BİZİ TAKİP EDİN

BLOCKCHAIN

Symantec Sayesinde Fidye Yazılımcıları Bu Sefer Başaramadı!

Symantec’in yardımları sayesinde bir krizin eşiğinden dönüldü!

Yayın:

-

Bir siber güvenlik firması olan Symantec, WastedLocker adında bir fidye yazılım saldırısının, siber güvenlik şirketi tarafından erken bir uyarı ile birlikte zamanında engellendiğini açıkladı.

Siber güvenlik firması tarafından yayınlanan duyuruya göre, saldırıların arkasında kötü amaçlı yazılım grubu Evil Group var.  Duyuruda, yazılım grubunun hedef aldığı nokta olarak firmaların IT departmanları olduğu iddia ediliyor. Duyuruya göre grup WastedLocker yazılımını kullandı ve kurbanlarının ağ güvenliklerini ihlal etmeyi başardı. Neyse ki şirketler, Symantec tarafından zamanında uyarıldı ve yazılımın yayılması önlendi.

Çete Milyon Dolarlık Ödemeler Peşinde

Geçtiğimiz günlerde NCC Group’un bir uzantısı olan siber güvenlik firması Fox-IT tarafından yapılan bir araştırmada, bir süredir sessiz kalan Evil Group’un siber suç faaliyetlerine kaldığı yerden devam edebileceği hakkında uyarı yapılmıştı.

Çete, kurbanlarından Bitcoin ve diğer kripto para birimleri üzerinden milyon dolarlık fidye ödemeleri istemesiyle biliniyor.

Symantec’in Targeted Attack Cloud Analystics ekibi, WastedLocker saldırılarının ilk aşamalarını hızlıca tespit etti. Ekip ayrıca, geçtiğimiz zamanlarda yaşanan fidye yazılım saldırılarının gelişimini tespit edebilmek için makine öğrenimine güveniyor.

Açıklamalara göre, Evil Group saldırıda tam 31 şirketi gözüne kestirmişti. Bu firmalardan biri ise ABD merkezli uluslararası bir şirketti.

Bu Durumdan En Çok Etkilenen Sektör

Symantec hedeflenen kurbanlar hakkında pek fazla bilgi vermedi ancak siber güvenlik firmasının raporuna göre, çetenin hedef aldığı 5 kuruluş dolayısıyla imalat sektörü ciddi bir anlamda etkilenebilirdi.

Symantec’e göre, saldırganlar engellenememiş olsaydı, “başarıya ulaşmış bir saldırı ile birlikte, milyonlarca dolarlık hasara, kesinti süresine ve tedarik zincirleri üzerinde olası bir domino etkisi görülebilirdi.”

İddialara göre Evil Group’tan Igor Olegovich Turashev ve Maksim Viktorovich Yakubets’a yapılan suçlamalar neticesinde grup, faaliyetlerini Ocak 2020’ye kadar durdurmuştu.

Bildiğiniz üzere fidye yazılımlar corona virüs pandemisi dolayısıyla çok popüler. Geçtiğimiz günlerde Kanada hükümetinin Covid-19 takip uygulamasının fidye yazılımına kurban gittiği tespit edildi. Durumu açığa çıkaran ESET firması, suçluların GooglePlay üzerinden uygulamanın sahtesini yaparak fidye yazılımı kullandıklarını açıkladı. Neyse ki ESET, çok geçmeden kurbanlarını fidye yazılım sorunundan kurtardı.

Muhabbit.com ailesi olarak sizlere önerimiz, dijital ortamda attığınız her adıma dikkat etmeniz.

Yorum Yap

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ALTCOIN

Centre 100.000$’lık Ethereum Adresini Dondurdu!

Yayın:

-

USD Coin’in (USDC) geliştiricisi Centre, güvenlik güçlerinin talebine karşılık, 100.000$ tutan Ethereum adresini kara listeye aldı. Türünün ilk örneği olarak nitelendirilen olay, 16 Haziran 2020 tarihinde gerçekleşti.

Güvenlik güçlerinin bu isteğinin arkasındaki sebep henüz netleşmedi. Fakat Circle ve Coinbase tarafından kurulan Center Consortium yaşanan bu olayı doğrulayan bir açıklama yaptı.

Centre, güvenlik güçlerinden gelen bu talebe yanıt olarak, sözü geçen adresi kara listeye aldığını doğruluyor. Güvenlik güçlerinin bu talebi hakkında herhangi bir yorum yapmayacağız. Fakat Centre yargı yetkisine sahip mahkeme kararlarına uymakla yükümlüdür.

Bilinen Bir Hırsız

Circle sözcülerinden Josh Hawkins, kara liste olayına ilişkin herhangi bir ayrıntı vermeyeceğini söylemesine rağmen, adresin bir başka kripto para birimi hırsızlığına karışmış olma ihtimalini yalanlamıyor.

