Huobi Bitcoin Son Fiyatı
BTC $59411.94
2.75%
Huobi Ethereum Son Fiyatı
ETH $3171.7
1.57%
Huobi Avalanche Son Fiyatı
AVAX $25.96
0.39%
BNB Token Son Fiyatı
BNB $534.7
0.07%
Binance Kayıt Ol

Muhabbit

ÖNE ÇIKAN

TCMB Başkanı 2021 Para Politikası Sunumunu Gerçekleştirdi! Önemli Mesajlar!

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası Başkanı Naci Ağbal, 2021 Para Politikası sunumunu gerçekleştirdi. Sunumda ekonomistlerin soruları cevaplandırıldı

Clock
Paylaş
TCMB Başkanı 2021 Para Politikası Sunumunu Gerçekleştirdi! Önemli Mesajlar!

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası Başkanı Naci Ağbal, 2021 Para Politikası sunumunu gerçekleştirdi. Sunumda ekonomistlerin soruları cevaplandırıldı. Online ortamda gerçekleşen sunumda 2021 yılına dair izlenecek yol ile ilgili önemli mesajlar verildi.

728×90 muhabbit - TCMB Başkanı 2021 Para Politikası Sunumunu Gerçekleştirdi! Önemli Mesajlar!300x250 muhabbit - TCMB Başkanı 2021 Para Politikası Sunumunu Gerçekleştirdi! Önemli Mesajlar!

Ağbal sunumda sıkı para politikası ve enflasyonlar mücadeleye vurgu yaptı. 2021 yılında enflasyon ile ilgili yukarı yönlü riskler sebebiyle para politikasında sıkı ve kararlı bir duruş zorunluluğuna vurgu yapan Ağbal, gerektiği takdirde politikaları daha da sıkılaştırabileceklerini açıkladı.

Fiyat istikrarının ekonomik istikrarın ön koşulu olduğunu vurgulayan TCMB Başkanı, merkez bankası olarak enflasyonu düşürmekte kararlı olduklarının altını çizdi.

Enflasyon tarafındaki artışın temel sebebinin döviz kuru olduğuna dikkat çekilen sunumda genel olarak para politikasında sıkılaşmaya yönelik yeni adımların atılacağının sinyali verildi.

2021 yılı sonu için yüzde 9,4 enflasyon hedefine ulaşma kararlılığı içindeyiz.

Naci Ağbal

Ağbal, 2020 yılında artan dolarizasyon ile ilgili de açıklamalarda bulundu.

Enflasyonun düşüşüyle ters dolarizasyonun başlayacağını düşünüyoruz.

Naci Ağbal

Sade ve Anlaşılabilir Para Politikası

Kurların serbest piyasa koşullarında arz ve talebe göre oluşacağını belirten Ağbal, döviz için arz ve talep gelişmelerini yakından takip edeceklerini sözlerine ekledi.

Aşırı dalgalanma olursa döviz piyasasına alış, satış yönlü müdahale olabilecek.

Naci Ağbal

Para Politikası ile finansal istikrarı korumak açısında döviz rezervlerini güçlendirmeyi amaçladıklarını belirten Ağbal, rezerv biriktirmeye yönelik araçların kullanılacağını açıkladı.

2021 Para Politikası açıklamaları hakkında ne düşünüyorsunuz?

Bitcoin haberleri için: Bitcoin Haberleri

Borsa haberleri için: Borsa Haberleri

Paylaş

İlgili Başlıklar

Bu sayfada yer alan ilgili başlıkların kısayol başlıklar ve ilgili sayfalar