Huobi Bitcoin Son Fiyatı
BTC $66612.42
3.56%
Huobi Ethereum Son Fiyatı
ETH $3495.2
1.88%
Huobi Avalanche Son Fiyatı
AVAX $28.26
3.59%
BNB Token Son Fiyatı
BNB $591
3.18%
Binance Kayıt Ol

Muhabbit

BLOCKCHAIN

Stepn: Yürüyerek Para Kazan!

GameFi sektöründe yeni bir oyna kazan oyunu olan, aynı zamanda sağlık ve fitness uygulaması olarak bilinen Stepn nedir?

Clock
Paylaş
Stepn: Yürüyerek Para Kazan!

GameFi sektöründe yeni bir oyna kazan oyunu olan, aynı zamanda sağlık ve fitness uygulaması olarak bilinen Stepn (GMT), kısa sürede birçok kullanıcının tercih ettiği bir blok zinciri uygulaması oldu. GameFi sektörüne yeni bir soluk getiren Stepn’nin piyasa değeri 2 milyar doları geçti.

728×90 muhabbit - Stepn: Yürüyerek Para Kazan!300x250 muhabbit - Stepn: Yürüyerek Para Kazan!

Stepn Nedir?

2021 yılında Jerry Huang ve Yawn Rong, Stepn’in ana şirketi olan Find Satoshi Lab’ı kurdu. İkili, değeri sürekli artan Axie Infinity gibi oyna kazan konseptine sahip olan oyunları eleştirmişti.

Avustralyalı ikili, 2020 yılında ülkelerinde çıkan orman yangınlarından bıkmıştı. Dünyanın ve insanların daha sağlıklı yaşam biçimleri benimsenmesi gerektiğini düşünen ikili, sağlıklı yaşam tarzı ve karbon nötrlüğünü teşvik etmek için “hareketle kazan” terimini GameFi sektörüne getirdi.

Eylül 2021’deki bir işe alım sürecinin ardından Stepn ekibi, Solana Ignition Hackathon etkinliğinde dördüncü sırada yer aldı. Yatırımcıların ilgisini çeken Stepn, Aralık 2021’de halka açık bir beta testi yayımladı.

Günden güne büyümeye devam eden Stepn, 2022’nin ilk çeyreğinde önemli kazanımlar elde etti. Stepn’in spor ayakkabı NFT’lerinin satışları ilk çeyrekte 26,8 milyon dolardan fazla gelir sağladı. Bununla birlikte birçok kişi, Stepn uygulamasını indirerek, oyunu oynamaya başladı.

Screenshot 2022 04 06 at 10.52.24 1200x234 - Stepn: Yürüyerek Para Kazan!
Artan Stepn hesaplarının grafiği – Kaynak: Dune Analytics

Stepn uygulaması Google Play Store’da 100.000’den fazla kez indirildi ve uygulama 5 üzerinden 4 puan aldığını gözlemleyebiliyoruz. App Store’a baktığımızda ise Stepn, sağlık ve fitness tablosunda 27. sırada yer alıyor.

Hareket Ederek Para Kazanmak!

Bizi evden çıkaran ilk uygulamanın Stepn olmadığını söyleyebiliriz. 2016 yılında Pokemon GO, dünya çapından herkesin oynadığı bir oyuna dönüşmüştü. Farklı pokemonlara sahip olmak isteyen kullanıcılar, dışarı çıkıp sokaklarda pokemon aradı. İnsanların konum tabanlı oynadığı ilk oyun Pokemon GO olabilir.

Stepn, profesyonel bir web ve mobil uygulama geliştirici ekibine sahiptir. Stepn’in, sahip olduğu geliştirici ekip ve projeyi destekleyen birçok önemli isim sayesinde hareketle kazan konseptini başka bir noktaya taşıdığını söyleyebiliriz.

Amerikan şirketi Sequoia ve Folius Ventures of Hong Kong’un desteğinden Adidas Başkan Yardımcısı Scott Dunlap’ın da dahil olduğu birçok kişi ve kurum destek verenler arasında bulunuyor.

