Huobi Bitcoin Son Fiyatı
BTC $62900
3.28%
Huobi Ethereum Son Fiyatı
ETH $3034.07
2.48%
Huobi Avalanche Son Fiyatı
AVAX $34.35
2.60%
BNB Token Son Fiyatı
BNB $548.6
1.44%
Binance Kayıt Ol

Muhabbit

ÖNE ÇIKAN

Tether Manipülasyonu Davasına Onlar Da Dahil Oldu!

Tether manipülasyonu davasına Bitfinex ve Tether’den sonra Bittrex ve Poloniex de dahil oldu.

Clock
Paylaş
Tether Manipülasyonu Davasına Onlar Da Dahil Oldu!

Tether manipülasyonu davasına Bitfinex ve Tether’den sonra Bittrex ve Poloniex de dahil oldu.

Kripto para piyasasında geleneksel para birimleri ile kripto paraları buluşturan ilk stablecoin olarak tanınan Tether (USDT)’in fiyatı, dolarla kıyaslandığından ötürü her zaman 1 dolar civarında olmalıdır. Çünkü birçok kripto para borsası dolar yerine tether kabul edip USD/BTC paritesi yerine USDT/BTC paritesi kullanmaktadır.

728×90 muhabbit - Tether Manipülasyonu Davasına Onlar Da Dahil Oldu!300x250 muhabbit - Tether Manipülasyonu Davasına Onlar Da Dahil Oldu!

Takvimler 2017 yılını gösterdiğinde Texas Üniversitesi’nden John Griffin ve Amin Shams bir çalışma yayınladılar. Çalışmaya göre 2017’deki Bitcoin’in efsanevi yükselişinin Tether ile alakalıydı. Tether stabilcoin’in dolar desteği olmaksızın basıldığı ve bundan ötürü de Bitcoin’in fiyatının yükseldiği iddia ediliyordu.

2019 Ekim yılında ise bu iddia daha da dallanıp budaklanarak, Bitfinex ve Tether’i kripto para tarihindeki en büyük balonu yaratma iddiasıyla mahkemelik etti. Ayrıca dava metninde davalılar, kripto para yatırımcılarını dolandırmak, piyasaları manipüle etmek ve kara para aklamak gibi suçlamalarla da karşı karşıyaydılar. Hem bu suçlamalarla hem de 1,4 trilyon dolarlık tazminatı ile kripto para dünyasına bomba gibi düşmüştü.

bittrex poloniex - Tether Manipülasyonu Davasına Onlar Da Dahil Oldu!

Yıl 2020 olduğunda ise Bitfinex ve Tether’e Bittrex ve Poloniex de ekleniyor. Bu iki davalının davaya eklenme sebepleri de “olayların farkında olup, ses çıkartmamak”. Yani Tether dolar desteksiz milyarlarca USDT bastı ve Bitfinex’e satarak anlaşılmamasını sağladı. Bitfinex ve Tether aslen aynı oldukları için Tether yeni USDT’leri dolar ile alakalı bir işlem yapmadan Bitfinex hesabına aktarabildi. Bittrex ve Poloniex de bu desteksiz Tether transferlerinin lider kripto para birimi Bitcoin olmak üzere bütün piyasayı yükselişe geçireceğini bilmelerine rağmen kabul ettiler. Yani bir nevi yardım ve yataklık.

Davaya eklenen yeni isimlerin yanında çıkarılan isimler de oldu. Davacı listesinden David Leibowitz çıkarken Matthew Script girdi. Ayrıca Global Trade Solitons AG davalı listesinden çıkartıldı.

Kripto para dünyasını şaşırtan 1,4 trilyonluk tazminat da yeni dava metninde yer almıyordu. Yeni metinde davacıların istekleri “mahkeme masrafları, avukat ücretleri ve jürinin bütün iddiaları değerlendirmesi” olarak değiştirildi.

 

Paylaş

İlgili Başlıklar

Bu sayfada yer alan ilgili başlıkların kısayol başlıklar ve ilgili sayfalar