Huobi Bitcoin Son Fiyatı
BTC $64298.84
-0.17%
Huobi Ethereum Son Fiyatı
ETH $3503.6
0.17%
Huobi Avalanche Son Fiyatı
AVAX $26.28
-5.13%
BNB Token Son Fiyatı
BNB $584
-0.19%
Binance Kayıt Ol

Muhabbit

BLOCKCHAIN

Tayland Kripto Paraları Vergilendireceğini Açıkladı!

Taylandlı yatırımcılar artık vergi ödeyecek!

Clock
Paylaş
Tayland Kripto Paraları Vergilendireceğini Açıkladı!

Tayland hükümeti, kripto para sektörü için yeni vergi dilimlerini yürürlüğe sokacağını açıkladı.

Yerel bir haber ajansı olan Bangkok Post’un perşembe günü bildirdiklerine göre, Tayland’da kripto para işlemlerinden elde edilen kazançlar artık %15‘lik kazanç vergisine tabi tutulacak.

728×90 muhabbit - Tayland Kripto Paraları Vergilendireceğini Açıkladı!300x250 muhabbit - Tayland Kripto Paraları Vergilendireceğini Açıkladı!

Tayland Gelir İdaresi, geçtiğimiz yıllarda popülerleşen kripto para piyasasını ciddi anlamda izlemeye başladığını açıklamıştı. Elde ettiğimiz bilgilere göre Tayland’ta ikamet eden kripto para yatırımcıları, elde ettiği kârın belirli bir kısmını vergi olarak devlete ödeyecek.

Tayland Maliye Bakanlığı Yatırımcıların Yasal Yükümlülüklerini Yerine Getirmesini Öneriyor!

Bununla birlikte ülkenin Maliye Bakanlığı, yatırımcılara yasal yükümlülükleri yerine getirmeleri için 2022 yılı için kripto paralardan elde ettikleri gelirleri hesaplamalarını ve beyan etmeleri gerektiğini söyledi.

Öte yandan, kripto para borsalarının yeni vergi yükümlülüklerinden muaf olduğu belirtilmekte.

Tayland’ın en büyük yerel borsalarından biri olan Zipmex Tayland’ın kurucu ortağı ve CEO’su Akalarp Yimwilai, kripto paraların vergilendirmesi için uygulanacak süreç ve kâr hesaplamaları hakkındaki endişelerini dile getirdi:

Vergi yöntemleri ve hesaplamaları kısa, net ve anlaşılır olmalıdır. Tanıdığım birçok insan vergi ödeme konusunda hemfikir fakat nasıl hesaplama yapacaklarını bilmiyorlar.

Yeni yasal mevzuat, Tayland hükümetinin kripto paralar ile ilgili düşündüğü yol haritasıyla uyumlu olarak görünüyor.

Daha öncelerde bildirilenlere göre Taylandlı finans otoriteleri, Mart 2018’den bu yana kripto paralar için %15 oranında bir vergi dilimini kendi aralarında tartışıyordu.

Bildiğiniz gibi geçtiğimiz günlerde Türkiye Cumhuriyeti de kripto paralar hakkında yasal bir mevzuat oluşturma adımı attığını belirtmişti. Sizce Türkiye’de yapılacak bu mevzuatın içeriği nasıl olacak?

Daha fazla Blockchain Haberleri için: Blockchain Haberleri

Gelişmelerden ve son dakikalardan haberdar olmak, kripto para dünyasında aktif bir yer edinmek istiyorsanız Telegram kanalımıza bekliyoruz.

Paylaş

İlgili Başlıklar

Bu sayfada yer alan ilgili başlıkların kısayol başlıklar ve ilgili sayfalar