Huobi Bitcoin Son Fiyatı
BTC $66607.57
0.92%
Huobi Ethereum Son Fiyatı
ETH $3418.58
-0.35%
Huobi Avalanche Son Fiyatı
AVAX $29.21
-2.50%
BNB Token Son Fiyatı
BNB $584.5
0.22%
Binance Kayıt Ol

Muhabbit

BLOCKCHAIN

TBMM, Kripto Varlıklarla İlgili Yeni Yasayı Kabul Etti!

Clock
Paylaş
TBMM, Kripto Varlıklarla İlgili Yeni Yasayı Kabul Etti!

Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM), kripto varlıklarla ilgili düzenlemeleri içeren ve kamuoyunda “kripto kanun teklifi” olarak bilinen Sermaye Piyasası Kanunu’nda (SPK) Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi’ni yasalaştırdı.

Yasa, kripto varlıklarla ilgili düzenlemeleri ve SPK’dan izin zorunluluğunu içerirken, vergi konusunu kapsam dışında bırakıyor. Vergilendirme konusunun önümüzdeki dönemde netleşmesi bekleniyor.

728×90 muhabbit - TBMM, Kripto Varlıklarla İlgili Yeni Yasayı Kabul Etti!300x250 muhabbit - TBMM, Kripto Varlıklarla İlgili Yeni Yasayı Kabul Etti!

Temel Düzenlemeler ve İzin Zorunluluğu

Yeni yasa, kripto varlıklarla ilgili temel kavramları tanımlıyor. “Cüzdan”, “kripto varlık”, “kripto varlık hizmet sağlayıcı”, “kripto varlık saklama hizmeti”, “platform” ve “TÜBİTAK” gibi terimler açıklığa kavuşturuldu. Kripto varlık hizmet sağlayıcılarının kurulabilmesi ve faaliyete başlaması için Sermaye Piyasası Kurulu’ndan (SPK) izin almaları zorunlu hale getirildi.

Güvenlik ve Yönetim Gereksinimleri

Kripto varlık hizmet sağlayıcıları, güvenli yönetim için gerekli iç kontrol birimleri ve sistemlerini oluşturmakla yükümlü. TÜBİTAK’ın belirleyeceği kriterlere uygunluk, bir faaliyet şartı olarak belirlendi.

Teknik Standartlar ve Müşteri İlişkileri

Platformlarda işlem görecek kripto varlıklara ilişkin teknik standartların belirlenmesi için TÜBİTAK’tan görüş alınacak. Platformlar ile müşteri arasındaki ilişkiler ve müşterilerin kripto varlıklarını kendi cüzdanlarında tutma veya platformlarda işlem yapma seçenekleri düzenlendi.

Müşteri Varlıklarının Korunması

Kripto varlık hizmet sağlayıcılarının borçları nedeniyle müşterilerin kripto varlıklarına el konulamayacak, rehin edilemeyecek, iflas masasına dahil edilemeyecek ve üzerlerine ihtiyati tedbir konulamayacak.

Yatırım Danışmanlığı ve Reklam Düzenlemeleri

Yatırım danışmanlığı ve portföy yöneticiliği konusundaki ilke ve esasları SPK belirleyecek. Kripto varlık hizmet sağlayıcılarının reklam ve duyurularına ilişkin esaslar da SPK tarafından düzenlenecek.

İzinsiz Faaliyet ve Hapis Cezası

Kripto varlık hizmet sağlayıcılığı faaliyetini izinsiz olarak yürütenlere üç yıldan beş yıla kadar hapis cezası verilecek. Mevcut hizmet sağlayıcılar bir ay içinde kurula başvurmak zorunda, aksi takdirde üç ay içinde tasfiye edilmeleri gerekecek.

Kripto Para ATM’leri ve Diğer Düzenlemeler

Yasa, kripto para ATM’lerini yasaklıyor ve kripto varlık hizmet sağlayıcılarının Türkiye Sermaye Piyasaları Birliği’ne üye olmasını zorunlu kılıyor. Ayrıca, piyasa bozucu eylemler ve internet üzerinden yapılan yayınlarla ilgili olarak SPK’nın erişim engelleme yetkisi genişletiliyor.

Bu yasa, Türkiye’deki kripto varlık piyasasını daha düzenli ve güvenli hale getirmeyi amaçlıyor.

Paylaş

İlgili Başlıklar

Bu sayfada yer alan ilgili başlıkların kısayol başlıklar ve ilgili sayfalar