BİZİ TAKİP EDİN

ÖNE ÇIKAN

Türk Kripto Para Topluluğu Sun’ı Kendine Hayran Bıraktı!

TRON ve Bittorent’in arkasındaki isim Justin Sun, Huobi Türkiye topluluğunun sorularını yanıtladı.

Yayın:

-

Türk Kripto Para Topluluğu Sun'ı Kendine Hayran Bıraktı!

Geçtiğimiz Pazartesi günü (17.08.2020) TRON ve Bittorent’in CEO’luğu ile TRON’un kuruculuğu görevini üstlenen spekülatif isim Justin Sun, lider kripto para borsası Huobi’nin Türkiye topluluğunun sorularını cevapladı.

Justin Sun’ın “Tüm dünyadan Milyarlarca İnsan İçin Finansal Altyapı İnşa Etmek” mottosuna ve merkeziyetsiz finans (DeFi) anlayışına sahip olan projesi JUST’ı konu edilen soru cevap etkinliği, Huobi Türkiye topluluğunun sosyal mesajlaşma platformu Telegram kanalında gerçekleştirildi.

Özetini Huobi Türkiye topluluğundan edindiğimiz, moderatörlüğünü Huobi Türkiye Genel Müdürü Alphan Göğüş’ün üstlendiği soru cevap etkinliğinde ilk olarak Justin Sun’ın kendini ve projesi JUST’ı anlatması istendi. Daha sonra ise topluluk içerisinden gelen sorulara yanıt vermesi istendi.

Justin Sun: Herkese merhaba! Sanırım birçoğunuz beni zaten tanıyorsunuz. Ben Justin Sun, TRON kurucusu ve BitTorrent CEO’suyum. Bugün aranızda olmak benim için mutluluk verici.

JUST stabil kripto para ödünç verme (lending) ve tüm dünyadan kullanıcılara yönetim mekanizmaları sunma gibi özellikleri olan adil, merkeziyetsiz bir finansal sistem kurmayı hedeflemektedir. JUST bir çift-token sistemidir.

İlk token, USDJ Amerikan Dolarına 1:1 oranında endeksli bir stabilcoin’dir ve JUST’ın CDP portalı üzerinden TRX teminatı verilerek üretilir.

JST ise ikinci tokendir ve faizlerin ödenmesi, platformun idamesi, oylama ile yönetime katılma ve JUST platformu üzerindeki diğer aktivitelerin sürdürülmesi için kullanılacaktır.

Huobi Türkiye topluluğunun sorduğu sorular ve Justin Sun’ın cevapları, Huobi Türkiye’nin blog sayfasından direkt olarak alınmıştır.

Soru 1: Neden DeFi tabanlı bir proje geliştirmek istediniz?

Birçok insan DeFi hakkındaki düşüncelerini açıklıyor ve bana göre, DeFi’nin farklı bölümleri var. İlk olarak DeFi finansla ilgili. Yalnızca çok aktif bir finansal altyapı sunmakla kalmayıp, aynı zamanda finansal kurumların ve kredi yatırımcılarının ilgilerini ekosistemimize çekebilmek için emek harcayabiliriz.

Soru 2: JUST’ı ilk 100 kripto para listesine sokmak için planlarınız nelerdir ve Blockchain’i kripto ekosistemi içerisinde JUST’ı nasıl lider konumuna getireceksiniz?

JUST tüm transfer işlemlerine, teminat vermeye ve Blockchain’i üzerinde şeffaf şekilde yönetim fonksiyonlarını gerçekleştirme kabiliyetine sahiptir. JUST, en geniş merkeziyetsiz uygulama ekosistemi olan TRON Ağı üzerinde inşa edilmiştir ve tüm kullanıcılarına kolay kullanılabilir, şeffaf finansal servisler sunmayı hedeflemektedir.

TRON ekosistemindeki DeFi dünyasında en hızlı gelişen bölümler DEXler ve stabil kripto para üretebileceğiniz merkeziyetsiz ödünç verme (lending) platformlarıdır.

Bu yüzden buna “leveraged trading”(avantajlı trading) diyoruz. Normalde, kullanıcılar bu haklara sahip olabilmek için detaylı kayıt süreçlerinden geçmeli ve Kimlik Doğrulama işlemlerini tamamlamalıdırlar. Ek olarak, ne yazık ki, kripto dünyasında buna benzer “leveraged trading” imkanı sunan merkezi borsalar çok iyi itibara sahip değiller. Merkeziyetsiz finans sayesinde ise, bunları kayıt işlemi veya Kimlik Doğrulama yapmadan gerçekleştirebilirsiniz. Ayrıca tüm bunları herhangi bir hack saldırısının korkusu veya merkezi borsalardan kaynaklanan sıkıntılar olmadan, doğrudan TRON cüzdanınız ile gerçekleştirebilirsiniz.

