti. “ABD’li düzenleyicilerin düşmanlığı ve stablecoin piyasasını bastırma arzuları, ABD’ye özgü stablecoin’lerin (USDC gibi) pazar payını hızla düşmeye itti.” dedi.

Sosyal medya hesaplarımızdan bize katılabilir, son blockchain gelişmelerinden anlık ve hızlı haberdar olabilirsiniz: https://linktr.ee/muhabbitcom

Daha Fazla Kripto Para Haberleri İçin: Kripto Para Haberleri

Daha fazla Borsa Haberleri için: Borsa Haberleri

Paylaş

İlgili Başlıklar

Bu sayfada yer alan ilgili başlıkların kısayol başlıklar ve ilgili sayfalar