Huobi Bitcoin Son Fiyatı
BTC $68704.01
1.37%
Huobi Ethereum Son Fiyatı
ETH $3874
0.67%
Huobi Avalanche Son Fiyatı
AVAX $37.2
1.11%
BNB Token Son Fiyatı
BNB $602.9
0.90%
Binance Kayıt Ol

Muhabbit

METAVERSE

Terra Çöküşü GameFi ve Metaverse Sektörlerini Teğet Geçti!

Terra skandalı GameFi ve metaverse platformlarını teğet geçti. DeFi ve NFT platformları ise skandaldan sarsılanlar arasına adını yazdırdı. 

Clock
Paylaş
Terra Çöküşü GameFi ve Metaverse Sektörlerini Teğet Geçti!

Mayıs 2022’de gerçekleşen Terra çöküşü GameFi ve metaverse sektörünü teğet geçti. DeFi ve NFT sektörleri ise skandaldan sarsılanlar arasına adını yazdırdı. 

DappRadar tarafından 29 Temmuz 2022 Cuma günü yayımlanan bir rapor, Terra çöküşünün blockchain piyasası üzerindeki etkilerinin 2008 mortgage (ipotek) krizinin geleneksel piyasalar üzerindeki etkilerine benzer olduğunu belirtti. Rapor, krizin DeFi ve NFT platformlarının yanı sıra Three Arrows Capital (3AC), Celsius ve Voyager gibi şirketleri iflasa sürüklediğinin de altını çizdi. 

728×90 muhabbit - Terra Çöküşü GameFi ve Metaverse Sektörlerini Teğet Geçti!300x250 muhabbit - Terra Çöküşü GameFi ve Metaverse Sektörlerini Teğet Geçti!

“Terra fiyaskosunun, kripto para sektörünün tamamını sarstığı ve bizi aylarca etkileyecek artçı dalgaları da göndermeye devam ettiği giderek netleşiyor. Bu noktada Terra fiyaskosunun Lehman kardeşler vakası benzeri bir olay haline geldiğini belirtebiliriz.”

DappRadar, bu negatif tabloya rağmen GameFi ve metaverse platformlarının süreçten minimum oranda etkilendiğini, hatta büyümeye devam ettiğini ifade etti. 

Rapor, farklı metrikleri karşılaştırarak Terra skandalının 2022’nin ilk iki çeyreği üzerinde nasıl bir etki yarattığını ortaya koymayı amaçladı. 

Göz önünde bulundurulan belirleyici metriklerden biri gerçekleştirilen toplam işlem sayısı oldu. İşlem sayısının bu denli belirleyici olmasının sebebi kullanıcıların ne derece sektöre dahil olduğunu ortaya koyması olarak belirtiliyor. Bu metriğe göre DeFi ve NFT platformlarındaki işlem sayısı sırasıyla %14,8 ve %12,2 oranında düşerek blockchain sektöründeki en büyük düşüşe tanık ettiler. GameFi ve metaverse projeleri ise %9,51 ve %27 oranında işlem artışı ayı piyasasından ne denli etkilenmediklerini ortaya koydular. 

Ayrıca, NFT sektöründe yer alan aktif cüzdanlardaki ortalama aktivite sayısı %24 oranında düşerken, GameFi sektöründe yalnızca %7 oranında düşüş yaşandı. Diğer bir deyişle, kullanıcılar Terra skandalı öncesindeki döneme benzer bir şekilde, oyun DApp’lerine büyük ölçüde yönelmeye devam ettiler. 

luna justin sun 1200x600 - Terra Çöküşü GameFi ve Metaverse Sektörlerini Teğet Geçti!

Terra Skandalı Metaverse ve GameFi Projelerine Yönelik Yatırımı Etkilemedi

Metaverse ile alakalı NFT projelerinde gözlemlenen ticaret hacmi de raporda sektörün geleceği adına umut vadeden bir metrik olarak ortaya kondu. Bu metriğe göre söz konusu ticaret hacmi 2022’nin 2. Çeyreğinden beri %97 oranında artış gösterdi. Halbuki bu sırada NFT sektörü genel olarak ticaret hacminde %32,66 oranında düşüş yaşamıştı. 

Temmuz 2022’de yayımlanan bir başka DappRadar raporunda GameFi’ın 2022’nin son çeyreğini en iyi durumda kapatacak kripto para sektörü olabileceği belirtilmişti. Sebep olarak ise oyunların spekülatiflikten uzak doğası gösterilmişti. 

“Bu yükseliş trendi, sanal dünyalarla etkileşimin, krizlere ya da kârlılık oranına bağlı olmadığını gösteriyor. Yerel token’ların devalüasyonuna rağmen topluluklar aktif kalıyor, bu da sanal dünyaların kullanıcılar için her şeye rağmen eğlenceli yapılarını koruduğunu gösteriyor.”

DappRadar ayrıca hem GameFi, hem de metaverse projelerine yönelik sürdürülebilir kurumsal yatırımların yapıldığını belirtti. Rapora göre dünyanın önde gelen en büyük şirketlerinden birçoğu iki alanda da yakın gelecekte güçlü ekonomik büyüme gerçekleşeceğini öngörüyor. 

İlginizi çekebilir: Terra (LUNA) Kurucusu Do Kwon İçin Yeni Karar Çıktı!

Rapor ayrıca Terra skandalının GameFi ve metaverse’e yönelik yatırımlarda herhangi bir kesintiye yol açmadığının da altını çizdi. 

“Finansal bir çöküşe ve sektöre yönelik ciddi güven kaybına rağmen, yatırımcıların GameFi ve metaverse projelerine yönelik yatırımları yılın ilk iki çeyreğinde sabit kaldı. Q1 ve Q2’da bu sektörlere 2,5 milyar dolar yatırım gerçekleştirildi.” 

Daha fazla NFT Haberleri için: NFT haberleri

Daha fazla Metaverse Haberleri için: Metaverse Haberleri

Gelişmelerden ve son dakikalardan haberdar olmak, kripto para dünyasında aktif bir yer edinmek istiyorsanız Telegram kanalımıza bekliyoruz.

Paylaş

İlgili Başlıklar

Bu sayfada yer alan ilgili başlıkların kısayol başlıklar ve ilgili sayfalar