PolonieDEX, JUST ve JUST Swap gibi projelerle en iyi deneyimi sunuyoruz.

Soru 3: Son zamanlarda piyasayı domine eden DeFi hakkındaki görüşleriniz nelerdir? DeFi projelerinin geleceği hakkında neler düşünüyorsunuz?

Yakın gelecekte, kripto dünyasındaki kullanıcılar en çok DeFi ve stabil kripto paralardan faydalanacaklar. DeFi konseptinin, TRON’un stratejisinin tam da merkezinde olduğunu birçok kez ifade ettim. Aslında, DeFi’ye giriş yapmak için attığımız adımlar birkaç yıl öncesine kadar gitmekte. Örneğin, dolaşımdaki hacmi 800 milyon doları aşan TRON ağı üzerinde yayınlanan TRC-20USDT Tether stabil kripto parası. Bu stabil kripto para, hızlı servisi ve komisyonsuz işlemleri ile birçok kullanıcıya hizmet sağlamaktadır.

Soru 4:Bitcoin arzının, talepten bağımsız olduğunu ve sonsuza kadar aynı kalacağını biliyoruz. JUST’un arzı ve talebi arasındaki dengeyi nasıl sürdüreceksiniz?

JST ikinci token’i ve faizlerin ödenmesi, platformun idamesi, oylama ile yönetime katılma ve JUST platformu üzerindeki diğer aktivitelerin sürdürülmesi gibi amaçlar için kullanılacaktır.

JUST tüm transfer işlemlerine, teminat vermeye ve Blockchain’i üzerinde şeffaf şekilde yönetim fonksiyonlarını gerçekleştirme kabiliyetine sahiptir. JUST, en geniş merkeziyetsiz uygulama ekosistemi olan TRON Ağı üzerinde inşa edilmiştir ve tüm kullanıcılarına kolay kullanılabilir, şeffaf finansal servisler sunmayı hedeflemektedir.

USDJ mortgage borçlanma sistemi ve merkeziyetsiz otonom teşvik mekanizması JUST’ın temel parçalarıdır. USDJ, teminat varlıklarının CDP’ye yatırılmasıyla oluşturulur. Süreç şu adımlardan oluşur:

  1. Teminat varlıkları elde etme
  2. Teminat varlıkları yatırmak için CDP’ler oluşturma
  3. CDP’ler aracılığıyla USDJ oluşturma
  4. Teminatın paraya çevrilmesi

Soru 5: JUST’ta da Ethereum 2.0’da olduğu gibi güncellemeler olacak mıdır? Gelecekte bu süreç nasıl işleyecek?

JUST TRON DeFi ekosisteminin temelindeki DeFi token olmak amacıyla, JUST platformundaki tek bir token’dan yükseltilmiştir. Merkeziyetsiz borç alma, merkeziyetsiz işlemler ve merkeziyetsiz çapraz zincir (cross-chain) haberleşmesi için kullanılmaktadır. JUST takımı, alım satım için JUST değişimi (swap), merkeziyetsiz borçlar için JUST ödünç verme (lending) ve TRON ekosistemindeki finansal ürünler için JUST-BTC değişim fonksiyonlarını yayınlayacaktır. Dolayısıyla, JUST’ı inşa etmek, TRON’un merkeziyetsiz uygulamalardan DeFi’ye kadar genişleyebilmesi için önemli bir adımdır.

Soru 6: JUST sistemi gelişen TRON ekosistemine nasıl erişir? Bu sistem içinde merkeziyetsiz uygulamaları kâr etmek için nasıl kullanabiliriz?

JUST, TRON ağı üzerinde geliştirilmiş bir DeFi projesidir. TRON ağına likidasyon getirecek ve performansı arttıracaktır. TRX/BTT’yi JUST üzerinde teminat göstererek JUST ve USDJ üretebilirsiniz.

Soru 7: Güvenlik, ölçeklenebilirlik ve veri güvenliği, kurumsal düzeyde çok önemli üç unsurdur, #JUST bu sorunları nasıl ele alıyor?

