Huobi Bitcoin Son Fiyatı
BTC $51654.99
1.08%
Huobi Ethereum Son Fiyatı
ETH $3048
3.02%
Huobi Avalanche Son Fiyatı
AVAX $36.94
1.18%
BNB Token Son Fiyatı
BNB $384.6
1.05%
Binance Kayıt Ol

Muhabbit

BLOCKCHAIN

Tacikistan’dan CBDC Haberlerine Yalanlama Geldi!

Tacikistan Merkaz Bankası çıkan haberlerin yanlış olduğunu dile getirdi.

Clock
Paylaş
Tacikistan’dan CBDC Haberlerine Yalanlama Geldi!

Küresel olarak merkez bankası dijital para birimlerine (CBDC) olan ilgi son dönemlerde oldukça artış gösterdi. Ülkeler yaptıkları çalışmalar ile bu alanda yeni adımlar atmaya devam ediyor.

Son olarak çıkan haberlere bu ülkelerin arasında Tacikistan’ın da girdiği belirtildi. Hatta bu kapsamda Fantom Vakfı tarafından yapılan bir duyuruda, Tacikistan’ın en büyük bankalarından biri olan OJSC Orienbank ile ülke için hibrit bir CBDC platformu geliştirmek üzere anlaşma yapıldığı açıklandı.

Binance BannerBinance Banner

Vakıf  teklif edilen CBDC test çalışmalarını çeşitli denemelerin ardından Orienbank ve merkez bankası ile birlikte, ülke çapında bir dağıtım yapmayı hedefleyeceğini belirten açıklamalarda bulundu. Ayrıca, Fantom ve Orienbank’ın, Tacikistan’ın yerel para birimi olan Somonisi’nin dijital formu olan E-SOM için ticari ve perakende ödeme ağları oluşturmak üzere birlikte çalışacakları belirtildi. Bunun yanında vakıf, yeni CBDC ürününü, merkez bankasının reddettiği Tacikistan Merkez Bankası’nın korumalı alan düzenlemesi kapsamında ulusal olarak piyasaya süreceğini söyledi.

Ancak Tacikistan Merkez Bankası CBDC çıkaracakları ile ilgili çıkan son haberleri yalanladı ve yaptığı açıklamada şunları söyledi:

“Tacikistan Cumhuriyeti’nde Tacikistan Merkez Bankası aracılığıyla Merkezi Dijital Para Birimi Platformu’nun (CBDC) tanıtılmasına ilişkin bilgiler yanlış ve yanıltıcıdır. Bu nedenle Tacikistan Merkez Bankası Fantom Vakfı’na yanlış bilgilerin ifşasıyla ilgili bir uyarı göndermiştir. ”

Buna benzer olarak 2019’da çıkan haberlerde ise Rus haber ajansı Tass, bir Rus girişimi olan Universa’nın Tunus için CBDC üzerine bir ortaklığı olduğunu bildirmişti. Ancak merkez bankası daha sonra haberi yalanlamış ve yanlış olduğunu ilan etmişti. Bunun üzerine ise Universa bunun bir CBDC olduğunu iddia etmeyi reddetmiş ve böyle bir çalışmanın olmadığını belirtmişti. 

Daha fazla Blockchain Haberleri için: Blockchain Haberleri

Daha fazla CBDC Haberleri için: CBDC Haberleri

Gelişmelerden ve son dakikalardan haberdar olmak, kripto para dünyasında aktif bir yer edinmek istiyorsanız Telegram kanalımıza bekliyoruz.

Paylaş

İlgili Başlıklar

Bu sayfada yer alan ilgili başlıkların kısayol başlıklar ve ilgili sayfalar