Spor ve fitness sektörü hayatımıza pandemi süreçlerinin girmesiyle birlikte daha büyük bir önem kazandı. Çoğu insan, evlerinde sağlıksız diyebileceğimiz zamanlar geçirdi. Bunu düzeltmek isteyen çoğu kişi, kısıtlamaların kalkmasıyla birlikte spor salonlarına yöneldi.

NFT ve kripto paralar da pandemi sürecinde çok fazla ilgi ve değer gören sektörler arasındaydı. İki büyüyen sektörü birleştiren Stepn, insanların hareket ederek para kazanmasını sağlıyor.

Ancak bu durum kulağa cazip gelse de, NFT’leri ve kripto para cüzdanlarını yönetmek herkesin anında yapabileceği bir iş değil. Hareket ederek token kazanmak isteyen kullanıcıların, en azından NFT’lerin, kripto paraların ve cüzdanların ne olduğunu, nasıl işlemler yapıldığını bilmesi gerekiyor.

Bu sorunların farkında olduğunu söyleyen Currency.com yetkilisi Shiti Manghani, konu hakkında şunları söyledi:

“Gece gündüz düşünüyoruz. Günlük bir milyon aktif kullanıcıya ulaşmak istiyoruz. Bugün geldiğimiz noktaya bakılırsa bunu başarmanın zor olacağını düşünmüyorum. Kullanıcı arayüzlerimizin, kullanıcı dostu olduğuna inanıyorum. İşlem yapan kullanıcılar, rahatlıkla alışabiliyor.”

Hareketle Kazan Felsefesi

Web3 ve blok zinciri teknolojisini kullanan, oyun platformu olan LEAP’ın CEO’su Omri Lachman, konu hakkında görüşlerini paylaştı:

“Nefes almak veya su içmek için teşvik edilmiyoruz. Bu yüzden temel faaliyetleri gerçekleştiren insanların ödüllendirilmesi gerektiğini düşünmüyorum. Ancak insanları daha iyi yaşamaya veya daha sağlıklı olmaya teşvik etmenin iyi bir şey olduğunu söyleyebilirim.

Ancak daha zor işlere daha büyük motivasyonlar gerekmez mi? Bu durum biraz karışık. Mükemmel olmasa da kazanmak için harekete geçilmesinin ve spora olan ilginin artmasının, gerçekten iyi bir şey olduğunu söyleyebilirim.

Stepn Uygulamasında Ayakkabı Fiyatları

29 Nisan 2022 tarihine göre bir Sneaker NFT’nin en düşük (floor) fiyatı 17.55 SOL. Sneaker NFT’si almak isteyen kullanıcıların yaklaşık 1750 $ harcaması gerekiyor.

Ekran Resmi 2022 04 29 11.32.37 1200x399 - Stepn: Yürüyerek Para Kazan!
Stepn Sneakers Floor Fiyat Grafiği

Bu ayakkabılar kullanıcılara çok pahalı gelebilir. Hem de gerçek hayatta giyilemeyecek bir ayakkabı için yüksek bir fiyat olduğunu söyleyebiliriz. Ancak Prada ayakkabılar size pasif getiri sağlamazken NFT ayakkabılar bunu sağlayabiliyor.

Stepn Nasıl Çalışır?

Stepn’den en iyi şekilde yararlanmanın ilk yolu, uygulama içi cüzdan aracılığıyla sneakers NFT mint etmektir. Ayakkabı üzerinden ayakkabı üretmek mümkün ancak bir NFT sneaker üzerinden ne kadar çok ayakkabı üretilirse üretme maliyeti artıyor. Bu yüzden bir sneaker üzerinden ayakkabı üretmek bir noktadan sonra çok maliyetli hale geliyor.

İkinci bir seçenek olarak kullanıcılar, bir sneakers NFT kiralayabilir ve ödülleri NFT sahibiyle paylaşabilir.

Ayakkabılar; verimlilik, konfor ve dayanıklılık dahil olmak üzere çeşitli özelliklere sahiptir. Bu özelliklere göre ayakkabının getirisi veya kat edeceğiniz mesafe değişebiliyor. Kullanıcıların genelde en dikkat ettiği özellik verimliliktir. Verimliliği yüksek olan ayakkabılar daha çok getiri imkanı sağlıyor.