JUST bir CDP sistemine sahiptir. Potansiyel riskleri yönetebilmek için USDJ stabilcoin sistemi güçlü bir risk-kontrol mekanizması ile güçlendirilmiştir. Aynı zamanda, JST sahipleri kullandıkları oylar ile sistemde karar alabilir ve sistemdeki risk oranını regüle edebilirler. Ek olarak, JST sahipleri JST ile oylarını risk parametrelerini belirlemekte ve düzenlemekte kullanabilirler.

Soru 8: Sizin de bildiğiniz gibi DeFi projeler bugünlerde çok popüler. Sizi diğer DeFi projelerden/rakiplerinizden farklı kılan en önemli özelliğiniz nedir? Kısaca açıklar mısınız lütfen?

TRON ağı çeşitli kaliteli varlıklar sunar, ancak bunların çoğu yüksek fiyat hareketlilikleri nedeniyle günlük kullanım için uygun değildir.

USDJ, TRON ağındaki merkeziyetsiz akıllı sözleşmeler yoluyla üretilen yeni bir para birimidir. USDJ üretmek için herkes TRX’i teminat olarak taahhüt edebilir. USDJ, başka herhangi bir kripto para biriminin oluşturulduktan sonra yaptığı gibi serbest dolaşıma girer. Teminatlı Borç Pozisyonları (CDP’ler) aracılığıyla USD’ye sabitlendi ve ayrıca otonom geri bildirim mekanizmalarına sahiptir.

USDJ Stablecoin, teminat varlıkları tarafından desteklenen, USD’ye sabitlenmiş bir kripto para birimidir. USDJ’nin TRON DeFi ekosisteminin ayrılmaz bir parçası olacağına inanıyoruz.

Soru 9: İş modeliniz nedir? Potansiyel müşterileriniz kimlerdir ve hangi pazarları hedefliyorsunuz? Projenizin avantajları nelerdir?

TRON üzerindeki tüm merkeziyetsiz uygulamalar TRON ekosistemini güçlendirmektedir. Topluluktaki tüm kullanıcılar ve geliştiriciler ağın daha iyi çalışabilmesi için katkıda bulunmaktadır. TRON 3 ana avantaja sahiptir:

  1. Yüksek-Verimlilik
  2. Yüksek-Ölçeklenebilirlik
  3. Yüksek-Ulaşılabilirlik

Soru 10: Yalnızca Türk kullanıcılara ve Huobi kullanıcılarına bir etkinlik yapmayı düşünüyor musunuz?

Bizim için topluluk yüksek önceliklidir. Planlarımız netleştikten sonra sizleri haberdar edeceğiz. Aynı zamanda Twitter hesabımı takip ederek detayları öğrenebilirsiniz.

“Türk Topluluğuna Hayran Kaldım!”

Justin Sun Huobi Türkiye topluluğunun sorularını yanıtlamakla kalmadı. Cointelegraph’ın haberine göre Sun, Türkiye’deki Türk kripto para dünyasının yeni nesil protokolleri benimsemekte oldukça başarılı olduğunu düşünüyor.

Küresel topluluklarının en önemli parçalarından biri olarak Türkiye’yi gördüğünü ifade eden Sun, edindiği tecrübeler sonucu Türk kripto para topluluğuna hayran kaldığını da ekliyor.

Yorum Yap

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

BLOCKCHAIN

Coinbase, Kripto Patent Grubunun Kurucu Üyesi Oldu!

Coinbase, patent grubuna kurucu üye olarak katıldı!

Yayın:

-

Coinbase

Finans şirketi Square tarafından yönetilen Cryptocurrency Open Patent Alliance, (COPA) kısa bir süre önce Coinbase şirketini kurucu üye olarak seçti. Square, teknolojik gelişmeleri sınırlanmasını istemediği için patent grubunu Eylül ayında açıklamıştı.

Coinbase’in kıdemli danışmanı ve COPA yönetim kurulu üyesi olan, Brittany Cuthbert, Cuma günü yaptığı bir açıklamada şunları söyledi.

Kripto ekonomisi büyümeye devam ederken, açık bir finansal sistem ile inşa edilen tüm projelerin güçlendirilmesinin önemli olduğuna inanıyoruz. Sektörümüz için temel bir patent ittifakı oluşturmak için COPA üyeleri ile birlikte çalışmayı dört gözle bekliyoruz.