Farklı bir adresin üzerine yapılan yorum bölümünde, bir kullanıcı kara listeye alınmış adresin sahibinin kendilerinden başka tokenlar çaldığını iddia etti.

Merhaba kimliği belirsiz hırsız, gördüğüm kadarı ile  0xEeC84548aAd50A465963bB501e39160c58366692 kodlu bu ETH adresi ile yakın temas halindesiniz. Ayrıca cüzdanımdan 10.000 Loopring Coinbase çaldınız. Şimdi size bu parayı geri gönderme şansı tanıyorum. Zaten kişisel adresimi biliyorsun. Bunu yapmazsan, bilinen 2 adresinle beraber seni yargıya teslim edeceğim.

Geçtiğimiz hafta USDC, 1 milyar$’sık piyasa değerini egale etti ve Tether’in (USDT) ardından en büyük ikinci stablecoin haline geldi. Ve itibari para birimleri ile orantılı stablecoinler ile ilgilenen Twitter kullanıcıları, USDC’nin başına gelen şeyin, herhangi bir stablecoinin de başına gelebileceğini düşünüyor.

Bir başka Twitter kullanıcısı ise, Dai’nin (DAI) merkezi kontrol sorununu çözeceğinden bahsetti. Fakat DAI, USDC ve merkezi olarak kontrol edilen diğer dijital para birimleri tarafından desteklendiği için, bu tez çürütülmüş oldu.

Kalıcı Olarak Kurtarılamayabilir

Normalde Ethereum blockchaini üzerinde tutulan fonlar, adres sahipleri tarafından kontrol edilebilir. Fakat USDC kısmına bakacak olursak, yatırımcıların akıllı sözleşmeler yoluyla işlem yapabilmeleri kısıtlanabilir ve adres kara listeye alınabilir. Teknik olarak bu eylemin geri dönüştürülebilir olmasına rağmen, Circle, internet sitesinde kara listeye alınan adresleri “kalıcı olarak kurtarılamayabilir” ibaresi ile birlikte uyarıyor.

 

OKUMAYA DEVAM ET

BLOCKCHAIN

Ripple, Uygulamanın 19 Yeni Bölgeye Hizmetini Sağlayacak!

Geleneksel bankacılık devi Santander, Ripple ile anlaşarak uluslararası ödeme uygulaması One Pay FX’e 19 yeni bölge ekledi.

Yayın:

-

Geleneksel bankacılık devi Santander, Ripple ile anlaşarak uluslararası ödeme uygulaması One Pay FX'e 19 yeni bölge ekledi.

Geleneksel bankacılık devi Santander, Ripple ile anlaşarak uluslararası ödeme uygulaması One Pay FX’e 19 yeni bölge ekledi.

Ripple, geleneksel bankacılık devi Santander ile yaptığı ortaklık ile gündemde. Bugün (09.07.2020) Ripple tarafından yayınlanan bir açıklamaya göre Blockchain tabanlı bir ödeme kanalı olarak oluşturulan One Pay FX uygulamasında gelişmeler mevcut.

2018 yılında çalışmalarına başlanan One Pay FX, İngiltere, İspanya, Polonya ve Brezilya’da kullanılabiliyordu. Bugün Ripple’ın yaptığı açıklamayla beraber One Pay FX artık Amerika ve Şili gibi birçok ülkenin yer aldığı 19 bölgede kullanılabilecek.

One Pay FX CTO’su Ed Metzger;

“Müşterilerimiz uluslararası ödeme kanallarının olmasının daha iyi olabileceğini dile getirdi. Biz de onların isteklerine göre davranarak Blockchain’in işlemlerini daha hızlı, ucuz ve şeffaf hâle getirmek amacıyla Ripple ile ortaklık kurduk”

Ayrıca müşteri geri dönütlerinden farklı para birimlerinin birbirine çevrilmesi konusundaki sıkıntıların giderilmesini isteğini de aldıklarını belirtti. Ayrıca;

“Ripple, müşterilerimiz tarafından gündeme getirilen sorunları direkt ele almamıza yardımcı oluyor. Paranın varış zamanı belli olarak müşterilerimiz ister tatil rezervasyonlarını ister ticari ödemelerini rahatlıkla yapabiliyor. ”

Haber gelecek bilgiler ışığında güncellenecektir.

OKUMAYA DEVAM ET
PrimeXbt
Coinzo

Trend Haberler

Tüm hakları saklıdır. Copyright 2020 Muhabbit
Feragatname: Muhabbit'in içeriği, doğası gereği bilgi amaçlıdır ve yatırım tavsiyesi olarak yorumlanmamalıdır. Kripto para ticareti, satın alma veya satma yüksek riskli bir yatırım olarak kabul edilmelidir ve her okuyucunun herhangi bir karar vermeden önce kendi araştırmalarını yapması önerilir.