Huobi Bitcoin Son Fiyatı
BTC $56927.92
1.20%
Huobi Ethereum Son Fiyatı
ETH $3245.5
-0.24%
Huobi Avalanche Son Fiyatı
AVAX $39.39
-0.96%
BNB Token Son Fiyatı
BNB $396.7
-0.97%
Binance Kayıt Ol

Muhabbit

BLOCKCHAIN

Terra’nın 3.5 Milyar Dolarlık BTC Rezervine Ne Oldu?

Luna Foundation Guard’ın (LFG) sahip olduğu BTC’ler sahiden de açıklanan yerlere mi gönderildi?

Clock
Paylaş
Terra’nın 3.5 Milyar Dolarlık BTC Rezervine Ne Oldu?

Blok zinciri analiz şirketi Elliptic, Luna Foundation Guard’ın (LFG) sahip olduğu 3,5 milyar dolarlık Bitcoin’e ne olduğunu araştırdı.

Binance BannerBinance Banner

Kripto para dünyası 9 Mayıs Pazartesi gününe bir kâbus ile başladı. Terraform Labs tarafından üretilen TerraUSD (UST) stablecoini, 1 dolara sabitlenmeyi başaramadı ve çökmeye başladı. UST değeri 0.04 dolara kadar düştü. Bu arada cüzdanında UST tutan yüzlerce insan, milyonlarca dolar kaybetti.

İlginizi çekebilir: Algoritmik Stablecoin Nedir? UST ve LUNA’da Tam Olarak Neler Oldu?

LFG, Terra ekosistemini destekleyen, kâr amacı gütmeyen bir organizasyondur. LFG, UST stablecoinini desteklemek için 10 milyar dolarlık kripto para satın aldı. Bu miktarın 3,5 milyar dolarlık kısmı Bitcoin’den oluşuyordu. Organizasyon ocak ve mayıs ayları arasında 80.394 BTC satın aldı.

UST’nin 9 Mayıs 2022 tarihinde düşmeye başlamasıyla şirket, BTC rezervinin bir kısmıyla UST satın alınacağı açıkladı. Duyurudan sonraki gün LFG’nin BTC adresi boşaltıldı. Peki UST’nin fiyatı düşmeye devam ederken 3.5 milyar dolarlık BTC nereye gitti?

3.5 Milyar Dolarlık BTC İnceleme Altında

Blok zinciri analiz şirketi Elliptic, bu sorunun cevabını aramaya ve parayı takip etmeye başladı.

LFG, 9 Mayıs Pazartesi günü yaptığı bir duyuruda UST’nin değerini korumak amacıyla piyasa yapıcılara 1,5 milyar dolarlık BTC ödünç vereceğini açıkladı.

Elliptic şirketi buradan başlayarak LFG’nin BTC rezervini kontrole başladı.

  • LFG’ye ait adresten 22.189 BTC (750 milyon dolar civarı) yeni bir adrese yollandı.
  • LFG’ye ait adresten 30.000 BTC (930 milyon dolar civarı) aynı adrese yollandı.

Birkaç saat içinde 52.189 BTC Amerika merkezli kripto para borsası Gemini’de bir adrese yollandı. Bu adrese giderken birden fazla adrese dağıldı ve sonunda Gemini’de tek bir adreste toplandı. Bu adresten sonra varlıkların izini sürmek mümkün değil. Ancak UST fiyatına destek olması için satıldığı düşünülüyor.

LFG rezervinde 28.205 BTC kaldı. 10 Mayıs 2022 tarihinde de bu BTC’ler tek işlem ile Binance’teki bir adrese yollandı. Yine bu adresten sonra varlıkların başka bir adrese gönderildiğini veya satıldığını doğrulamak mümkün değil.

Blok zinciri analiz şirketi Elliptic, kayıplarını telafi etmek isteyen UST mağdurlarına bir öneride de bulundu. Elliptic; mağdurların, gönderilen BTC’lerin bu borsalarda tutulup tutulmadığını araştırmasını önerdi.

Daha fazla Blockchain Haberleri için: Blockchain Haberleri

Daha fazla Kripto Para Haberleri için: Kripto Para Haberleri

Gelişmelerden ve son dakikalardan haberdar olmak, kripto para dünyasında aktif bir yer edinmek istiyorsanız Telegram kanalımıza bekliyoruz.

Paylaş

İlgili Başlıklar

Bu sayfada yer alan ilgili başlıkların kısayol başlıklar ve ilgili sayfalar