20 yılı aşkın bir süredir patentler, rakiplerin benzer ürün veya hizmetler üretmesini ya da belirli teknolojileri kullanmasını engelleyen, tescilli sayılan yeniliklere hak iddia etmekte. Açık kaynak teknolojisi, kripto ve blockchain endüstrisinde ortak bir tema olmasına rağmen, Block.one ve Samsung dahil olmak üzere çeşitli kuruluşlar, alandaki belirli gelişmeler için patent talebinde bulundu.

Cuthbert, sözlerine şöyle devam etti:

COPA, kripto para biriminin başarısının, inovasyon yapmak için mevcut teknolojileri geliştirmek için bir araya gelen topluluğa bağlı olduğuna inanıyor. Bu durum, tarafların patent talep etmesi halinde mümkün olmayabilirdi.

COPA, patentlerin dünyada kullanımı olduğunu, ancak sınırların aşılabileceğine ve sorunlara yol açabileceğine inanıyor. Açıklamada, “Patentler zaman zaman savunma amaçlı yararlı olabilirken, patentlerin saldırgan ve yanlış yönlendirilmiş kullanımı, kripto para birimleri gibi yeni teknolojilerin büyümesini ve benimsenmesini tehdit ediyor.” ifadesi yer almakta. “

Yaklaşık 12 yıl önce, Bitcoin’in yaratıcısı Satoshi Nakamoto, teknik incelemesini yayınlamıştı. Bunu izleyen kripto para devrimi, büyük olasılıkla, bu teknolojinin açık kaynaklı temelleri sayesinde mümkün oldu.

Açıklamada, “COPA, kripto para biriminde temel teknolojiyi herkesin özgürce kullanabilmesini amaçlıyor ve ikili bir yaklaşım uygulayarak patent sorununu çözüyor” ifadesi kullanılmış.

An itibarıyla COPA içinde Square, Coinbase, Blockstream ve Kraken dahil olmak üzere 18 üyeye sahip.

Daha fazla Blockchain Haberi için: Blockchain Haberleri

OKUMAYA DEVAM ET

BLOCKCHAIN

Ripple Moneygram Üzerindeki Hisselerini Sattı!

Yayın:

-

Ripple Moneygram

Ripple Labs, 2019 yılında yaptığı 15 milyon $ değerindeki MoneyGram yatırımını geçtiğimiz günlerde sattığını açıkladı.

Ripple Labs, 27 Kasım’dan 4 Aralık tarihinde kadar Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’na başvurarak, MoneyGram’daki (MGI) 2.264.113 hissesini sattı. Satışların toplam fiyatı ise 15.303.792 $’a tekabül ediyor.

MoneyGram’ın hisse senedi değeri 1 Ekim’de 2.94 ABD $’ından 23 Kasım tarihinde 8.53 ABD $’ına kadar yükseldi. Ripple’ın satış haberinden sonra hisse senetleri 6.54 $’a kadar geriledi.

Moneygram ve Ripple arasındaki ortaklığın 2019 yılı boyunca genişlediğine dair duyurulara rağmen, iki şirket arasındaki ilişki bu yılın başlarında normal gibi görünüyordu. Bir Ripple yetkilisi, konu hakkında şunları söyledi:

Ripple, MoneyGram’ın dijital dönüşümünün gurur duyduğumuz bir ortağıdır. Bu, Ripple’ın MGI yatırımında bazı kazançlar elde etmek için yaptığı mantıklı finansal kararıdır ve hiçbir şekilde ortaklığımızın mevcut durumunun yansıması değildir.

Ripple, geçtiğimiz Haziran ayında MoneyGram’a büyük bir yatırım yaptığını duyurdu ve bu durum MoneyGram’ın ödemeleri hızlandırmak için xRapid teknolojisini kullanmasına ön ayak oldu.

Halen 48 milyar XRP’ye sahip olan Ripple, son birkaç yılını token ile olan ilişkisini azaltarak geçirdi. Ancak son fiyat artışları bu durumu değiştirebilir.

Daha fazla Altcoin Haberleri için: Altcoin Haberleri

OKUMAYA DEVAM ET
Coinzo

Trend Haberler

Tüm hakları saklıdır. Copyright 2020 Muhabbit
Feragatname: Muhabbit'in içeriği, doğası gereği bilgi amaçlıdır ve yatırım tavsiyesi olarak yorumlanmamalıdır. Kripto para ticareti, satın alma veya satma yüksek riskli bir yatırım olarak kabul edilmelidir ve her okuyucunun herhangi bir karar vermeden önce kendi araştırmalarını yapması önerilir.