Huobi Bitcoin Son Fiyatı
BTC $69734.01
-0.52%
Huobi Ethereum Son Fiyatı
ETH $3829
2.34%
Huobi Avalanche Son Fiyatı
AVAX $40.02
-2.22%
BNB Token Son Fiyatı
BNB $612.8
-1.86%
Binance Kayıt Ol

Muhabbit

NEDİR

Stop Loss Nedir? 10 Maddede Stop Loss!

Merhaba sevgili Muhabbit okuyucuları, bugünkü “Nedir?” serimizde “Stop Loss nedir, ne işe yarar?” sorularına Crypto Tourist’in 10 maddelik yazısı ile cevap alacağız.

Clock
Paylaş
Stop Loss Nedir? 10 Maddede Stop Loss!

Merhaba sevgili Muhabbit okuyucuları, bugünkü “Nedir?” serimizde “Stop Loss nedir, ne işe yarar?” sorularına CrypTourist’in 10 maddelik yazısı ile cevap alacağız.

728×90 muhabbit - Stop Loss Nedir? 10 Maddede Stop Loss!300x250 muhabbit - Stop Loss Nedir? 10 Maddede Stop Loss!

STOP LOSS Nedir? 

Borsada menkul kıymet, coin veya hisselerin belirli bir fiyata ulaşınca satılmaları için verilen talimata zarar durdurma emri denir. Zarar durdurma emirlerinin amacı, yatırımcıların herhangi bir hisse üzerinden para kaybetmelerini mümkün olduğunca engellemek, yani muhtemel bir zararı en alt düzeye indirmektir. 

STOP LOSS neden önemlidir?  

STOP LOSS kullanarak işlem yapmanın faydaları nelerdir?  

STOP LOSS kullanmadan yapılan işlemlerin riski nelerdir? 

Bu soruların cevaplarını 10 madde ile açıklamaya çalışalım: 

1- Stop Loss sayesinde bir işlemden hangi fiyat seviyesinde çıkış yapacağınızı belirleyerek işleme girmiş olduğunuz varlık kaybetme miktarınızın riskinizi belirlemiş olursunuz. Unutmayın ki kazanmanın ilk kuralı elinizdekini kaybetmemektir. 

image - Stop Loss Nedir? 10 Maddede Stop Loss!

2- Stop Loss işlem büyüklüğünüzü belirlemenize yardımcı olur. Beklediğiniz yönün aksine bir hareket olduğunda hangi fiyattan işleminizi durduracağınızı bilmek, açacağınız işlemin boyutunu ve olası zararınızın (risk) boyutunu belirlemenizde yardımcı olur. 

image 1 - Stop Loss Nedir? 10 Maddede Stop Loss!

3- Kazancınızın boyutunu veya fiyatın kâr hedef noktanıza gelip gelmeyeceğini kontrol edemeyebilirsiniz. Ancak zararınızın boyutunu stop loss fiyat seviyenizde çıkarak kontrol altında tutabilirsiniz. Kaybedilen miktarı geri kazanmak çok daha zordur. Örneğin %50 kaybettiğiniz bir işlemde bakiyenizin ana paranıza geri gelmesi için %100 kazanmanız gerekir. Bu oranlar için aşağıdaki tabloyu inceleyebilirsiniz. 

image 3 - Stop Loss Nedir? 10 Maddede Stop Loss!

4-Stop Loss ile yatırım stratejinizdeki yüksek kayıp olasılığını ortadan kaldırırsınız. Unutmayın ki dünyada sınırsız para ile işlem yapan kimse yoktur. Balinalar dahil. Bu yüzden kumar oynamıyorsanız veya havaya para atmak istemiyorsanız sınırlı olan paranızı korumalısınız.

image 2 - Stop Loss Nedir? 10 Maddede Stop Loss!

5- Stop Loss yeni fırsatları yakalayabilmeniz için sermayenizin boşa çıkmasını sağlar. Böylelikle göze almış olduğunuz riskiniz kadar kayıp yaşarsınız. Sermayeniz de boşa çıkacağından yeni fırsatları değerlendirme imkânınız olur. 

6- Zarar eden bir işlemden erken çıkarak zihinsel ve duygusal sermaye tasarrufu yapabilirsiniz. Unutmayın ki psikoloji borsanın en önemli unsurudur. 

image 5 - Stop Loss Nedir? 10 Maddede Stop Loss!

7- Risk/Ödül oranınızın risk bileşeni Stop Loss ve pozisyon büyüklüğünüz ile belirlenir. Stop Loss olmadan Risk/Ödül oranını belirleyemezsiniz. 

image 1 - Stop Loss Nedir? 10 Maddede Stop Loss!

8-Stop Loss, aşağı yönlü riskinizi belirli bir oranda sınırlar, bu da çok fazla stres olmanızı ve tek bir işlemde yıkılma/piyasayı terk etme/iflas etme riskinizi ortadan kaldırır. 

image 4 - Stop Loss Nedir? 10 Maddede Stop Loss!

9- Stop Loss, yatırımcının açmış olduğu işlemin yanlış olduğunu kabullenmesini zorlamanın bir yoludur. Bu sayede egosunu kontrol altında tutar ve yapılan yanlışı sonlandırır. Çoğu zaman yatırımcılar koşulsuz inanç ile bir coine bağlanırlar ve sonuç maalesef ki hüsran olur. 

10- Stop Loss kontrolünüz dışındaki market hareketlerinden sizi koruyacak olan en güvenilir araçtır. Ekran başında olamadığınız durumlarda marketin herhangi bir ters yönlü hareketinde, belirlemiş olduğunuz riskinize göre zararınızı sınırlandıracak olan tek araçtır.

image 2 - Stop Loss Nedir? 10 Maddede Stop Loss!

Kripto para dünyasında yeniyseniz ve terimleri öğrenmek istiyorsanız her gün yeni içeriklerle yenilediğimizNedir? serimize göz atmanızı tavsiye ediyoruz!

CrypTourist’e bu değerli yazıyı bizimle paylaştığı için teşekkür ederiz.

Paylaş

İlgili Başlıklar

Bu sayfada yer alan ilgili başlıkların kısayol başlıklar ve ilgili sayfalar