Huobi Bitcoin Son Fiyatı
BTC $62968.85
-4.60%
Huobi Ethereum Son Fiyatı
ETH $3069.96
-4.88%
Huobi Avalanche Son Fiyatı
AVAX $34.29
-9.67%
BNB Token Son Fiyatı
BNB $539.1
-6.68%
Binance Kayıt Ol

Muhabbit

BLOCKCHAIN

Tayland Merkez Bankası, Ödeme İşlemlerindeki Dijitalleşme Hedeflerini Sanal Bankalar İle Gerçekleştirmek İstiyor!

Tayland Merkez Bankası, 2025 yılına kadar ilk sanal bankalara izin vereceğini duyurdu.

Clock
Paylaş
Tayland Merkez Bankası, Ödeme İşlemlerindeki Dijitalleşme Hedeflerini Sanal Bankalar İle Gerçekleştirmek İstiyor!

Tayland, rekabeti artırmak, kredilere erişimi kolaylaştırmak, işletmeler ve bireyler için maliyetleri azaltmak için ülkenin ilk dijital bankalarının 2025 yılında hizmet sunmasına izin verme planlarını açıkladı.

728×90 muhabbit - Tayland Merkez Bankası, Ödeme İşlemlerindeki Dijitalleşme Hedeflerini Sanal Bankalar İle Gerçekleştirmek İstiyor!300x250 muhabbit - Tayland Merkez Bankası, Ödeme İşlemlerindeki Dijitalleşme Hedeflerini Sanal Bankalar İle Gerçekleştirmek İstiyor!

Tayland Merkez Bankası, kısa süre önce yayımladığı Sanal Banka Lisanslama Çerçevesine İlişkin Danışma Belgesi’ne göre, sanal bankalar, finansal hizmet sağlayıcıları gibi faaliyet gösterebilecek. Banka tarafından atılan bu adımın ana hedefleri arasında, rekabeti artırmak ve Tayland’ın ekonomik büyümesine katkı sağlamak olduğu belirtildi.

Merkez Bankası, ilgili işlemler için 2024 yılına kadar şirketlere üç farklı lisans vereceğini belirtti. Ayrıca, sanal bankalara uygulanacak düzenleme ve denetim işlemlerinin geleneksel ticari bankalarla aynı kapsamda yer alacağı belirtildi. Lisans almak isteyen şirketlerin merkez bankası tarafından belirlenen bazı gereksinimleri karşılaması gerekecek. Bu konuya da değinen banka şu açıklamada bulundu:

“Sanal bankalar, sorumsuzca borç verme yoluyla dibe doğru bir yarış başlatmamalı. İlgili taraflara ayrıcalıklı muamelede bulunmamalı ve bir bütün olarak finansal istikrar, mevduat sahipleri ve tüketiciler için risk oluşturacak şekilde hakim piyasa konumunu kötüye kullanmamalıdır.”

Merkez bankasına göre sanal bankalar, finansal açıdan oluşabilecek risklere karşı detaylıca incelenecek ve ilk operasyon yıllarında “kısıtlı bir aşama” altında olacak. Bu konuda çalışmaları bulunan Tayland Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu, yatırımcı korumasını genişletmek üzere, kripto para kurallarını sıkılaştırma planlarını kısa süre önce duyurdu. Hatta kurum, kripto paralar ile ilgili yapılan reklamlar için katı yönergeler de hazırladı.

Tayland Blockchain Teknolojisine Odaklanıyor

Bilindiği üzere Tayland’da, e-ticaret, mobil ödemeler ve dijital para birimi gibi dijital finans servisleri hızlı bir şekilde büyüyor. Ayrıca, kripto paralar ile ilgili yapılan işlemler, Tayland genelinde hızlı bir talep artışı yaşıyor.

Bu kapsamda da ülke, blockchain teknolojisinin benimsenmesini desteklemek üzere çeşitli adımlar atmaya başladı. Hatta ülke son olarak kısa süre önce yaptığı açıklamada, Macaristan ile bir teknoloji iş birliği anlaşması imzaladığını duyurdu.

Tayland ve Macaristan Finans Sektorunde Blok Zincirini 1 1200x600 - Tayland Merkez Bankası, Ödeme İşlemlerindeki Dijitalleşme Hedeflerini Sanal Bankalar İle Gerçekleştirmek İstiyor!

Bunun yanında Tayland, geçtiğimiz yıl yaklaşık 10.000 kullanıcıyı hedefleyen bir CBDC pilot çalışması da dahil olmak üzere kripto paralar ile ilgili bir dizi gelişme duyurdu.

Tayland tarafından atılan bu adımların dayanağı olarak ülkenin kripto paralara olan düşkünlüğü gösterilebilir. Hatta analitik şirketi Chainalysis tarafından kısa süre önce yayımlanan bir rapora göre ülke, küresel kripto kabulü endeksinde sekizinci sırada yer alıyor.

Twitter’dan anlık ve hızlı haber akışı için: https://twitter.com/Muhabbitcom

Daha Fazla Kripto Para Haberleri İçin: Kripto Para Haberleri

Daha fazla Blockchain Haberleri için: Blockchain Haberleri

Gelişmelerden ve son dakikalardan haberdar olmak, kripto para dünyasında aktif bir yer edinmek istiyorsanız Telegram kanalımıza bekliyoruz

Paylaş

İlgili Başlıklar

Bu sayfada yer alan ilgili başlıkların kısayol başlıklar ve ilgili sayfalar