Huobi Bitcoin Son Fiyatı
BTC $59931.98
2.31%
Huobi Ethereum Son Fiyatı
ETH $3193.98
0.91%
Huobi Avalanche Son Fiyatı
AVAX $25.7
-0.27%
BNB Token Son Fiyatı
BNB $537
1.34%
Binance Kayıt Ol

Muhabbit

DEFI

Stableswap Platformu Platypus, Factory Pool İle Kullanıcılarının Karşısına Çıkıyor!

24 Mayıs tarihinde devreye girecek olan havuzda üç adet token listelenecek.

Clock
Paylaş
Stableswap Platformu Platypus, Factory Pool İle Kullanıcılarının Karşısına Çıkıyor!

Avalanche ağı üzerinde geliştirilen bir “stableswap” platformu olan Platypus, “Factory Pool” adını verdiği yeni havuzunu duyurdu. 24 Mayıs tarihinde devreye girecek olan havuzda $H2O, $MONEY ve $TSD olmak üzere üç adet token listelenecek.

728×90 muhabbit - Stableswap Platformu Platypus, Factory Pool İle Kullanıcılarının Karşısına Çıkıyor!300x250 muhabbit - Stableswap Platformu Platypus, Factory Pool İle Kullanıcılarının Karşısına Çıkıyor!

Peki Nedir Bu Factory Pool?

Hatırlanacağı üzere platform, geçtiğimiz ay, zamana göre test edilmiş stablecoinleri daha riskli olanlardan ayırmak için Alternatif Havuz‘u başlatmıştı. Normalde her stablecoinin kendine has bazı riskleri bulunur. İşte Platypus, bunlara yönelik oluşan riskleri yönetirken kullanıcılara daha fazla seçenek ve fırsat getirmenin bir yolu olarak kategorizasyon sistemi getirdiğini belirtiyor. Bu kapsamda da platformun farklı havuzları bulunuyor. Bunlar:

Ana Havuz: Yerleşik ve zaman içinde test edilmiş stablecoinler

Alternatif Havuz: Daha yeni ve nispeten riskli stablecoinler

Factory Havuz: Maksimum riskli stablecoinler

platypus4 1159x600 - Stableswap Platformu Platypus, Factory Pool İle Kullanıcılarının Karşısına Çıkıyor!

Factory Pool’un Farkı

Factory Havuzunu diğerlerinden ayıran birkaç detay bulunuyor. Örneğin bu havuz bir yükseltme seçeneğine sahip olmayacak. Faiz sadece temel havuzdan kazanılacak.

Bunun yanında Alternatif Havuz gibi, Factory Havuzundaki tüm stablecoinler USDC ile eşleştirilecek. Ancak buradaki detay ise diğer havuzlardan farklı olarak Factory Havuzunda fiyat oracle’ı bulunmayacak.

Ayrıca Factory Havuzundaki üç protokolün tümünün de ilgili havuzlarına teşvik ödülleri sağlayacağı belirtiliyor.  

Factory Havuzu devreye girdikten sonra, düzeltilmiş emisyon piyasa ağırlıklarının da aşağıdaki şekilde olacağı belirtiliyor:

platypus1 1123x600 - Stableswap Platformu Platypus, Factory Pool İle Kullanıcılarının Karşısına Çıkıyor!
platypus2 1126x600 - Stableswap Platformu Platypus, Factory Pool İle Kullanıcılarının Karşısına Çıkıyor!
platypus3 1200x501 - Stableswap Platformu Platypus, Factory Pool İle Kullanıcılarının Karşısına Çıkıyor!

Platypus Faiz Oranı Modeli

Sürekli geliştirmeye odaklanan Platypus, geçtiğimiz günlerde “Faiz Oranı Modeli” ismini verdiği yeni bir sistemin uygulamasına geçeceğini duyurmuştu.

Platform tarafından başlatılan bu yeni girişim yani, havuzları yeniden dengelemek için faiz oranlarını kullanmak, DeFi’da türünün ilk örneği olarak gösteriliyor. Faiz Oranı Modeli, Platypus kullanıcılarının stake edilen varlıklarından daha fazla kazanmaları için yeni fırsatlar sunuyor. Halborn Denetleme Merkezi tarafından denetlenen bu yeni modelin, likidite madenciliği teşvikleri yoluyla likidite havuzlarının yeniden dengelenmesini otomatikleştireceği belirtiliyor.

Platypus Hakkında

Platypus, varlık sınırları arasındaki alışverişi kolaylaştırmayı amaçlayan derin bir likiditeye sahip, baskın bir StableSwap olmakta. Üç önemli kritere sahip olan StableSwap, açık kaynaklı ve tek-taraflı (single-sided) olmaktadır. Mevzu bahis üç önemli kriter ise düşük slipaj, yüksek ölçeklenebilirlik ve tabii ki çok daha iyi bir kullanıcı deneyimi yaşatmak olmakta.

Ethereum fork’u görmekten usanan Avalanche DeFi OG, ölçeklenebilirlik gibi sorunların üstesinden gelinebilmesi için farklı bir yol denemeyi istediklerini ifade etti. Bu da onları StableSwap gibi bir yeniliğe yönlendirdi.

Sadece stable varlıklar için değil birden fazla “köprü” arasındaki likidite problemlerini çözmek için de StableSwap’in önemli bir yapı taşı olduğu düşünülmekte.

İlginizi çekebilir: Platypus’ta Nasıl Stake Edilir?

Daha fazla Blockchain Haberleri için: Blockchain Haberleri

Gelişmelerden ve son dakikalardan haberdar olmak, kripto para dünyasında aktif bir yer edinmek istiyorsanız Telegram kanalımıza bekliyoruz.

Bu içerik sponsorludur.

Paylaş

İlgili Başlıklar

Bu sayfada yer alan ilgili başlıkların kısayol başlıklar ve ilgili sayfalar