Huobi Bitcoin Son Fiyatı
BTC $53535.21
3.78%
Huobi Ethereum Son Fiyatı
ETH $3133.13
2.22%
Huobi Avalanche Son Fiyatı
AVAX $38.65
5.00%
BNB Token Son Fiyatı
BNB $395.9
2.46%
Binance Kayıt Ol

Muhabbit

BLOCKCHAIN

Tayland’daki Bir Parti Vatandaşlara 300 Dolarlık Kripto Para Sözü Verdi!

Seçim vaadi kazanmaya yetecek mi?

Clock
Paylaş
Tayland’daki Bir Parti Vatandaşlara 300 Dolarlık Kripto Para Sözü Verdi!

Tayland’da seçimler yaklaşırken Pheu Thai Partisi seçim vaadi olarak seçimi kazanması durumunda 16 yaş üstündeki tüm vatandaşlara 300 dolar değerinde kripto para vereceğini açıkladı.

7 Nisan 2023 Cuma günü parti yetkililerinin bir brifingde seçim vaadi olarak büyük miktarda kripto para vereceğini açıklaması ülke genelinde eleştirilere sebep oldu. Partinin lideri ve emlak kralı Srettha Thavisin, bu sayede ekonomik sıkıntı yaşayan ülkenin vatandaşlarını rahatlatmaya çalıştığını açıkladı. Ancak eleştirmenler ise bunu oy satın almak olarak yorumladı.

Binance BannerBinance Banner

Thavisin, 14 Mayıs 2023 tarihindeki seçimi kazanması durumunda 1 Ocak 2024 tarihinde 16 yaş üstü vatandaşlara içinde 300 dolarlık kripto para bulunan bir cüzdan vereceğini açıkladı. Vatandaşlar, bu cüzdanlar ile evlerinin 4 km çevresindeki tüm yerel dükkanlarda alışveriş yapabilecekler. 6 ay süre boyunca alışveriş için kullanılabilecek olan cüzdandaki kripto para bu süreç sonrasında nakde çevrilebilecek.

Thavisin, bu vaadin devlete yaklaşık olarak 500 milyar baht’a mal olacağını tahmin ettiğini açıkladı. Thavisin ayrıca konu hakkında şu açıklamalarda bulundu:

“Bu politika, ekonomiyi canlandırmaya ve topluluklardaki nakit akışlarını artırmaya yardımcı olacak ve bu da ekonominin topluluk seviyesinden ulusal seviyeye kadar dönüp tekrar gelişmesini sağlayacak.”

Söz verilen 300 dolar değerindeki 10.000 Tayland baht, ülkede büyük bir paraya denk geliyor. Örnek olarak bu para ile Bangkok’ta iyi bir apartmanda bir kaç aylığında daire kiralanabiliyor.

Eleştirmenler, ülkede 70 milyondan fazla nüfus olduğunu ve bu hareketin 15 milyar dolar değerinde bir maliyeti olacağını savunuyor. Ayrıca bu orandaki bir paranın nereden karşılanacağı konusu da endişeli bir şekilde çok merak ediliyor.

Kripto para vaadi benzerlerinde çok sorunlar yaşanmıştı

Tayland’daki seçim vaadinde para miktarının karşılandığı farz edilirse bir başka sorunda teknik açıdan karşılanabilir. Benzer bir airdrop yapan El Salvador’da bu konu hakkında birçok sorun yaşanmıştı.

2021 yılında El Salvador Başkanı Nayib Bukele, Bitcoin’i yerel para birimi yapmış ve Bitcoin’in benimsenmesi için 30 dolar değerinde Bitcoin’i devletin sunduğu Bitcoin cüzdanlarına yüklemişti. Bunun için sadece devletin dijital cüzdanlarına kayıt olma şartı istenmişti. Bukele, bu sayede vatandaşların dijital cüzdanlar ile Bitcoin kullanmaya alışacağını düşünmüştü. Ancak hesabına para yatan vatandaşların çoğu parayı tek seferde çekmişti.

Ayrıca, El Salvador’daki bazı dolandırıcılar bu dağıtımı bir fırsat olarak görerek 400.000 civarında sahte hesap açtı. Projenin ilk haftalarında yaşanan bu dolandırıcılıkla 12 milyon dolar değerinde Bitcoin’i dolandırıcılar almıştı ve Salvadorlu vatandaşların birçoğu bu ödülü hiçbir zaman alamadı.

Sosyal medya hesaplarımızdan bize katılabilir, son blockchain gelişmelerinden anlık ve hızlı haberdar olabilirsiniz: https://linktr.ee/muhabbitcom

Daha Fazla Kripto Para Haberleri İçin: Kripto Para Haberleri

Daha fazla Blockchain Haberleri için: Blockchain Haberleri

Paylaş

İlgili Başlıklar

Bu sayfada yer alan ilgili başlıkların kısayol başlıklar ve ilgili sayfalar