Huobi Bitcoin Son Fiyatı
BTC $63808.01
-3.89%
Huobi Ethereum Son Fiyatı
ETH $3148.13
-8.54%
Huobi Avalanche Son Fiyatı
AVAX $26.91
-10.24%
BNB Token Son Fiyatı
BNB $559.9
-4.14%
Binance Kayıt Ol

Muhabbit

BITCOIN

Tesla, Blockstream ve Block, Teksas’taki Bitcoin Madencilik Tesisi İnşaatına Başladı!

Bu ortaklık, ilk olarak 2021’de Block’un projeye 5 milyon dolar yatırım yapacağını taahhüt etmesiyle duyurulmuştu.

Clock
Paylaş
Tesla, Blockstream ve Block, Teksas’taki Bitcoin Madencilik Tesisi İnşaatına Başladı!

Adam Back’in kurduğu blok zinciri teknolojisi şirketi Blockstream, Jack Dorsey’in şirketi Block Inc. ve Elon Musk’ın Tesla‘sı, Teksas’ta tamamen güneş enerjisine dayalı Bitcoin madencilik tesisinin inşaatına başladı.

728×90 muhabbit - Tesla, Blockstream ve Block, Teksas'taki Bitcoin Madencilik Tesisi İnşaatına Başladı!300x250 muhabbit - Tesla, Blockstream ve Block, Teksas'taki Bitcoin Madencilik Tesisi İnşaatına Başladı!

Bu ortaklık, ilk olarak 2021’de Block’un (eski adıyla Square) projeye 5 milyon dolar yatırım yapacağını taahhüt etmesiyle duyurulmuştu. Blockstream’in açıklamasına göre ise, Bitcoin madencilik tesisinin 2022’nin sonunda tamamlanması ve işletilmesi bekleniyor.

Yenilebilir Enerji İçin Tesla’nın Ekipmanları Kullanılacak

Güneş enerjisine dayanan Bitcoin madenciliği, tamamen yenilenebilir enerjiyle çalışabilmek için Tesla’nın fotovoltaiklerini ve Megapack pil ekipmanını kullanacak. Ayrıca 3,8 megavat (MW) Tesla güneş enerjisi dizisi ve 12 megavat saatlik (MWh) pil, saniyede 30 petahash madencilik gücü üretecek.

Fotovoltaik: Güneş panelleri sayesinde güneşten elektrik elde etme yöntemidir.

Hash rate: Bitcoin madenciliğini yapmak ve işlemleri işlemek için kullanılan toplam birleşik hesaplama gücü anlamına gelir.

Cryptocompare verilerine göre inşasına başlanan yeni tesis, şu anki fiyatı 43.676,41 dolar olan Bitcoin’den bir ayda yaklaşık 4,11 BTC madenciliği üretebilir.

Blockstream tesisi; RIOT Blockchain’in Teksas’ta eski bir Alcoa alüminyum tesisi olan Whinstone U.S.’de inşa ettiği 300 MW’lık inşaatına kıyasla çok daha küçük olacak. RIOT inşaatı bittiğinde ise 100 dönümlük alan 750 MW güç üretecek.

Blockstream - Tesla, Blockstream ve Block, Teksas'taki Bitcoin Madencilik Tesisi İnşaatına Başladı!

Fakat Blockstream, Tesla ve Block zaten Kuzey Amerika’daki en büyük Bitcoin madencilik tesisini inşa etmek gibi bir amaçla yola çıkmadılar. Aslında bu işin yenilenebilir enerji ile yapılabileceğini göstermek istiyorlar.

Blockstream Kurucu Ortağı ve CEO’su Adam Back, Miami’deki Bitcoin 2022 konferansında CNBC’ye verdiği röportajda şu ifadelere yer verdi:

“Kurduğumuz sistem, Bitcoin madenciliğinin sıfır emisyonlu enerji altyapısını finanse edebileceği ve gelecek için ekonomik büyüme oluşturabileceği tezimizi kanıtlamak için bir adım.”

Adam back

Tüm bunlara ek olarak Blockstream, insanların enerji çıkışını ve Bitcoin üretimini görebilmeleri için halka açık bir gösterge panosu tutmayı da planlıyor. Bir sonraki çalışmada ise Tesla, üretilen çalışma süresi, enerji depolama ve güneş enerjisi hakkında da rapor verecek.

Konuyla ilgili olarak Elon Musk da tweet attı. Bitcoin madenciliğinin yenilenebilir enerji kaynaklarına dayandığını uzun süredir görmek istediğini söyledi.

Bitcoin Haberleri İçin: Bitcoin Haberleri

Daha Fazla Blockchain Haberleri İçin: Blockchain Haberleri

Gelişmelerden ve son dakikalardan haberdar olmak, kripto para dünyasında aktif bir yer edinmek istiyorsanız Telegram kanalımıza bekliyoruz.

Paylaş

İlgili Başlıklar

Bu sayfada yer alan ilgili başlıkların kısayol başlıklar ve ilgili sayfalar