Huobi Bitcoin Son Fiyatı
BTC $63478.8
4.88%
Huobi Ethereum Son Fiyatı
ETH $3060.05
3.16%
Huobi Avalanche Son Fiyatı
AVAX $34.64
5.29%
BNB Token Son Fiyatı
BNB $548.6
4.96%
Binance Kayıt Ol

Muhabbit

BLOCKCHAIN

Suudi Arabistan Merkez Bankasından Blockchain Hamlesi

Suudi Arabistan Merkez Bankası, blockchain teknolojisi ile denemeler yapıyor.

Clock
Paylaş
Suudi Arabistan Merkez Bankasından Blockchain Hamlesi

Ülkenin merkez bankası olan Saudi Arabian Monetary Authority (SAMA), son günlerde yerel bankalara verilen likidite miktarının bir kısmını blockchain teknolojisi yardımı ile yaptığını açıkladı.

SAMA, geçtiğimiz hafta özel sektörü destekleme amacıyla yerel bankalara toplamda 50 milyar Suudi riyali (13.35 milyar$) kadar likidite desteği yapmaya karar verdi.

728×90 muhabbit - Suudi Arabistan Merkez Bankasından Blockchain Hamlesi300x250 muhabbit - Suudi Arabistan Merkez Bankasından Blockchain Hamlesi

SAMA, yapılan bu işlem için ortaya çıkmış olan yeni teknolojileri denemek ve keşfetmek amacıyla yaptığını belirtti. Küresel çapta merkez bankalarının eğilimlerini gözlemleyen SAMA, çok geç olmadan blockhain teknolojisini benimsemek istediklerini açıkladı. Ayrıca banka, bu teknolojiyi desteklemek isteyen öncülerden biri olduğunu ve bu hareketin Birleşik Krallık’ta başlayan FinTech sektörüne adapte olmak için atılmış bir adım olduğundan bahsetti. Durum ile ilgili spesifik detaylar ise hala belirsizliğini korumakta.

SAMA’nın yaptığı bu işlem, merkez bankasının yaptığı ilk blockchain işlemi değil. Geçtiğimiz sene Suudi Arabistan ve Birleşik Arap Emirlikleri’nde bulunan bankaların blockchain aracılığı ile havale yapmalarına yardımcı olmak amacıyla, BAE merkez bankası ile ortaklaşa bir dijital para birimi projesi başlatmıştı. SAMA’nın bir diğer blockchain işlemi ise, 2018 yılında RippleNet aracılığı ile ödeme altyapılarını geliştirmelerine yardımcı olmak için Ripple ile olan ortaklığı.

 

Paylaş

İlgili Başlıklar

Bu sayfada yer alan ilgili başlıkların kısayol başlıklar ve ilgili sayfalar