Bununla birlikte birçok kullanıcı, “çok koşarım, çok kazanırım” mantığıyla oyuna hızlı bir giriş yapmak isteyebilir. Ancak NFT sneaker’ların sahip olduğu enerji, gün içinde yapılan kısa bir yürüyüşte bitebiliyor. Yeni bir yürüyüş yapmak isteyen kullanıcılar, ertesi günü beklemek zorunda kalıyor.

Seçimini koşmaktan yana kullanan kullanıcılar, “sneakers runner” model seçerek daha fazla kazanç sağlayabiliyor. Yürümeyi tercih eden kullanıcılar ise “sneakers walker” modelini seçiyor. Sneakersların seviyeleri de kullanıldıkça artıyor. Bu şekilde seviye arttıkça ayakkabınız farklı özellikler kazanabiliyor ve getirinizi artırabiliyorsunuz. Oyunun kendi içinde büyük ve biraz karışık bir ekonomiye sahip olduğunu söyleyebiliriz.

Screenshot 2022 04 06 at 12.04.01 920x600 - Stepn: Yürüyerek Para Kazan!
Spor ayakkabı NFT arayüzünün ekran görüntüsü – Kaynak: stepn.com

Stepn Tokenomik

Stepn kripto para ekonomik modeli iki tokena dayanıyor. Green Satoshi Token (GST), uygulama içi özellikler satın almak ve kullanıcıların ödül olarak kazandığı token olarak biliniyor. GST’nin sınırsız arzı vardır, ancak bir ayakkabı mint edildiğinde, onarıldığında veya yükseltildiğinde GST tokenlar yakılır.

GSTUSDT 2022 04 29 12 20 58 1056x600 - Stepn: Yürüyerek Para Kazan!
GST Token Günlük Mum Grafiği

Altı milyar adet arza sahip olan Green Metaverse Token (GMT), Stepn yatırımcıları için birincil varlık olmaktadır. 29 Nisan 2022 tarihine göre Solana üzerinde olan GMT tokenın değeri 3,55 $’dır.

GMTUSDT 2022 04 29 11 36 48 1056x600 - Stepn: Yürüyerek Para Kazan!
GMT Token Günlük Mum Grafiği
  • Uygulama içi ödüllere %30
  • Hazineye ayrılan %30
  • Özel satışlar için ayrılan %16,3
  • Takım için ayrılan %14,2
  • Binance launchpad için %7
  • Danışmanlara verilen %2,5

GMT Token Ne İçin Kullanılır?

GMT token Stepn’nin yönetişim tokenıdır. Token sahipleri, oylama turlarına katılmak için GMT tokenlarını stake edebilirler. Geçtiğimiz günlerde token sahipleri, nötr karbon programına fayda sağlamak için tokenların bir kısmını bağışladı. Bu karar da token sahiplerinin oy kullanmasıyla birlikte alındı.

Stepn, ödül olarak kullanıcılara GST token veriyor. Ancak 30. seviyede olan NFT sneakerlar, kullanıcılara GMT ödülü kazandırabiliyor.

Popüler NFT projelerinde olduğu gibi GMT tokenın da şu sıralar oldukça yüksek bir işlem hacmine sahip olduğunu söyleyebiliriz. Stepn’in popülerliği devam ettikçe hacmi de sürekli olarak artabilir. Axie Infinity’de de olaylar benzer bir şekilde gelişmişti.

Uygulamaya olan yoğun ilgiden dolayı emisyonun çok artmaması için Stepn, yeni kullanıcı sayısını kontrol altında tutmak istiyor. Bu yüzden Stepn, her gün 1000 adet aktivasyon kodu dağıtıyor. Bu şekilde büyüme hızını kontrol altında tutabiliyor. Aktivasyon kodları, Stepn’nin Telegram ve Discord kanallarında paylaşılıyor.

Daha fazla Nedir içeriği için: Nedir

Gelişmelerden ve son dakikalardan haberdar olmak, kripto para dünyasında aktif bir yer edinmek istiyorsanız Telegram kanalımıza bekliyoruz

Paylaş

İlgili Başlıklar

Bu sayfada yer alan ilgili başlıkların kısayol başlıklar ve ilgili sayfalar