Huobi Bitcoin Son Fiyatı
BTC $62468
5.05%
Huobi Ethereum Son Fiyatı
ETH $3321.89
4.60%
Huobi Avalanche Son Fiyatı
AVAX $27.01
4.04%
BNB Token Son Fiyatı
BNB $552.4
3.31%
Binance Kayıt Ol

Muhabbit

ÖNE ÇIKAN

Stablecoinler Rekor Kırıyor! Tether’in Yeni Basım Yöntemi!

Uluslararası piyasalarda yaşanan düşüşten sonra kripto paralarda da görülen çılgın düşüş ile birlikte neredeyse hiçbir yer, hiçbir enstrüman güvenli görünmüyor.

Clock
Paylaş
Stablecoinler Rekor Kırıyor! Tether’in Yeni Basım Yöntemi!

Uluslararası piyasalarda yaşanan düşüşten sonra kripto paralarda da görülen çılgın düşüş ile birlikte neredeyse hiçbir yer, hiçbir enstrüman güvenli görünmüyor. Yaşanan düşüş ile birlikte kripto para market değeri de ciddi bir düşüş yaşadı. 154 milyar $ seviyelerine gerileyen market değerinin 98 milyar $’lık kısmını ise Bitcoin (BTC) oluşturmakta.

728×90 muhabbit - Stablecoinler Rekor Kırıyor! Tether'in Yeni Basım Yöntemi!300x250 muhabbit - Stablecoinler Rekor Kırıyor! Tether'in Yeni Basım Yöntemi!

Fakat bu olanlar bir yana kripto para piyasalarında hiç değer kaybetmemiş aksine büyümüş kripto para birimleri bulunmakta.

Yaşanan çöküşün tam ortasında “stablecoin“ler ise çok iyi bir performans gösterdi. Hatta stablecoinler market değerlerini ciddi derecede arttırdılar. Stablecoin ailesinin en büyük üyesi Tether (USDT) ise tam düyük satış dalgasının yaşandığı dönemde market değerini 5 milyar $ seviyesinin üzerine çıkarmayı başardı.

Tether ve Bitfinex CTO’su Paolo Ardoino, Tether’ın 5 milyar $ seviyesini geçmesini, önemli bir barajın aşılması olarak gördüğünü belirtti.

Bildiğiniz üzere Tether, (USDT) Bitcoin’den daha fazla işlem hacmine sahip olan tek kripto para birimi. Yani kripto piyasasının hacim lideri, Tether (USDT).

Hatta düşüş sırasında Tether’a öyle büyük bir talep oldu ki, dolara endeksli bir kripto para dolar 6.30 TRY seviyelerinde iken bazı borsalarda 6.70-6.80 TRY seviyelerinden alıcı buluyordu. Yani aslında değeri 1 $ olan Tether, kriz ortamında 1 $’dan daha yüksek seviyelerden alıcı buluyordu.

Hatta bir kısım analist Ethereum (ETH) ağındaki yoğunluğun, bekleyen Tether (USDT) transferleri sebebiyle oluştuğunu söylemekte. Bildiğiniz üzere düşüşün yaşandığı saatlerde ve sonrasında Ethereum ağında büyük bir trafik oluşmuştu. Birçok yatırımcı transferlerini zamanında gerçekleştiremediğinden dolayı alım ve satım işlemlerini istedikleri zamanda gerçekleştirememişti.

Tether’ın Yeni Para Basma Yöntemi

Tether son dönemde para basma yönteminde bir değişikliğe de gitti. Önceki dönemde gelen talep üzerine Tether, talep edilen miktar kadar USDT’yi basıp talep eden kişiye teslim ediyordu. Fakat düşüş döneminden bir süre önce başlayan yeni bir basım hareketi ortaya çıktı.

Tether, 60,000,000 USDT’yi önceden basıp market değerine dahil etmemeye başladı. Whale Alert’ün her 60 milyonluk Tether basımını tweetlemesi ile markete para gireceği görüşü oluşup “pump” sesleri yükselirken, Paolo Ardoino’dan bunun gelecek talepleri karşılamak adına önceden basılıp Tether hazinesinde bekletilen fakat market değerine eklenmeyen birimler olduğu açıklaması geliyordu.

Kimileri bu durumu Tether’ın yeni “scam”i olarak tanımlamakta. Önceden basılan “mint edilen” Tether’lar hakkında ne düşünüyorsunuz?

Diğer Stablecoinler

Yaşanılan düşüş ortamında diğer stablecoinler de iyi performans göstermiş durumda. Circle’ın stablecoini olan USDCoin, (USDC) bu dönemde market değerini arttırmayı başaran stablecoinlerden. Değerini 461 milyon $ seviyelerinden 491 milyon $ seviyelerine çıkarmayı başaran kirpto para birimi de iyi bir performans göstermiş.

Fakat aynı yükseliş diğer stablecoin projelerinde görülmemiş. Yaşanan harekette TrueUSD (TUSD) ve Binance USD (BUSD) market değerlerini düşürmüş görünüyor.

Aynı şekilde bir diğer stablecoin Dai’nin (DAI) market değeri de, Ethereum’un (ETH) düşüşü sebebiyle büyük kayıp vermiş durumda. Düşüş öncesinde 120 milyon $ seviyelerinde bir market değerine sahip olan Dai, şimdilerde ise 98 milyon $’a kadar düşüş göstermiş durumda.

Yaşanan düşüşlerde stablecoinler ciddi anlamda değere binmekte. Fakat Tether ve USDC haricinde diğer kripto paralar bu düşüşte market değerlerine bir katkıda bulunamamış görünüyor. Tether ve USDC üzerinde piyasaya yeni para girişi göze çarparken, diğer stablecoinler üzerinden bir para çıkışı oluştuğu net bir şekilde gözükmekte.

Paylaş

İlgili Başlıklar

Bu sayfada yer alan ilgili başlıkların kısayol başlıklar ve ilgili sayfalar